کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
اخبار ایران

موج جدید محرومیت‌های اجتماعی و سلب‌ آزادی‌های زنان در ایران

در حالی که موج جدیدی از محرومیت‌های اجتماعی و سلب آزادی‌های دختران و زنان در ایران به راه افتاده، محمدباقر قالیباف رییس مجلس رژیم وعده داده که هر چه زودتر «کار لایحه حجاب را تمام کند».
در بیش از شش ماه گذشته مردم ایران علیه جمهوری اسلامی جنبشی را به نام «زن، زندگی، آزادی» به راه انداختند و به ویژه اعمال حجاب اجباری در جمهوری اسلامی را محکوم کردند.
اما اکنون نهادها و مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی خواستار فشار بیشتر علیه زنان و دختران برای اعمال حجاب اجباری شده‌اند. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دولت ابراهیم رئیسی اعلام کرد که از ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان دختری که حاضر نیستند تن به حجاب اجباری دهند، معذور است.این در حالی است که در جریان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی، بسیاری از دختران دانشجو حاضر نشدند که با مقنعه سر کلاس‌های درس حاضر شوند. پیشتر نیز ویدیوها و گزارش‌هایی به ویژه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد حکومت به مسئولان اداره‌ها و مراکز مختلف از جمله بانک‌ها و فرودگاه‌ها دستور داده تا از ارائه خدمات به زنان و دختران بدون حجاب اجباری خودداری کنند. همچنین گفته می شود در طرحی که قرار است در مجلس درباره حجاب اجباری به تصویب برسد، جریمه‌های سنگین نقدی و همچنین محرومیت‌های اجتماعی گسترده برای زنان مخالف حجاب اجباری در نظر گرفته شده است.