کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
سخن روز

جنبش روژاوا خاری در چشم اردوغان و دولت ترکیه

جنایات دولت ترکیه در مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک همچنان ادامه دارد. روز جمعه ۱۸ خرداد مقامات محلی کردستان سوریه ‌( روژآوا)، اعلام کردند نیروی هوایی ترکیه بار دیگر مناطق شمال و شرق سوریه را با پهپاد و توپخانه‌ مورد حمله قرار داده است. ارتش ترکیه از ماه اکتبر سال ۲۰۲۳ ببعد، با استفاده از معطوف شدن رسانه ها و اذهان عمومی به حملات ددمنشانه دولت اسرائیل به غزه، در ادامه یورش های قبلی خود بطور منظم مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دیموکراتیک بمباران کرده است. در این حملات وحشیانه نیروگاه‌های برق، پست‌های انتقال انرژی ،پالایشگاه‌های نفت تخریب شده اند. آنها بیمارستان‌ها، نانوایی‌ها و تاسیسات تأمین آب را به کرات مورد حملات هوائی و توپخانه ای قرار داده اند. هدف اصلی این حملات از بین بردن سیستم خود مدیریتی روژآوا و “نیروهای دموکراتیک سوریه” است که ارگان های سیاسی، قضائی، آموزشی، اداری و نظامی روژآوا نظیر( ی پ گ (یگان های مدافع خلق) و ی پ ژ (یگان های مدافع زنان در درون آن نقش برجسته دارند. ارتش ترکیه گذشته از حملات هوائی نیروهای مزدور خود برای حملات زمینی را به کار گرفته است که با مقابله شجاعانه نیروهای مسلح زنان و مردان منطقه عقب زده شده اند. اما علیرغم یورش های جنایتکارانه ارتش ترکیه نهادهای دموکراتیک و مردمی منتخب خدمات عمومی در هیچ زمینه ای را تعطیل نکرده اند. در عین حال یک همبستگی گسترده جهت بازسازی خرابی های ناشی اقدامات ددمنشانه ارتش ترکیه و نیروهای نیابتی اش ایجاد شده است. در چنین شرایطی جشن فارغ التحصیلی ۲۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه کوبانی در استادیوم این شهر برگزار شد که هزاران نفر از مردم مردم منطقه در آن شرکت داشتند. قرار بود در چند روز آینده انتخابات شهرداری ها برگزار شود که به دلیل تهدیدات دولت ترکیه و به منظور حفظ امنیت رای دهندگان فعلا انجام آن عقب افتاده است.

همزمان با تلاشهای مردم روژاوا برای بهبود شرایط زندگی مردم، در سطح بین المللی نیز تلاشهائی برای کمک به مردم مبارز روژآوا در جریان است. اخیرا در برلین، یک کمپین بین‌المللی با هدف نصب پانل‌های خورشیدی برای تأمین برق تأسیسات عمومی، بیمارستان‌ها، مدارس و غیره آغاز به کار کرده است. دکتر شروان بری، پزشک و عضو مؤسس « هلال احمر کردستان» که تا سال ۲۰۲۱ آن را مدیریت می‌کرد، در مراسم آغاز کمپین در برلین گفت: « در سایه جنگ در غزه، ترکیه ماه‌هاست با حملات خود مرتکب جنایات جنگی می‌شود، بدون اینکه جامعه غربی مداخله کند.» بری گزارش داد حملات، زندگی روزمره مردم در شمال و شرق سوریه را به شدت مختل کرده است. صدها روستا و جوامع مردمی به دلیل حملات کاملاً از دنیای خارج جدا شده و ساکنان آن ها مجبورند بدون برق در تاریکی بمانند.

مدیکو انترنشنال، سازمان بشر دوستی که در آلمان فعالیت می کند، از کمپین ” همبستگی خورشیدی” حمایت کرده است.  ایبو محمد از سازمان ” جمعه‌ها برای آینده” شاخه آلمان نیز حمایت خود را از این کمپین اعلام کرد و گفت: ” ما به مردم در شمال و شرق سوریه بدهکاریم و باید به آنها کمک کنیم”.

در عین حال متفکرین برجسته جهانی از جمله نوام چامسکی، دیوید هاروی از آمریکا، آیدا شبلی از فلسطین و راژندرا سینگ از هندوستان و دهها اندیشمند دیگر نامدار جهان از سیستم مدیریتی و نظام کمونی روژآوا  پشتیبانی کرده اند. دولت ترکیه که درجه ای از دموکراسی و آزادی انتخاب را در این منطقه بر نمی تابد کمر به نابودی آن بسته است؛ اما مقاومت شهروندان شمال و شرق سوریه و حمایت انساندوستان، سوسیالیست ها و همه آزاد اندیشان از آنان سبب شده “نیروهای دموکراتیک سوریه” اردوغان و نیروهای نظامی، نیابتی و مورد حمایتش را با ناکامی و شکست مواجه سازند.