کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
اطلاعیه سایر سازمان و نهادها

بیانیه شورای دانشگاه صنعتی شریف در واکنش به وقایع تاریک‌ترین روز شریف

شورای دانشگاه صنعتی شریف در پی وقایع ناگوار یکشنبه دهم مهرماه ۱۴۰۱ و ضرب و شتم دانشجویان و استادان در محوطه پیرامونی دانشگاه و دستگیری تعدادی از دانشجویان و هتک حرمت ساحت علم و دانشگاه، در مورخ ۱۴۰۱/۷/۱۲ تشکیل جلسه داد و ضمن ابراز همدردی با آسیب‌دیدگان و با عنایت به آنکه حفظ حرمت دانشگاه یکی از اصول خدشه‌ناپذیر برای توسعه و پیشرفت کشور است و نیز از آنجا که مخالفت و اعتراض مدنی حق طبیعی هر انسانی است، موارد زیر را با اکثریت آراء تصویب نمود:

۱. ضرب و شتم و اعمال خشونت سبعانه علیه دانشجویان و استادان توسط نیروهای لباس شخصی و بعضا لباس فرم‌دار و وارد آوردن آسیب جسمی و روحی به آنان را قویا محکوم می‌نماید.

۲. کاربرد خشونت کلامی و ناسزاگویی را که با فرهنگ اصیل و فاخر دانشگاه صنعتی شریف مغایرت دارد، اکیدا محکوم می‌نماید.

۳. دستگیری و واردآوردن صدمه به دانشجویان جدیدالورود( ورودی ۱۴۰۱) تنها پس از دو روز حضور در دانشگاه برای ما بسیار دردناک است و به عنوان فاجعه‌ای بزرگ در تاریخ علمی کشور ثبت خواهد شد. اجتناب از این‌گونه وقایع از نظر ما واجب است.

۴. تعرض نیروهای لباس شخصی و امنیتی به حریم دانشگاه از جمله پارکینگ دانشگاه و اقدامات سوء آنان را اکیدا محکوم می‌نماید و خواستار دستور اکید برای عدم تکرار اتفاقات مشابه در آینده است.

۵. شورا مراتب انزجار خود را از عملکرد مسببین حوادث روز یکشنبه ۱۰ نهر اعلام می‌دارد و خواستار طرح شکایت توسط مسئولین دانشگاه در مراجع قضایی، راجع به حوادث مرتبط است.

۶. آزادی بی قید و شرط تمامی دانشجویان در بند را خواستار است. بدیهی است که رسیدگی به جرایم با خطاهای احتمالی در دانشگاه وفق مقررات، مسئولیت کمیته انظباطی دانشگاه است.

۷. شورای دانشگاه همبستگی کامل خود را با دانشجویان عزیز در جهت حفظ امنیت، حریم و حرمت ایشان اعلام می‌دارد.

۹. از همه استادان حاضر در صحنه در روز یکشنبه ۱۰ مهر و از کمک و حمایت ایشان از دانشجویان و نیز از پرسنل انتظامات دانشگاه سپاسگزاری می‌شود.

۱۰. روز شنبه ۱۶ مهرماه، اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف به مدت دو ساعت از ساعت ۱۳ الی ۱۵ مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه( ساختمان دکتر مجتهدی) به نشانه اعتراض به هتک حرمت دانشگاه و وقایع ناگوار یکشنبه گرد هم می‌آیند و آن را روز سوگِ مظلومانه دانشگاه صنعتی شریف اعلام می‌دارند.

اطمینان داریم که دانشگاه صنعتی شریف، همچون همیشه با کمک اساتید و دانشجویان فرهیخته خود، با اقتدار از این گردنه نیز عبور خواهد کرد و مسیر پیشرفت را ادامه خواهد داد. در عین حال پیگیر مطالبات خود نیز هست.

شورای دانشگاه، از اصلی‌ترین مراجع تصمیم‌گیرنده هر دانشگاه، متشکل از ریاست، معاونین و مدیران گرو‌های آموزشی آن دانشگاه است

پست های مرتبط این دسته

بیانیه‌ انجمن صنفی معلمان کوردستان-مریوان و سروآباد درباره ضرب و شتم سوران(اسکندر) لطفی، در زندان بزرگ تهران

-

بیانیه‌ی انجمن‌های صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی استان کردستان

-

کانون مدافعان حقوق کارگر

-

سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر): از اعتراض و اعتصاب عمومی در حمایت از مبارزات مردم قهرمان کردستان حمایت می کنیم

-

بیانیه کنفدراسیون یونی در مورد وحشیگری دولت ایران علیه معترضان به قتل زن کرد ایرانی ژینا مهسا امینی.

-

بیانیه‌ زنان بلوچ در پیوستن به جنبش زن زندگی آزادی (جَنین، زِند، آجوئی)

-