کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
مطالب رسیده

نمایش فیلم پورن در مدارس دخترانه برای انتقام از انقلاب «زن، زندگی، آزادی»!

بهرام رحمانی

bahram.rehmani@gmail.com

نمایش «ایکسونامی؛ ماجرای زندگی یک پورن‌استار آمریکایی» در مدارس ایران، توسط «محسن آقایی» ساخته شده است. میشله بارن پورن استار آمریکایی و بازیگر مستند ایکسونامی در این برنامه به تبعات آزادی‌های جنسی در آمریکا و روایت زندگی‌اش برای مخاطب ایرانی می‌پردازد.

ساخت این مستند بیش از دو سال زمان برده است و نسخه اصلی آن 115 دقیقه است که نسخه 90 دقیقه‌ای آن به نمایش درخواهد آمد. این در حالی است که بسیاری از فیلم‌ها و کنسرت‌ها به دلیل فشار نهادها و افراد خاص در شهر مشهد امکان برگزاری و نمایش ندارند و سینماهای حوزه هنری نیز در مواردی از اکران برخی فیلم‌ها خودداری می‌کنند.

یکی از خبرنگارانی که در آن روزها این مستند را دیده است در این‌باره نوشته: این فیلم به «تغییرات فرهنگی آمریکا از دوره انقلاب جنسی تا امروز» پرداخته و آن را با «تغییرات فرهنگی در ایران» تطبیق داده است.

مستند جنجالی «ایکسونامی» به کارگردانی محسن آقایی و تهیه‌کنندگی محمدرضا بورونی، روایت زندگی میشله بارن پورن استار آمریکایی و بازیگر مستند ایکسونامی است که بخش‌هایی از آن در سال 1398 و بخش دیگری به تازه‌گی در مدارس دخترانه ایران نمایش داده شده است.

آقایی از جمله مستندسازانی است که در موسسه فرهنگی «طلوع» فعال است. در این موسسه، گروهی از فعالان حوزه رسانه، سینما و انیمیشن که خود را متعلق به «جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» می‌دانند، برای تبلیغ ارزش‌های مدنظر جمهوری اسلامی فعالیت هنری و فرهنگی می‌کنند.

قسمت‌هایی از این مستند در آمریکا فیلم‌برداری شده است. سال ۱۳۹۸ و هم‌زمان با اکران این مستند، بسیاری به نمایش بی‌پروای روابط جنسی در این فیام اعتراض کردند. نسخه‌ای از این مستند در سایت «آپارات» وجود دارد که در توضیح آن نوشته شده نمایش این فیلم برای افراد زیر ۱۸ سال به دلیل صحنه‌های ترسناک، ممنوع است.

نکته عجیب‌تر، تصاویر استفاده شده باراک اوباما، اسحاق جهانگیری، مرلین مونرو، محمود احمدی‌نژاد، گوگوش، تد باندی‌(تبه‌کار معروف آمریکایی)، آلفرد کینزی و هیو هفنر در گوشه این پوستر بود که کاربران فضای مجازی طراحی عجیب این پوستر را دلیلی برای خودنمایی و تحریک بیش‌تر تماشگران برای دیدن مستند برشمردند.

به این ترتیب، جمهوری اسلامی ایران برای سرکوب انقلاب «زن، زندگی، آزادی» به هر جنایتی متوسل می‌شود از جمله ربودن و سر به نیست کردن جوانان معترض، زندان و اعدام برای دستگیر شدگان، سازمان‌دهی سریالی حملات شیمیایی به مدارس دخترانه، سرکوب وحشیانه والدین دانش‌آموزان در مقابل مدارس، که نگران مسمومیت فرزندان خود و عواقب آن هستند؛ نمایش فیلم پور در مدارس دخترانه برای کودکان زیر 18 سال و …

برخی از نیروهای امنیتی با عنوان ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج در ماه‌های اخیر و در جریان اعتراضات، با مجوز وزارت آموزش‌و‌پرورش به مدارس دخترانه در مناطق چهار و پنج تهران و یک مدرسه دخترانه دوره متوسطه دوم به نام «شاهد ریحانه‌النبی» در بندر ماهشهر استان خوزستان رفته و با تهدید و هشدار، برای دختران دانش‌آموز مقطع دبیرستان فیلم پورن و رابطه جنسی میان انسان و حیوان پخش کرده‌اند.

