کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
اطلاعیه و بیانیه های حزبی

اطلاعیه کمیته مرکزی کومه له در ارتباط با رویداد دلخراش تصادف در ترمینال شهر سنندج

2018-07-11| ۱۳۹۷-۰۴-۲۰

ساعت دوازده و نیم شب چهارشنبه در ترمینال شهر سنندج، بر اثر تصادف یک تانکر حامل مازوت، با یک دستگاه اتوبوس مسافربری، حداقل بیست تن جان باختند و تعداد زیادی زخمی شدند. به دنبال این حادثه شماری از مردم منزجر که عامل این حوادث را ناشی از غیر استاندارد بودن جاده ها و بی نظمی در حمل و نقل مواد سوختی و مواد خطرناک، از محل سکونت و تردد عمومی می دانستند، مورد سرکوب نیروهای نظامی حکومت اسلامی قرار گرفتند.

این اولین بار نیست که حوادثی از این نوع در شهر سنندج رخ می دهد، هنوز خاطره تلخ واژگون شدن کامیون حامل مواد شیمیایی در سد سنندج و چندین تصادف کامیون های حامل مواد نفتی در جاده، مریوان-سنندج، از خاطره ها محو نشده است. هنوز مردم شهر سنندج، از مشکلات و ناراحتی های آشکار و نهان ناشی از آلوده شدن آب سد شهر سنندج با مواد شیمایی می نالند. روزانه صدها کامیون حامل مواد نفتی قاچاق زیر کنترل سپاه پاسداران، از کردستان عراق به سمت ایران و افغانستان در حرکت هستند. با وجود پول های افسانه ای که به دست سپاه پاسداران و بازرگانان این کار قاچاق می رسد، هیچ گونه تلاشی برای استاندارد کردن امنیت جادها صورت نمی گیرد.

اگر امروز مردم مبارز شهر سنندج نارضایتی خود را در مقابل این حادثه اعلام می دارند، با پیشینه این حوادث آشنا هستند و می دانند علیرغم غفلت احتمالی راننده تانکر، عامل اصلی عبارت است از سود پرستی و بی مسؤلیتی حکومتی که به هیچ وجه به آسایش و امنیت مردم نمی اندیشد.

ما نهایت تاسف خود را برای جانباختگان این حادثه ابراز می داریم و از صمیم قلب به خانواده هایشان و همه مردم شهر سنندج و کردستان تسلیت می گوییم. و امید بهبود هر چه سریعتر صدمه دیدگان این حادثه را داریم.

کمیته مرکزی کومه له
سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
19 تیرماه سال 1397
11 جولای 2018