کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
سخن روز

سناریو سازی ابلهانه بر علیه فعالین مدنی محکوم به شکست است

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی روز یازدهم ماه مه، 21 اردیبهشت، خبر داد که دو تبعه فرانسه را دستگیر کرده است. بعداً معلوم شد که آن دو، خانم سیسیک کوهلر و همسرش آقای ژاک پاریس می باشند. خانم کوهلر از سال ۲۰۱۶ مسئول روابط بین الملل فدراسیون ملی فرهنگ و آموزش حرفه ای است ، که بزرگترین فدراسیون معلمان فرانسه است. او همچنین فردی سرشناس در حوزه فعالیت‌های سندیکایی و عضو مهمی از فدراسیون آموزش جهانی است. “شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان” تقریبا از هنگام تولدش عضو همین فدراسیون بوده و هست که 401 اتحادیه، شورا و سازمان در 127 کشور را شامل میشود.

رژیم روز 12 ماه مه (22 اردیبهشت) رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، را دستگیر کرد. پس از آن گزارش رسید که فعالان خوشنام رسول بداقی، اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه و شعبان محمدی بازداشت کرده است. متعاقبا خبر بازداشت آنیشا اسدالهی، ریحانه انصاری‌نژاد، کیوان مهتدی، جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی، محسن عمرانی و دستگیری دهها تن دیگر رسید که تعدادشان به 40 نفر بالغ میشود.

وزارت اطلاعات اتهام “سازمان‌دهی آشوب و منحرف کردن مطالبات مردم” را برای خانم کوهلر، همسرش و بازداشت شدگان کارگر، معلم و کنشگر اجتماعی جعل کرده و به همه اتهام مضحک جاسوسی زده است.

کانون صنفی معلمان ایران  پیرامون سناریوسازی سیما و رسانه های وابسته بیانیه ای منتشر کرد. در این بیانیه استدلال های قانع کننده ای در دفاع از خانم کوهلر و همسرش، فعالین دستگیر شده و دیدار آنها با هم طبقه ای و همکاران خود و همچنین در رد سناریوی بی مایه وزرات اطلاعات و فیلم رسوای پخش شده توسط آن ارائه شده است.

در قسمتی از بیانیه آمده است:

“به تهیه کنندگان این شوی مسخره گوشزد می‌کنیم که طرح چنین بحث‌هایی، مانند موارد قبلی، علاوه بر این که بر شاخ نشستن و بن بریدن است، موجب آبرو ریزی بیشتر شما شده و خزانه ی خالی از اعتماد عمومی‌تان را خالی‌تر از امروز می‌کند”.

بیانیه انجمن صنفی معلمان با این جملات پایان می یابد:

” بدینوسیله هشدار می دهیم با چنین برنامه‌هایی بیش از این عِرض خود را نبرید؛ زیرا حرکت معلمان با خواسته‌های معیشتی-منزلتی که در یک سال گذشته بیش از همیشه پویا، زنده و واقعی بوده با این برنامه‌های مستهجن! نه تنها آرام نمی گیرد بلکه آتش خشم‌شان را برافروخته‌تر خواهد کرد.”

سندیکای کارگران شرکت واحد نیز با انتشار بیانیه ای پرونده سازی علیه فعالان کارگری، معلمی و کنشگران سایر عرصه های اجتماعی را دروغپرازی مرسوم وزارت اطلاعات دانسته است. در بیانیه آمده است:

“سندیکای کارگران شرکت واحد بدین وسیله کارزار داخلی و بین‌المللی خود برای آزادی رضا شهابی و دیگر بازداشتی‌های روزهای اخیر را اعلام می‌کند و تا لغو هر گونه اتهام و پرونده سازی دروغین علیه آنان و آزادی بدون قید و شرط‌شان این کارزار را ادامه خواهد داد. از عموم تشکل‌های کارگری و مدافعان حقوق کارگران و فعالین صنفی و اجتماعی می‌خواهیم که آگاهانه حربه‌های عوامل امنیتی را افشا کنند و با درایت و هماهنگی کامل مهر پایانی بر این طرح‌ها و سناریو سازی های ورشکسته بزنند”.

کارگران مجتمع صنعتی هفت تپه نیز بیانیه ای در حمایت از فعالین بازداشتی و محکومیت سناریوسازی امنیتی منتشر کرده اند که پنجشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ روی سایت ها پست شد.

در قسمتی از این بیانیه آمده است:

” همکاران عزیز و یاران! ما در هفت تپه تجربه مشابهی داریم وقتی که علیه عزیزان ما فیلم امنیتی طراحی سوخته را نشر دادند، تنها نتیحه اش رسوایی بیشتر برای دستگاه سرکوب و مستحکم تر شدن صفوف اتحاد و مبارزه ما بود. ما این فیلم ها را نشانه ی بدی نمیدانیم بلکه برعکس نشانه ی موفقیت فعالیت های خودمان میدانیم زیرا که این تلاش های ما در دل دستگاه سرکوب و استثمار و فلاکت پراکنی، هراس انداخته است.”

خانواده‌های معلمان بازداشتی در پنجشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ نامه ای منشر کرده و ضمن آن اتهامات پوچ وزارت اطلاعات را به سخره گرفتند. آنها نوشتند:

” ما خانواده معلمان بازداشتی، حق اعاده حیثیت و شکایت از تمام عوامل پخش این چنین گزارش‌های مغرضانه را برای خود محفوظ می‌دانیم و تا حصول نتیجه نهایی از کلیه عوامل ذیربط شکایت خواهیم کرد”.

دستگیری دو فعال کارگری عرصه آموزش در فرانسه و فعالان کارگری و آموزشی ایران در فرانسه و در میان اعضای اتحادیه ها در جهان نیز بازتاب داشت. فدراسیون آموزش بین المللی دستگیریهای مذکور را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری بازداشت شدگان گردید.

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ نیز ضمن اعتراض به دستگیری فعالین کارگری و معلمی خواستار آزادی فوری آنها و به رسمیت شناختن ازادی تشکل، تجمع و اعتصاب از جانب حکومت شدند.

سران جمهوری اسلامی، زیر فشار اقتصاد دائما در حال ریزش، مبارزات نیرومند کارگری و توده ای، گرانی بیسابقه و ناتوانی در حل کوچکترین مشکلاتی که بر مردم تحمیل کرده اند، گیج شده اند. دستگیری دو عضو تشکلات کارگری بزرگ فرانسوی و جهانی و شخصیت های با نفوذ ایرانی و جعل پرونده های ابلهانه علیه آنها نمایانگر این گیج سری است. سران درمانده جمهوری اسلامی ضمن تلاش برای مرعوب کردن توده های معترض، کارگران اعتصابی و معلمین حق طلب در ایران بر این توهم اند تا شاید بتوانند با دستگیری خانم و آقای کوهلر روی دادگاه حمید نوری، قاتل 67، تاثیرگزاری کند. اما همانطور که فعالین کارگری بدرستی توضیح داده اند پرونده سازی و گروگانگیری رژیم را رسواتر می کند. باید کارزار کنونی برای رهایی بی قید و شرط دستگیر شدگان را به گامی در پیشروی به سوی سرنگونی انقلابی رژیم اسلامی تبدیل کرد.