توضیح آن‌ها به دانش‌آموزان این بوده است که خواسته معترضان به این نقطه می‌انجامد. خانواده‌ها و دانش‌آموزان در شوک هستند. برخی از دانش‌آموزان دبیرستان شاهد ریحانه‌النبی به‌‌دلیل شوک عصبی، به بیمارستان منتقل شده بودند. 

ایران‌وایر می‌نویسد: «توضیح آن‌ها به دانش‌آموزان این بوده است: خواسته معترضین به این نقطه می‌انجامد.»

این گزارش می‌افزاید به‌دلیل «شوک عصبی» ناشی از تماشای این صحنه‌ها که با سن دانش‌آموزان متناسب نیست، «برخی از دانش‌آموزان دبیرستان شاهد ریحانةالنبی ماهشهر به بیمارستان منتقل شده‌اند.»

زمان پخش این فیلم‌ها در ماهشهر اواخر «آبان 1401 و در میانه اعتراضات سراسری» ذکر شده و ایران‌وایر نوشته چون در آن زمان گزارش‌های مشابهی در این زمینه نداشته، از انتشار این خبر خودداری کرده است.

در آبان‌ماه چند منبع مطلع از برخی مدارس در تهران نیز به رادیوفردا گفته بودند: «نیروهایی از سپاه و حوزه علمیه با هماهنگی آموزش و پرورش به‌طور روزانه و تحت عناوینی چون مشاور و مربی در مدارس حاضر می‌شوند و به آن‌ها در مواجهه و تماس با دانش‌آموزان اختیار عمل داده شده است.»

به‌نوشته ایران‌وایر، دو روز پس از آن که دانش‌آموزان مدرسه شاهد ریحانةالنبی ماهشهر‌(در بحبوحه اعتراضات سراسری) در حیاط شعار دادند، مدرسه «شاهد حضور یک گروه متشکل از روحانی،‌ افراد لباس‌شخصی و یک زن چادری بود. مرد لباس‌شخصی و زن چادری تعدادی از دانش‌‌آموزان سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را در کلاسی جمع کرده و با تهدید و هشدار در مورد شرکت در اعتراضات، برای دختران دانش‌آموز فیلم پورن، تجاوز و سکس انسان با حیوان پخش کرده و به آن‌ها گفته بودند عاقبت شرکت در اعتراضات و خواسته معترضین به این نقطه می‌انجامد.»

یکی از دانش‌آموزان این مدرسه به ایران‌وایر گفته است که با وجود تهدیدها و صحبت آن‌ها با دانش‌آ‌موزان درباره خودداری از شرکت در اعتراضات، «ما قانع نشدیم و گفتند پروژکتور را روشن کنید. بعد انواع و اقسام (فیلم) تجاوز را نشان دادند و گفتند اگر شما هم در اعتراضات شرکت کنید، همین بلا سرتان خواهد آمد، پس حتما خودتان هم دوست دارید چنین بلایی سرتان بیاید.»

به گفته دانش‌آموزان، «مامور مرد، در زمان نمایش فیلم‌های روابط جنسی، با دختران در کلاس تنها بوده است، زن همراه او به‌ همراه مدیر و معاون مدرسه با خروج برخی از دانش‌آموزان که حال‌شان بد شده بود به کلاس رفته، در را می‌بندند و مانع خروج سایر دانش‌آموزان از کلاس می‌شوند.»

