کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
سخن روز

نوروز  و  ناسیونالیستهای افراطی


هر سال نوروز میدان مبارزه بین دو نیروی ارتجاع و ترقی خواهی ، استبداد و آزادیخواهی ، شادی و مرگ ستایی ، امید و نا امیدی ، رقص و پایکوبی با عزاداری و گریه و زاری است .جمهوری اسلامی ایران ، خیل وسیع آخوندها و نهادهای مذهبی در ایران ، تالبان در افغانستان ، جریانات تروریستی اسلامی در منطقه ، اردوغان و شونیسم ترک، همگی در مقابل شادیهای نوروزی و مراسم های رنگارنگ مردمی قرار می‌گیرند .در جمهوری اسلامی که سالیانه دهها عزاداری عمومی وجود دارد و حتی یک شادی عمومی رسمی برای مردم وجود ندارد ، با همین یک شادی و جشن عمومی  در روزهای نخست سال با کینه توزی شدیدی برخورد کرده ، به تحریف و تحقیر آن می پردازند و مردم را دوری گرفتن از مراسم های نوروزی از چهارشنبه سوری تا سیزده بدر دعوت می کنند .

تالبان  در افغانستان و پلیس و دستگاههای امنیتی ترکیه با درندگی بجان مشتاقان و دوستداران مراسم های نوروزی افتاده و دشمنی خود را با شادی ، موزیک و شرکت وسیع مردم نشان می‌دهند . در ترکیه نوروز با مبارزات  مردم کردستان برای رفع ستم ملی و تحقق آزادی و برابری گره خورده و ناسیونالیسم افراطی ترک با آن دشمنی آشتی ناپذیری دارد .

اما در ایران علاوه بر دشمنی حکومت اسلامی با نوروز ، ناسیونالیسم افراطی ایرانی و حتی رسانه های چون بی بی سی فارسی و شرکای آن با اینکه میدانند همه مردم و بویژه در کردستان مراسم های باشکوه نوروزی برگزار میکنند ، نوروز را منحصرا به فارس زبانان تبریک گفته و با یک گردش قلم مردمان غیر فارس زبان را از شادیهای نوروزی حذف می کنند و حتی از تبریک ساده و بدون هزینه آن هم خودداری می کننددر ایرانی که همه مردم کشور نوروز را جشن می گیرند ، بسیار بیش تر از نصف مردم کشور ،  فارس زبان نیستند  و زبانهای کردی ، بلوچی ، ترکمنی ، عربی ، آذری و .. زبان مادری آنها است .

بزرگ ترین و با شکوه ترین مراسم نوروزی در سطح جهان هم ، در کردستان بر گزار می شود ، با جمعیتی  صدها هزار نفره و حتی ملیونی در ترکیه ، سوریه ، ایران و عراق در میان با شکوه ترین فستیوالهای موزیک ، رنگها ، رقص و شادی پیر و جوان ، زن و مرد.

با اینکه همه می دانند نوروز خاص هیچ ملیت و زبانی نیست ، هیچ طایفه و  ملتی صاحب نوروز نیست ، باز هم از رسانه های چون بی بی سی فارسی و ناسیونالیسم افراطی ایرانی در تلاش هستند نوروز را به بخش خاصی از مردم و فارس زبانان محدود و منحصر کنند و بر طبل اختلافات زبانی و تفرقه ملی بزنند . این در حالی است که بیش از پانزده کشور در جهان و ملیونها نفر دیگر در اروپا ، امریکا ، استرالیا ، کانادا ، افریقا و، نوروز را جشن می گیرند .

بدون شک تبریک به فارسی زبانان برای جشن نوروز ، هم جای خود دارد، ولی چرا فقط فارس زبانان ؟ چرا به مردم کرد ، بلوچ ، آذری ، افغانی ، گرجی ، ارمنی ، تاجیک ونباید تبریک گفت ؟

این تنگ نظری در آستانه بهار ، از نادانی و ندیدن واقعیات صورت نمی گیرد .  در  فرهنگ ناسیونالیزم تنگ نظر و محدود نگر ایرانی ، همبستگی ملل و مردم متنوع و مختلفی که نوروز را گرامی می دارند، جائی ندارد. اینگونه برخورد به مسئله نوروز در تناقض با واقعیات تاریخی ، فرهنگی ، سیاسی و مردمی منطقه است .نوروز به همه مردمی که نوروز را گرامی می دارند ، از هر زبان ، ملیت ، و کشوری که هستند پیروز و بهاران بر همه خجسته باد !

پست های مرتبط این دسته

جمهوری اسلامی دشمن محیط زیست کردستان

komalah

معضل زباله گردی، ننگ رژیم اسلامی

komalah

رسوایی طب اسلامی کافی نبود ، روان پزشکی اخوندی هم به بازار آمد !

komalah

مطالبات کارگران در پیوند با نیازهای حیاتی اکثریت مردم جامعه است

komalah

سخنی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی جوانان

komalah

دست حکومت اسلامی از زندگی خصوصی مردم کوتاه باید گردد

komalah