کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
سخن روز

تداوم مبارزات بازنشستگان برای تامین حقوق اولیه خود

بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی روز دوشنبه 16 خرداد همزمان در بیست شهر ایران تجمع اعتراضی بر پا کردند. گزارش های رسیده حاکی است که این تجمع ها در شهرهای کرج، زنجان، اصفهان، اراک، دزفول، شوشتر، کرمان، اهواز، کرمانشاه، رشت، تبریز، مشهد، شوش، ارومیه، اردبیل، خرم آباد، شرکت هفت تپه، بندرعباس، بندر ماهشهر، قزوین، کرج، شیراز و تهران صورت گرفته است.همچنین گزارش می رسد که شماری از معترضان در شهر تهران بازداشت شده اند.  بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی خواهان افزایش حقوق به میزان نرخ واقعی سبد معیشت هستند، اما دولت حتی مصوبه شورای عالی کار مبنی بر افزایش ۳۸ درصدی برای غیرحداقل‌بگیران را نیز زیر پا گذاشته و اجرا نکرده است.

درهمینرابطهرئیسکانونبازنشستگانتامیناجتماعیمازندرانمیگوید: «سبد ۱۰ میلیونی هزینه‌ها را کارگران و بازنشستگان چگونه پر کنند؟ سیگار فروشی در کنارخیابان؛ شستن ماشین مردم؛ نگهبانی در پارک وهر کار دیگری که نام آن را شغل کاذب گذاشته ایمکسانی که حدود ۳۰ سال از زندگی‌شان را کار کرده‌اند اما اکنون در زمانی که نیازمند توجه و مراقبت هستند هزینه‌های کمرشکن باعث شده رنگ آرامش نبینند و در شرایط بیماری باز هم کار کنند

حداقل حقوق بازنشستگی چهار ملیون و سیصد هزار تومان در ماه است، که طبق همه آمارهای موجود هزینه مسکن مناسب حداقل پنجاه تا شصت و پنج درصد حقوق بازنشستگان است و هزینه مواد غذایی تنها در چند ماه گذشته حدود چهل درصد افزایش یافته است.

گرانی، تورم ، درآمد ثابت و سقوط ارزش پولی ایران از یک سو و گرانی روز افزون همه کالاها و سرویسهای مورد نیاز مردم ، باعث فقر و معیشت سخت بخش بزرگی از بازنشستگان و پیران است.

پاره ای از اقلام غذایی چون ماهی از سفره بازنشستگان حذف شده و مصرف گوشت هم بسیار کم شده است. لبنیات و تخم مرغ که غذایی اصلی بخش فقیر جامعه است با  افزایش قیمت چهل درصدی روبرو بوده ، سرویسهای چون آب ، برق، گاز، تلفن و اینترنت حداقل چهارصد هزار تومان از حقوق یک خانواده چهار نفری را می بردبسیاری از بازنشستگان بعد از سی سال کار و سن شصت سالگی برای تامین مایحتاج زندگی خود و خانواده اشان مجبور می شوند دنبال شغل جدیدی بگردند و یا فقر و مشکلات بیشتری را تحمل نمایندبازنشستگان با مشکلات و معضلات اقتصادی ، روحی و خانوادگی بسیاری روبرو هستند. تامین هزینه فرزندانی که هنوز مستقلا زندگی نمی کنند، تامین هزینه تحصیل و یا ازدواج فرزندان، حقوق نسبتا ثابت و سقوط ارزش پول ایران تنها چند نمونه از این مشکلات است.

یکی دیگر از مشکلات اصلی دیگر بازنشستگان گرانی کمرشکن نرخ دارو و خدمات پزشکی است، بویژه برای افرادی در سن بالا که با مشکلات کوچک و بزرگ سلامتی فیزیکی و روحی روبرو هستندبازنشستگان اگر شانس انرا داشته که مریضی جدی و پر هزینه ای نداشته باشند دغدغه کمتری دارند، ولی اگر هزینه معالجه و دارو بالا بوده و از خدمات  حکومتی موجود برخوردار نباشند، متاسفانه مرگ زودرس و یا فقر مطلق در انتظار آنها است.

نحوه برخورد با پیران، کودکان ، زنان ، معلولین در هر جامعه‌ای یکی از شاخص های اصلی میزان انسانی و دموکراتیک بودن آن سیستم سیاسی و یکی از موازین مهم حقوق انسان در هر جامعه ای است. در این زمینه  حکومت اسلامی یکی از مرتجع ترین و فاسدترین سیستم های سیاسی موجود در جهان است

.

اما بازنشستگان ایران به سرنوشت مصیبت باری که جمهوری اسلامی برایشان رقم زده تسلیم نشده اند. آنها با کار کردن و مبارزه به جنگ این سرنوشت رفته و جمهوری اسلامی را رسوا کرده اند. یکی از این بازنشستگان، که رسانه های رژیم از آنها به نامسالمند کارگریاد میکنند به خبرنگار یکی از همین رسانه ها گفته است که در ایام سالخوردگی ناگزیر شده «چند برابر دوران جوانی‌اش» کار کند. آنها در جهت مبارزه علیه گرسنگی حتی درشرایط سخت کرونایی بناچار خود را در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دادند، کار کرده و از کرامت انسانی خویش دفاع نمودند.

کاربدستان زبون جمهوری اسلامی، که توان اداره جامعه را ندارند، از یک طرف و در عمل شرایطی را فراهم کرده اند تا بازنشستگان با دستمزدی بخور و نمیر تن به استثمار شدید توسط کارفرمایان بدهند و از طرف دیگر این کارگران سالمند را به عنوان یکی از عوامل بی کاری جوانان شناسانده اند. اما جوانان با پشتیبانی از سالمندانِ کارگر و مبارزات بازنشستگان به خنثی کردن تبلیغات بی شرمانه رژیم کوشیده اند.

دولتمردان فاسد که چند سال است با مبارزات سازمانیافته و هدفمند بازنشستگان روبرو هستند، گذشته از تلاش در جهت حریص نشان دادن کارگران سالمند و ایجاد تفرقه در جامعه به تفرقه افکنی در میان خود بازنشستگان نیز دست زده اند. آنها بازنشستگان را به لشکری و کشوری، بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، بازنشستگان جبهه رفته و نرفته و شاغلین قبلی درگیر با کار سخت و زیان آور و کارگران غیر مشغول به آن کارها تقسیم کرده اند. اما فعالین با تجربه بازنشستگان با فعالیت های تبلیغی و اقداماتی دیگر کوشیده اند پشتیبانی همه بخش های دیگر بازنشستگان را جذب کرده اند.

سرنگونی این نظام فاسد و مرتجع که باعث فقر و فلاکت پیران و بازنشستگان است پاسخ مردم ناراضی و ملیونها از پدران و مادران ما است که شایسته بهترین و امن ترین شرایط زندگی بعد از یک عمر تلاش و زحمت هستند .