نجات بهرامی، روزنامه‌نگار و کارشناس مسائل آموزشی، نیز از دریافت گزارش‌هایی از خانواده برخی دانش‌آموزان دختر در تهران دریافت کرده که مشابه دختران ماهشهری است.

به گفته او، «والدین دست‌کم سه دبیرستان‌ دخترانه در مناطق 4 و 5 تهران گفته‌اند در هفته‌های گذشته ماموران مرد لباس‌شخصی،‌ با ظاهر بسیجی و سپاهی با ریش‌ و هیکل‌ ورزیده و نوع پوشش خاص نیروهای امنیتی که دستگاه پخش فیلم هم به‌همراه داشته‌اند، خود را سپاهی و بسیجی معرفی کرده‌ و دختران دانش‌آموز را در سالن اجتماعات مدرسه جمع کردند و بدون حضور مدیر، معاون و معلم مدرسه، فیلم‌های بسیار نامناسبی از رابطه جنسی نمایش داده‌اند.»

بهرامی درباره محتوای فیلم‌های نمایش داده شده به دانش‌آموزان در تهران افزوده: «فیلم‌هایی از جنین رها شده در خیابان نمایش داده شده و گفته‌اند دخترانی که در اعتراضات شرکت کردند، کسانی هستند که مورد تجاوز قرار می‌گیرند یا افراد لاابالی هستند که رابطه نامشروع با پسران برقرار کرده، حامله شده و جنین خود را سقط کرده در خیابان رها می‌کنند. به دانش‌آموزان توصیه کرده‌اند وارد این بازی‌ها نشوید.»

«نجات بهرامی»،‌ روزنامه‌نگار و کارشناس حوزه آموزش می‌گوید این گروه‌ها که با یک فیلم و عمدتا با محتواهای متفاوت به مدارس می‌روند، در‌صدد تلقین این موضوع به کودکان هستند که اتفاقات ماه‌های گذشته و جنبش مردم برای لخت شدن، فساد و فسق و فجور بوده است. 

او می‌گوید:‌ «یکی از مادران گریه می‌کرد و می‌گفت با نشان دادن این ویدیوها، به کودکان گفته‌اند افراد معترض که در خیابان‌ها در اعتراضات شرکت کرده‌اند، اغلب افرادی از خانواده‌های متلاشی شده هستند و هدف این افراد از شرکت در اعتراضات، رواج روابط نامشروع و مصرف مواد مخدر است!»

نجات بهرامی اضافه می‌کند: «در فیلم‌های دیگری هم مصرف مواد مخدر توسط افراد معتادی را نشان داده‌ و گفته‌اند این افراد معتاد که در حال مصرف هرویین و شیشه هستند، معترضان هستند. حال بچه‌ها به شدت بد شده است.» او اضافه می‌کند: «روابط نامشروع را به کودکان نشان داده‌اند و حتی این مادر برای توضیح در مورد این فیلم‌ها به من راحت نبود.» 

نجات بهرامی با اشاره به مسمومیت‌های زنجیره‌ای کودکان در مدارس می‌گوید: «وقتی جمهوری اسلامی این قدر به ذهن کودکان هجوم وارد می‌کند، طبیعتا با ابزار قرار دادن جسم کودک و مسموم کردن او هم مشکلی ندارد. جمهوری اسلامی همه مرزها را درنوردیده است.» 

این روزنامه‌نگار و کارشناس آموزش با تایید این که فیلم‌های نمایش داده شده از محتوای یکسان برخوردار نبوده‌اند، می‌گوید: «روایت‌های مادرانی که با من صحبت کرده‌اند، حاوی اسم فیلمی به نام ایکسونامی نبود بلکه صحبت از نشان دادن رابطه جنسی مشخص بین افراد بود.» 

او هم‌چنین می‌گوید: «محتوایی که نمایش می‌دهند، مونتاژ شده و متفاوت است.»

