کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
سخن روز

اعتراض جهانی به تداوم نسل کشی اسرائیل در غزه

در حالیکه نسل کشی اسرائیل در غزه ادامه دارد هزاران زن و مردِ معترض در روز دوشنبه ۱۵ آوریل، برابر با ۲۷ فروردین، با برگزاری اکسیون های گوناگون در شهرهای مختلف دنیا به میدان آمدند تا به تداوم نسل کشی مذکور، که عمدتا با سلاح های آمریکائی و آلمانی انجام میگیرد، اعتراض کنند. آنها در ملبورنِ استرالیا، گوتنبرگِ سوئد، بارسلونا و تاراگونا در اسپانیا،زوله و اوترخت در هلند، کپنهاگ، پایتخت دانمارک، لندن، سوالول و لیدز در بریتانیا، چند شهر کانادا و شماری از شهر های آمریکا شامل منیاپولیس، مینه سوتا، فیلادلفیا، پنسلوانیا، شیکاگو، الینویز، شهر نیویورک، الیزابت، نیوجرسی، یوجین در ایالت اورگن، اوکلند و سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا، سنت آنتونیو در ایالت تگزاس، واشنگتن دی سی و چند شهر دیگرتظاهرات کردند، جاده ها، راه آهن و یا پلها را بستند و در داخل یا خارج ادارات دولتی و یا ادارات شرکت های سازنده و فروشنده اسلحه به اسرائیل تحصن کرده و یا از بار کردن سلاح ها عازم اسرائیل خودداری کردند. شرکت کنندگان در آن اکسیون ها بخشی از میلیون ها نفری بودند که در شش ماه گذشته علیرغم اخراج از کار، خشونت پلیس اتهاماتی نظیر ضد یهود بودن و نظایر آنها از اعتراض و تظاهرات علیه نسل کشی اسرائیل، دولت آمریکا و ناتو دست بر نداشتند. از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ نیروهای مسلح اسرائیل تا کنون و طبق آمار وزارت بهداشت در غزه ۳۳هزار نفر را قتل عام کرده اند.هرچند آمار واقعی بیشتر از اینست. بعضی از اعضای ناتو نظیر دولت آمریکا با دادن میلیاردها دلار و ۶۶در صد سلاح، دولت متمایل به فاشیسمِ آلمان با دادن ۳۰ در صد و دولت دست راستی ایتالیا با دادن ۵ درصد اسلحه به اسرائیل در این نسل کشی سهیم بوده و هستند. بر طبق گزارش سازمان حقوق بشری “نظارت اروپا – مدیترانه”، که در یازدهم آوریل منتشر شد، گذشته از ۳۳ هزار جانباخته ۱۲ هزار نفر دیگر ناپدید هستند که یا در زیر آوارند و یا در زندان ها و بازداشتگاههای اسرائیل اسیر و یا در آنجا کشته شده اند. این سازمان تا کنون ۱۲۰ گور دسته جمعی را کشف کرده که توسط نیروهای نظامی اسرائیل کنده شده است.

در عین اینکه بخشی از معترضین به اقدامات بعضی دولت ها و سازمان ملل برای پایان دادن به نسل کشی در غزه دل خوش کرده اند، اما شمار قابل توجهی از آنان به نیرو و اکسیون های خود متکی هستند. برای مثال می توان به معترصین زن و مردی اشاره کرد که با افشاگری پیرامون ابر شرکت ها و کارخانه های غول پیکر اسلحه سازی و یا تحصن در دفاتر آنها و یابستن راه صدور اسلحه هایشان به اسرائیل مخصوصا در باراندازها سود پرستان بی وجدان را رسوا کرده و میکنند. این معترضین رادیکال از طریق شبکه های اجتماعی در شهرهای مختلف جوانانی را سازمان داده اند که تحت عنوان “گروههای همبستگی با فلسطین از راه از کار انداختن اقتصاد” شناخته شده اند. اکسیون های روز ۱۵ آوریل توسط اینان فراخوان داده شده بود. آنها معتقد به ضربه زدن به اقتصاد های دولت ها و کلان سرمایه داران  هستند، زیرا اینان را عامل اصلی نسل کشی در غزه میدانند. پلیس، رسانه های خط رسمی، قلم بدستان، کلام فروشان و سیاستمداران مرتجع اساسا برای منکوب کردن اینان می کوشند.تا همین جای قضیه اسرائیل علیرغم کشتن ۳۳ هزار جانباخته باضافه ۱۲ هزار نایدید شده در رسیدن به اهداف خود ناکاممانده است.

در نهایت باید گفت که افکارعمومی و وجدان بیدار جهان، که در مخالفتهای کارگران، جنبش ضد جنگ، روشنفکران و اندیشمندان انسان دوست علیه نسل کشی ارتش اسرائیل در جنگ غزه نمایان شده، موجبات عقب نشینیهای آشکار دول حامی جنایات اسرائیل را فراهم کرده است. همین وجدان های بیدار سبب شده تا بر تعداد مخالفین نسل کشی اسرائیل در غزه افزوده شوند. جنبش ضد جنگ، که لازم است گسترده تر و تقویت شود، این ظرفیت را دارد که ارتش تا دندان مسلح شده اسرائیل و کابینه راست افراطی آنرا در جنگ علیه فلسطینی ها با ناکامی بیشتر مواجه کند.نباید اجازه داد مظلومیت مردم فلسطین و کشتار جنایتکارانه دولت نژادپرست اسرائیل در عزه تحت الشعاع تشدید منازعات بین جمهوری اسلامی و دولت اسرائیل قرار بگیرد و فروکش کند.

بسیج افکار عمومی مردم جهان در کشورهای گوناگون و جلب حمایت و همکاری سازمان ها و نهادهای مدافع صلح برای فشار بر دولت هایشان در راستای پایان دادن به نسل کشی آشکار در غزه، یک ضرورت تعطیل ناپذیر است.