کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
اطلاعیه سایر سازمان و نهادها

محاکمه حمید نوری؛ نسیم خوش دادخواهی!

محاکمه حمید نوری به پایان رسید، و سالن ۳۷ دادگاه مرکزی شهر استکهلم پس از ۹ ماه و با بیش از ۹۰ جلسه آرام گرفت.

دوربین های سالن ۳۷ خاموش شدند تا بعدها شهادت خود را پیش روی تاریخ بازپخش کنند که:

چگونه در تابستان ۱۳۶۷ هیئت‌های مرگ منتخب روح‌الله خمینی با اجرای دو فتوای علنی و غیر علنی شخص او هزاران زندانی سیاسی را قتل عام و پیکرهایشان را در گورهای دسته جمعی پنهان کردند،

چگونه زنانی در قامت دادستان که به باور حمید نوری و حکومت اسلامی، نصف یک انسان ارزش دارند، به دادرسی برآمدند و زندان گوهردشت را به درستی کارخانه کشتار خواندند، و برای او درخواست اشد مجازات (حبس ابد) نمودند،

چگونه حمید نوری شخصیت جنایتکارلمپن خود را به نمایش گذاشت، و با لودگی تمام دادگاه را به سخره گرفت، و با ضعف و زبونی تمام به چاپلوسی و تملق رییس دادگاه زبان گشود.

چگونه اسناد و خاطرات مکتوب شاهدان و شاکیان مورد استناد دادگاه قرارگرفت و اهمیت مستند سازی را بیش از پیش آشکار ساخت.

چگونه چندین بار وکلای مدافع تعویض شدند تا مجرب‌ترین آنان رضایت حمید نوری را به دست آورند و از او دفاع نمایند.

و ما،

و همه کسانی که مشتاقانه به دادگاه گوش می‌سپردیم، با شهادت جان به‌در برده‌ها به زندان‌های اوین و گوهردشت رفتیم، از راهروهای مرگ گذشتیم و نزد هیات مرگ برده شدیم، آنگاه عزیزان‌مان را بر دار تجسم کردیم و با پیکرهای شان به گورهای جمعی خاوران و دیگر گورهای بی نام و نشان رفتیم، بغض کردیم و گریستیم و گریستیمو زبان‌مان بند آمد هنگامی که حمید نوری در نهایت وقاحت کشتار تابستان ۶۷ را یکسره انکار کرد، و شهادت‌ها را دروغ و توهم نامید.

آنگاه محکمه‌های چند دقیقه‌ای جمهوری اسلامی و دادگاه استکهلم را با هم سنجیدیم، و توهین و تحقیر متهمان توسط قاضیان شرع را قیاس کردیم با رفتار رییس دادگاه استكهلم در رعايت حقوق متهم كه ما با آن بيگانه بوديم.

و امیدوار شدیم که درس بگیریم تا در فردای ایران آزاد و دموکراتیک با ایجاد یک سیستم قضایی مستقل از سیستم سیاسی، محکمه‌هایی شایسته‌ شان و حرمت انسان، و درخور نام دادگاه برگزار کنیم.

دادگاه‌هایی عادلانه؛ نه به‌ منظور انتقام که برای روشن شدن حقیقت و اجرای عدالت و ثبت در تاریخ تا دیگر ایران شاهد شکنجه و اعدام فرزندانش نباشد.

با برگزاری دادگاه حمید نوری به چشم خود دیدیم که چگونه روزنه امید گشوده شد و قفل سکوت برخی فعالان اجتماعی باز گردید تا صدای دادخواهی هر چه رساتر به گوش مردم ایران و جهان برسد، و دریغا که جای بسیاری از مادران و خانواده‌های خاوران و خاوران‌ها را خالی یافتیم که رفتند و ندیدند چگونه بذر جنبش دادخواهی که آنان کاشتند می‌رود تا به درخت تنومندی تبدیل شود و به بار نشیند و کام ما را به شهد خود شیرین کند.

درختی که بی‌گمان با پيوند تمامى دادخواهان قتل‌ها و اعدام‌های سیاسی سال‌ها و دهه‌های پس از انقلاب، دادخواهان دی ماه ۹۶ تا آبان ۹۸ و هواپیمایی ۷۵۲ و تمامی زخم خوردگان این ۴۴ سال، قوی‌تر، مقاوم‌تر و پربارتر خواهد شد.

اکنون با برگزاری موفق این دادگاه و در آستانه چشیدن شهد شیرین پاره‌اى از حقیقت و عدالت، رژیم گروگان‌گیر و اسیرکش جمهوری اسلامی برآنست تا با اعدام دکتر احمدرضا جلالی کام ما و مردم را تلخ کند، به کشورهای اروپایی و غربی نشان دهد که چگونه زهر چشم می‌گیرد، و به حامیانش اطمینان دهد که حضورشان را در دنیا امن خواهد کرد. اما ما می‌گوییم حكم اعدام جلالى را لغو كنيد و بارتان را سنگین‌تر نکنید زیرا این قافله‌ که به راه افتاده است سر باز ایستادن ندارد.

با آرزوى تاييد حكم حبس ابد براى حميد نورى.

دادخواهان خاوران

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱/ ۱۳ می ۲۰۲۲

پست های مرتبط این دسته

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران سناریوسازی رسانه‌های حکومتی علیه معلمان

komalah

آموزش بین الملل امروز با صدور بیانیه از رولت ایران خواست تا از سرکوب، دستگیری معلمان، نمایندگان انجمن صنفی معلمان و خانواده شان پایان دهد:

komalah

فراخوان اتحادیه آزاد کارگران ایران در حمایت از معلمان زندانی

komalah

پاسخ به نامه کمیته مرکزی کومه له (سازمان کردستان حزب کمونیست ایران) از سوی روند سوسیالیستی کومه له

komalah

سرکوب اول ماه مه دیگر اثر ندارد

komalah

قطعنامه پایانی تجمع سراسری ۱۱ اردیبهشت فرهنگیان

komalah