تصویر شکواییه والدین دانش‌آموزان مدرسه ابوذر غفاری منطقه 5 تهران

در بخشی از این شکایت‌نامه که «مادر یکی از دانش‌آموزان» برای ایران‌وایر ارسال کرده، آمده است: «این فیلم شامل صحنه‌های نامتناسب و غیرقابل تحمل برای افراد زیر 18 سال و حتی بزرگ‌سالان با روحیه حساس بوده است.»

در بخش دیگری از این شکایت‌نامه آمده: «چگونه می‌توان بدون هماهنگی والدین و بررسی محتوای علمی یک ویدیو، اقدام به پخش آن در بین دانش‌آموزان دختر 14 ساله، آن‌ هم توسط دبیر مرد کرد؟»

طبق گزارش‌هایی که متعاقبا به «ایران‌وایر» منتشر کرد، در مدارس دخترانه شهرهای دیگری چون مدرسه «بهار آزادی» در قائم‌شهر، دبیرستان «شاهد توحید» در سربندر استان خوزستان و هم‌چنین استان‌های اصفهان و اسلام‌شهر نیز اتفاق مشابهی رخ داده است. دبیرستان دخترانه «باقرالعلوم» اسلام‌شهر و مدرسه هیات امنایی «ابوذر غفاری» در منطقه پنج تهران در مقطع متوسطه اول از جمله این مدارس هستند. 

این‌ بار خانواده‌ای از دبیرستان دخترانه شاهد توحید در سربندر استان خوزستان چنین روایت کرده‌ است:‌ «از اداره آمده بودند داخل کلاس. در را قفل کردند و برای دانش‌آموزان دختر فیلم پورن و تصاویر یک زنی با لباس زیر که شوهرش او را کتک‌ می‌زد، پخش کردند.»

مدرسه «شاهد توحید» در سربندر، بلوار «آیت‌الله علی خامنه‌ای»، بلوار «ولی‌عصر» در استان خوزستان، یکی از مدارسی است که دانش‌آموزان آن در معرض نمایش فیلم پورن قرار گرفته‌اند. 

مادر یکی از دانش‌آموزان به «ایران‌وایر» می‌گوید: «در پایان آبان 1401  فیلم‌هایی با محتوای جنسی برای کودکان پخش شده است.» 

یکی از معلمان این مدرسه نیز جداگانه این مورد را تایید کرده است. 

مادر یکی از دختران دانش‌آموز می‌گوید:‌‌ «کسی عکس یا فیلم از این جلسه نمایش فیلم نگرفته بود ولی با توجه به گفته‌های بچه‌ها، از آموزش و پرورش شکایت شد اما شکایت به جایی نرسیده است. بعضی از خانواده‌ها پرونده(تحصیلی) دانش‌آموزان را گرفته و فرزند خود را از مدرسه برده‌اند.»

مادر یکی از دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه بهار آزادی در قائم‌شهر نیز در روایت مشابهی می‌گوید: «اواخر آبان در مدرسه فیلمی از رابطه جنسی یک زن با چند مرد و یک زن با حیوان پخش کرده‌اند. در این فیلم، صورت‌ها و قسمت‌های خصوصی بدن زنان و مردان در حال انجام عمل جنسی مخدوش و شطرنجی بوده است ولی صدای برقراری رابطه جنسی که به زبان انگلیسی هم بوده، کاملا واضح بوده است. بچه‌ها گفتند زن‌ها در حین عمل جنسی، صدایی شبیه زوزه سگ درآورده و قلاده به گردن داشته‌اند. این فیلم حاوی صدای ارگاسم هم بوده است. مسئولان مدرسه به دانش‌آموزان گفته‌ بودند عاقبت زن،‌ زندگی، آزادی این است، خوب ببینید تا بفهمید چیست!» 

