کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
اخبار جهان

حمله مرگبار شبه‌نظامیان اسلام‌گرا به یک هتل ساحلی در سومالی

روز شنبه 20 خرداد ماه در پی حمله شبه‌نظامیان اسلام‌گرای گروه الشباب به یک هتل ساحلی در موگادیشو ده‌ها تن کشته و مجروح شدند.

پلیس می‌گوید، ۸۴ نفر را از این ساختمان نجات داده است. ظاهرا شش تن از کشته‌شدگان غیرنظامی و سه نفر از آ‌ن‌ها نیروی امنیتی بوده‌اند. بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان، هر شش مهاجم نیز کشته شده‌اند. گروه الشباب که با القاعده متحد است، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است. اسلام‌گرایان افراطی این گروه که از سال ۲۰۰۶ در تلاش‌اند تا دولت این کشور واقع در آفریقا شرقی را سرنگون کنند بارها به هتل‌ها و سایر تأسیسات موگادیشو حمله کرده‌اند.

الشباب بخش‌های وسیعی از سومالی را کنترل می‌کند، اما سال گذشته توسط نیروهای ارتش سومالی عقب رانده شد. با این حال، نیروهای این گروه همچنان قادر به حملات سنگین به اهداف دولتی، تجاری و نظامی هستند. در اواخر ماه مه، نیروهای الشباب به واحدهای حافظ صلح اوگاندا در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی موگادیشو حمله کردند و ۵۴ سرباز را کشتند. پیش‌تر در پی انفجار نارنجک و مین در ۱۲۰ کیلومتری جنوب موگادیشو نیز دست‌کم ۲۷ نفر جان باختند. گفته می‌شود که اکثر کشته‌شدگان کودک بوده‌اند.