کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
سخن روز

هزینه تحریکات نظامی جمهوری اسلامی را مردم باید بپردازند

در دو هفته گذشته و به دنبال نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، جمهوری اسلامی در سطح منطقه به ویژه در سوریه و عراق و یمن دست به تحریکات نظامی زده تا بلکه بتواند در چنین شرایطی و از این طریق با کسب امتیازاتی به تخفیف بحرانهای موجود داخلی و خارجی بپردازد. با این هدف رژیم در سوریه اخیرأ دست به عملیات ایذائی و انجام نقل و انتقالات نظامی و لوجستیکی زده است. در یمن نیروهای حوثی با پرتاب موشکهایی که گفته می‌شود ساخت جمهوری اسلامی است و به سوی مراکز نفتی عربستان شلیک کردند، اعتراض عربستان به رژیم اسلامی را به دنبال داشته و در سوریه نیز با مین گذاری و ارسال امکانات مالی و نظامی برای حزب اله از طریق سوریه، موجب عکس‌العمل‌های نظامی زیادی از سوی اسرائیل شده است.

در این مدت نیروهای جمهوری اسلامی و حزب اله لبنان در سوریه چندین بار از سوی اسرائیل مورد حمله قرار گرفته اند. به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه سحرگاه روز پنج شنبه ششم آذرماه در حملات هوایی اسرائیل به اطراف شهرهای البوکمال و میادین در شرق سوریه ۲۰ نفر از نیروهای سپاه پاسداران کشته شدند و تعداد زیادی نیز به سختی مجروح گردیدند. دوتن از فرماندهان تیپ ” زینبیون “سپاه قدس نیز درمیان کشته شدگان دیده می شوند. تیپ زینبیون عمدتأ از مزدوران شیعه پاکستانی تشکیل می‌شود که جمهوری اسلامی آنان را برای انجام سیاستهای تروریستی و جنگ افروزانه اش در سوریه اجیر و سازماندهی کرده است. این عملیات در ادامه حملات قبلی اسرائیل به نیروهای سپاه پاسداران در سوریه صورت گرفت. سحر گاه روز چهارشنبه پنجم آذر نیز منابع خبری از حملات دیگر اسرائیل به پایگاه نیروهای سپاه قدس جمهوری اسلامی در اطراف فرودگاه و جنوب شهر دمشق خبر دادند که محل استقرار مقامات جمهوری اسلامی و انبار تسلیحات است. خبرگزاری فرانسه نیز تأکید نمود که حملات سحرگاه چهارشنبه اسرائیل به جنوب دمشق علیه انبارهای اسلحه و مهمات سپاه پاسداران و حزب اله بوده که طی آن حد اقل هشت نفر از نیروهای جمهوری اسلامی کشته شدند. این خبر از جانب خبرگزاری دولتی سوریه نیز مورد تأیید قرار گرفته است. از سوی دیگر سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام نمود که روز یکشنبه دوم آذر نیز در عملیات هوایی دیگری از جانب اسرائیل به شرق سوریه ۱۴ نفر کشته شدند که از نیروهای قدس سپاه پاسداران بودند.

اسرائیل گفته که این حملات را در تلافی مین گذاری جمهوری اسلامی در نزدیکی یکی از پایگاههایش انجام داده است. ارتش اسرائیل اعلام کرد که طی سال جاری ۳۶رشته عملیات نظامی علیه پایگاههای فرماندهی نیروهای جمهوری اسلامی و حزب اله در سوریه انجام داده است. زیرا حضور جمهوری اسلامی را تهدیدی برای امنیت مرزهای خود می‌داند و خواهان خروج جمهوری اسلامی از سوریه و لبنان است. با این وجود باید اذعان کرد که اسرائیل می‌خواهد از فرصت باقی‌مانده صدارت ترامپ استفاده نماید و با انجام چنین عملیاتهای نظامی فشرده در سوریه و اقدام به عملیات پیچیده ترور محسن فخری زاده یکی از سرداران سپاه پاسداران و از دانشمندان مهم اتمی در روز گذشته، جمهوری اسلامی را وادار به عکس‌العمل نماید تا حتی دولت آینده آمریکا را نیز در مقابل عمل انجام شده علیه رژیم اسلامی قرار دهد. البته طی سالهای گذشته جمهوری اسلامی در مقابل حملات نظامی اسرائیل به نیروهایش نتوانسته عکس‌العملی نشان دهد. یا سعی در کتمان آن داشته است و یا به تبلیغاتی دروغین از قبیل حضور مستشاری در سوریه به توجیه دخالتهایش در سوریه پرداخته است.

واضح است که عملیاتهای نظامی تا کنونی اسرائیل علیه جمهوری اسلامی در سوریه چه از سوی آمریکا و چه دیگر دولتهای غربی مورد اعتراض نبوده است. علاوه برآن با هماهنگی و چراغ سبز روسیه به عنوان نیروی اصلی نظامی موجود در سوریه نیز صورت گرفته و ممانعتی بر سر راه اسرائیل در انجام بمبارانها ایجاد نکرده است. این امر نشان از آن دارد که روسیه و خود سوریه نیز حضور جمهوری اسلامی در این کشور را به عنوان نیرویی مزاحم و مشکل ساز برای خود می‌دانند و می‌خواهند آنرا از سوریه دور سازند. زیرا آنان نیز با دخالتهای جمهوری اسلامی در منطقه موافق نیستند و عدم دخالت جمهوری اسلامی در امور دیگر کشورهای منطقه یکی از شروط نا نوشته آنان در برجام برای کوتاه شدن دست جمهوری اسلامی از دخالت در امور آن کشورها بوده است.

تداوم سیاستهای مداخله گرانه و جنگ افروزانه جمهوری اسلامی به منظور کسب امتیاز در معاملات سیاسی بین‌المللی و منطقه ای تا کنون خریداری نداشته و قدرتهای سرمایه داری، جمهوری اسلامی را در بسیاری از تصمیم گیریهای منطقه ای مربوط به بحران سوریه دخالت نداده اند. کما اینکه اشاره جواد ظریف به بحران سوریه در دیدار با نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه را که گفت : “کارشکنی بعضی کشورها در روند حل سیاسی مسائل سوریه فرصت های مناسب برای خاتمه دادن به بحران سوریه را از ما گرفت. “و می‌خواست نشان دهد که کلید حل مشکلات سوریه در دست رژیم اسلامی است، اصلاً مورد توجه قرار نماینده سازمان ملل نگرفت. زیرا هر کسی می‌داند که یکی از پایه‌های استراتژی بقای جمهوری اسلامی که همان دخالتهای نظامی در منطقه و تشکیل گروههای تروریست اسلامی و کمک به آنها از افعانستان و یمن تا عراق وسوریه و لبنان بوده است، خود یکی از عوامل اصلی جنگ افروزی و کشتار و نا امنی در منطقه بوده است.

متأسفانه هزینه این سیاست جنایتکارانه جمهوری اسلامی تاکنون دهها هزار کشته از مردم ایران و منطقه و صدها میلیارد دلار بوده که به سفره مردم ستمدیده ایران تحمیل نموده است. جمهوری  اسلامی حتی در شرایط بحران عمیق اقتصادی که رژیم را به آستانه ورشکستگی کشانده و فقر و فلاکت طاقت فرسایی به مردم ایران تحمیل کرده است، برای تداوم حاکمیت ضد انسانیش دست بردار چنین سیاستی نیست.