مادر یکی از دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه ابوذر غفاری در منطقه 5 تهران نیز اطلاعات بیشتری با این توضیحات در اختیار «ایران‌وایر» قرار داده است: «دخترم می‌گوید بعد از نمایش فیلم پورن، حال روحی دانش‌آموزان این مدرسه بسیار وخیم است و برخی کودکان مشکل گوارشی پیدا کرده‌اند. برخی چند روزی در بیمارستان بودند.»

به گفته این مادر، بچه‌ها هر کدام علام متفاوتی داشته‌اند؛ اعم از  دل‌درد، مشکل گوارش، گر گرفتگی، بی‌خوابی، نفرت از سکس، وحشت از مرد، ترس از محارم، لرز، سردرد، تب و کابوس شبانه. 

 یکی از والدین دبیرستان دخترانه ابوذرغفاری در منطقه 5 تهران به «ایران‌وایر» می‌گوید:‌ «در مدرسه دخترم فیلمی با عنوان ایکسونامی نمایش داده شده است که هرچند محتوای نامناسب برای سن دانش‌آموزان و افراد زیر 18 سال دارد ولی  فیلم پورن نیست اما به نقل از یک ستاره فیلم‌های پورن، روایت ازادی‌های جنسی بعد از انقلاب‌ها را مطرح می‌کند. در این فیلم از  تجاوز محارم به دخترها و تمامی مراحل سقط جنین با بزرگ‌نمایی درد و اندوهِ جنین نمایش داده شده است. در ابتدای فیلم هشدار داده شده است برای زیر 18 سال و زنان باردار و بیماران اعصاب اصلا مناسب نیست و در بخشی از فیلم به صورت مات، زن و مردی در حال سکس بوده‌اند.» 

این مادر اضافه می‌کند:‌ «بچه‌های 14 ساله اطلاعاتی از سکس پیدا کرده‌ که اصلا نمی‌دانسته‌اند و نیازی نبوده است که بدانند، چون آموزش‌های جنسی و اطلاعات در این مورد متناسب با فرهنگ هر خانواده فرق دارد؛ این که چه زمانی از سکس برای نوجوان صحبت کنند و آن‌ را توضیح دهند. مسئله دیگر، سکس متعارف و اخلاقی است نه این که سکس را به کثیف‌ترین، وقیح‌ترین و درد آورترین شکل ممکن نشان دهند و درک دانش‌آموزان از رابطه جنسی آن باشد.»

این مادر اضافه می‌‌کند:‌ «این فیلم را نتیجه انقلاب کردن توضیح داده‌اند. کودکان هم حین دیدن این صحنه‌ها، به‌ شدت حال‌شان بد شده است ولی اجازه  خروج از کلاس را نداده‌ و گفته‌اند باید تا آخر ببینید! مدیر مدرسه هم در پایان گفته هم کسی که از فیلم خوشش آمده است، به ما اسم ‌خود را بدهد، چون برایش امتیاز محسوب می‌شود.» 

مادر یکی از دانش‌آموزان مدرسه ابوذر غفاری به «ایران‌وایر» گفته است شماری از والدین به «قاسم احمدی لاشکی»، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش شکواییه‌ای تنظیم کرده‌اند و رونوشت آن به دفتر مدیر مدرسه نیز ارسال شده است. پاسخ مدیر به والدین شاکی این بوده است: «می‌خواستیم دختران نتیجه انقلاب جنسی را ببینند!» 

در بخشی از این شکایت که به امضای شماری از خانواده‌های دانش‌آموزان رسیده،‌ آمده است: «این فیلم شامل صحنه‌های نامتناسب و غیرقابل تحمل برای افراد زیر 18 سال و حتی بزرگ‌سالان با روحیه حساس بوده است. علی‌رغم این که در طول نمایش مستند، دانش‌آموزان بسیار ناراحت شده و درخواست خروج از کلاس را داشته‌اند ولی معلم به آن‌ها اجازه نداده است و تعداد زیادی از دانش‌آموزان بعد از تماشای مستند، دچار آلام شدید روحی شده‌اند و پیش از آن که آمادگی دریافت یک‌سری اطلاعات جنسی را داشته باشند، با تماشای این مستند، با حجم زیادی از سئوالات و کنجکاوی‌های غیرمعمول مواجه شده‌اند.» 

در بخش دیگری از شکواییه والدین مدرسه ابوذر غفاری آمده است: «چه‌گونه می‌توان بدون هماهنگی والدین و بررسی محتوای علمی یک ویدیو، اقدام به پخش آن در بین دانش‌آموزان دختر 14 ساله، آن‌هم توسط دبیر مرد کرد؟»

چند معلم از تهران و اصفهان طی روزهای گذشته در تماس‌هایی، با تایید گزارش «ایران‌وایر»، روایت‌های مشابهی بیان کرده‌اند. 

به گفته آن‌ها، در مدارس شهرهای دیگر هم این اتفاق رخ داده است؛ یا فیلم پورن پخش شده است یا در مورد آن صحبت کرده‌اند. 

طبق اطلاعاتی که به «ایران‌وایر» رسیده است، یک‌شنبه هفتم اسفند ۱۴۰۱ فیلم‌هایی با محتوای مشابه در دبیرستان دخترانه باقرالعلوم اسلام‌شهر برای دانش‌آموزان پخش شده است.

یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش دیروز یک‌شنبه 21 اسفند 1401، در پاسخ به سئوال خبرنگاران مبنی بر این‌که آیا خبر پخش فیلم‌ مستهجن در مدارس را تایید می‌کند، گفت: «من چنین فیلمی را ندیده‌‌ام.»

هم‌چنین حجت‌‌الله الماسی، مشاور وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران برای پیگیری ماجرای پخش این فیلم در مدارس با مسعود بهرامی مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران تماس گرفت.‌(نام یکی از مدارس اسلامشهر در لیست مدارسی بود که این فیلم در آن‌جا پخش شده)

به گفته مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، این ماجرا بررسی شده است و چنین ادعایی هیچ سندیتی نداشته و تکذیب می‌شود.

از سویی دیگر، شیوا قاسمی‌ پور، نماینده مریوان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس در رابطه با انتشار برخی خبر‌ها پیرامون نمایش این فیلم‌ در برخی مدارس گفت: «اولا اگر این مسئله صحت داشته باشد خیلی متاسفم برای کسی که چنین شرایطی را فراهم کرده است. دوما کشور ما یک کشور اسلامی است و حجاب هم جزو چیز‌هایی نیست که ما مثلا توانسته باشیم در یک برهه زمانی و برای یک شرایط خاص آن را اجرا کنیم، حجاب جزو فرهنگ ایرانی‌هاست و یک مسئله انکارناپذیر است؛ ولی اینکه بخواهیم به زور حجاب را به کسی تحمیل کنیم، به شخصه فکر می‌کنم این کار یک کار ناشایست است، به ویژه این‌که اگر چنین اتفاقی در مدارس رخ دهد.»

او در ادامه تصریح کرد: «ما باید بیش‌تر از این در بحث مسائل فرهنگی کار کنیم، یک اتفاقاتی در کشور ما رخ داده که شاید خیلی‌ها هزینه‌های خیلی کلانی کردند تا این اتفاقات رخ دهد. خب باید ببینیم در مقابل آن اقدامات و‌ هزینه‌ها ما چه کرده‌ایم؟ طبیعی است که ما هم باید همان مقدار و شاید بیشتر از آن هزینه کنیم تا بتوانیم اتفاقات خوبی را برای کشورمان رقم بزنیم.»

نماینده مریوان در مجلس، هم‌چنین در رابطه با اثرات چنین اقداماتی و نمایش چنین تصاویری بر دانش‌آموزان، خاطرنشان کرد: «من به شخصه با مباحثی که در شکل فیلم و کلیپ نمایش داده شود و بتواند ذهن نوجوان ما را درگیر کند، مخالفم؛ به‌خصوص این مسئله که اشاره کردید واقعا نگران‌کننده است و نباید اجازه دهیم که ذهن نوجوان ما و ذهن دختر محجبه‌ مدرسه‌ای را به خود درگیر کند.»

او تصریح کرد: «بعید می‌دانم با زور و اجبار در این حوزه بتوان کاری انجام داد که نتیجه دهد، اما اگر از این اتفاق مستنداتی به دست آمده این را به من برسانید حتما این مسئله را پیگیری می‌کنم. برای ما همه این کشور مهم است، در هر جای ایران هر اتفاق و مسئله‌ای باشد نسبت به آن دغدغه داریم نه این‌که فقط به یک بخش یا یک مورد و یک موضوع توجه داشته باشیم.»

پیش از این نیز آموزش و پرورش شهرستان ماهشهر که نام یکی از مدارس آن در ادعای رسانه های فارسی زبان خارج کشور مطرح شده بود، درباره ی این موضوع اطلاعیه‌ای صادر کرده بود.

در این اطلاعیه آمده:

یکی از برنامه‌های راهبردی آموزش و پرورش تحقق جهاد تبیین در سطح مجموعه تعلیم و تربیت شهرستان است. بر این اساس و در راستای اجرای برنامه‌های مصوب شورای تحقق جهاد تبیین در آموزش و پرورش ماهشهر؛ روز دوشنبه مورخ 30 آبان ماه 1401 پس از هماهنگی‌های صورت گرفته جناب آقای رضایی؛ مسئول محترم عقیدتی سیاسی ناحیه مقاومت بسیج شهرستان ماهشهر در کارگاه دانش‌افزایی دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه شاهد ریحانه النبی شهرستان ماهشهر حضور پیدا کرده و در ارتباط با حوادث و جریانات اخیر و ضرورت ایجاد آگاهی در بین دانش‌آموزان نسبت به جنگ شناختی ترکیبی دشمن بر علیه انقلاب اسلامی به ایراد سخن می‌پردازد.

در ادامه این کارگاه دانش‌افزایی، یک کلیپ که محتوی صحنه‌های در ارتباط با برخورد خشونت‌بار پلیس آمریکا با مردم عادی است به نمایش در می‌آید و پس از بحث و گفت‌و‌گوی سالم و صمیمی بین دانش‌آموزان و مربی، کارگاه مذکور خاتمه پیدا می‌کند.

در ادامه پس از مطلع شدن اولیا از محتوای کلیپ پخش شده در کارگاه؛ این اولیای گرامی با مراجعه به آموزشگاه به نحوه برگزاری این کارگاه و محتوای کلیپ پخش شده اعتراض می‌کنند.

در خاتمه نیز مدیر آموزشگاه مربوطه با تشکیل جلسه انجمن اولیا و مربیان و دعوت از اولیای معترض نسبت به ارائه توضیحات لازم و شرح ما وقع در ارتباط کارگاه برگزار شده اقدامات لازم را به عمل آورد و نگرانی این والدین عزیز را نیز برطرف می‌کند.

پس از نمایش فیلم در سال 98، محسن آقایی و محمدرضا برونی برای توضیحاتی روی صحنه آمدند و آقایی گفت: به‌نظرم ایده بنیادین فیلم از بدو خلقت با همه ما هست.

اتفاقی که درباره فرم فیلم افتاده این است که ما زمان زیادی به دنبال راوی فیلم بودیم و بخش عمده طول کشیدن کار مربوط به او بود. یعنی ما یک سال معطل او بودیم. درواقع می‌خواستیم کسی در این فیلم حضور داشته باشد که خیلی فاکتورها را داشته باشد.

این مستندساز افزود: ابتدا قرار بود میشله بارن‌(که در ابتدای فیلم تصاویر کوتاهی از او را دیدید) در فیلم حضور داشته باشد، ما با او ارتباط گرفتیم اما دیگر هفت، هشت ماه از او خبری نشد، چراکه اوضاع خوبی نداشت.

او یک فرد تنها بود و هیچ‌کس را نداشت. آن موقعی که می‌خواستیم با او کار کنیم به او گفتیم ما اصلا نمی‌خواهیم راه بروی چراکه سانحه‌ای برای او رخ داده و مشکلاتی برایش پیش آمده بود.

او افزود: میشله بارن آخرین بار به من گفت من یک فرد تنها هستم که اگر مراقب خودم نباشم، کسی نیست کمکم کند هرچند از اینکه در فیلم حضور نداشت ناراحت بود. ما نهایتا یک خانم آمریکایی را انتخاب کردیم و او هم تنها یک روز در تصویربرداری ما حاضر شد و دیگر نیامد.

او هر بار می‌گفت که جای راوی در این فیلم بسیار خالی است.

پس از اکران مستند «ایکسونامی» از سوی تماشاگران مطرح شد، حضور یک دقیقه‌ای بازیگر مشهور فیلم‌های پورن در طول مستند است. تماشاگران می‌گویند که این بازیگر بر خلاف تبلیغاتی که برای مستند مبنی بر روایت خاطرات یک پورن استار شکل گرفته، بسیار کوتاه است و صرفا برای تحریک تماشگران به دیدن مستند گنجانده شده است.

مستند «ایکسونامی» ضمن بیان این تاریخچه از زبان یک راوی زن که خودش شرکای جنسی متعددی را تجربه کرده بود و اکنون منتقد آن سبک زندگی و جریان است، نشان می‌دهد که چگونه آزادی‌های جنسی به مشکلات عدیده‌ای هم‌چون گسترش بیماری ایدز، استثمار زنان، افزایش تولد فرزندان بدون پدر و گسست بنیان خانواده می‌انجامد.

پخش آنلاین مستند ایکسونامی به صورت کاملا اختصاصی از سایت «پخش آنلاین فیلم و سریال فیلم گردی» می‌باشد. در این مستند، زن آمریکایی هرزه‌نگاری تجربه رسیدن به آزادی‌های جنسی در ایالات متحده را برای مردم ایران روایت می‌کند. تولید این مستند 90 دقیقه‌ای که 2 سال و نیم زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است. «ایکسونامی» که دارای آرشیوهای دیده‌نشده از تاریخ سده اخیر آمریکا است، توسط موسسه فرهنگی هنری «آوش» تهیه شده است.

***

این گزارش‌ها در شرایطی منتشر می‌شود که برای نخستین‌ بار در طول اعتراضات دهه‌های اخیر در ایران، دانش‌آموزان و به‌ویژه دختران دانش‌آموز در اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» مشارکت کردند، مشارکتی که حاکمیت را غافلگیر کرد.

اعتراضات دانش‌آموزی در ایران سراسر کشور را فراگرفت و ویدئوها و تصاویر بسیاری از پاره‌‌کردن عکس روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای، پاره کردن و آتش زدن روسری و شعار علیه کلیت جمهوری اسلامی و سیاست‌های آن توسط آن‌ها منتشر شد.

همین موضوع موجب شده تا بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، مسمومیت سریالی دختران دانش‌آموز را «انتقام» از مشارکت گسترده آن‌ها در اعتراضات بدانند.

نیروهای انقلابی و در پیشاپیش همه زنان جوان، مرعوب این فضای رعب و وحشت و ترفندها و انواع جنایت‌های جمهوری اسلامی نشده و هم‌چنان به مبارزه بر حق خود در جهت سرنگونی کلیت جمهوری اسلامی و برقراری یک جامعه آزاد و برابر و عادلانه و مرفه ادامه می‌دهند!

پنج‌شنبه بیست و پنجم اسفند 1401-شانزدهم مارس 2023