کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
اطلاعیه و بیانیه های حزبی

اطلاعیه کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران با ادامه مبارزه متحدانه اسماعیل بخشی را آزاد کنیم!

جمعه – ۹ آذر – ۱۳۹۷ , 30 – 11 – 2018

بیش از سه هفته از اعتصاب متحدانه کارگران نیشکر هفت تپه و اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز برای دریافت دستمزدهای معوقه و علیه خصوصی سازی این دو مجتمع صنعتی می گذرد. بیش از دو هفته است که کارگران این دو مجتمع صنعتی با راهپیمایی در خیابان های شوش و اهواز و برگزاری تجمع های اعتراضی در برابر ادارات دولتی برای تحقق مطالبات برحق خود مبارزه می کنند. دو هفته است که فریاد شعارهای، “ما کارگران هفت تپه ایم، گرسنه ایم، گرسنه ایم”، “کارگر می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد”، “کارگران بیدارند، از استثمار بیزارند”، “فولاد، هفت تپه پیوندتان مبارک”،”ما کارگران آهنیم ریشه ظلم و میکنیم”، “فولاد، هفت تپه، اتحاد اتحاد”،” نه تهدید، نه بازداشت، دیگر اثر ندارد” و …در فضای این شهرها و در شبکه های اجتماعی طنین انداز شده اند. در تمام این مدت نمایندگان و سخنگویان و سازماندهندگان این جنبش اعتصابی با سخنرانی های پرشور و آتشین خود کارگران را به ادامه مبارزه تا رسیدن به خواسته هایشان تشویق کرده اند. کارگران راهی جز ادامه مباره تا تحقق خواسته هایشان پیش رو ندارند. زمانی که خانواده کارگران هفت تپه بچه در بغل فریاد می زنند “ما بچه های هفت تپه ایم، گرسنه ایم، گرسنه ایم”، زمانی که کارگران فولاد در جریان راهپیمایی این بنر پارچه ای را حمل می کنند که به روی آن نوشته شده “به نانواخانه ها بگویید که به ما نان قرض بدهند”، این به معنای آن است که مدیریت این دو مجتمع صنعتی و کارگزاران رژیم سرمایه دست در دست هم هر گونه راه عقب نشینی کارگران را مسدود کرده اند. کارگران نمی توانند به خانه برگردند و نظاره گر پرپر شدن زندگی بچه هایشان باشند.

اما کارگزاران رژیم سرمایه که راه عقب نشینی کارگران را مسدود کرده اند، از طرف دیگر با پشت گوش انداختن مطالبات کارگران و با تهدید و بگیر و ببند و ضرب و شتم و شکنجه فعالین و رهبران کارگری می خواهند از هر سو کارگران را تحت فشار و در محاصره قرار دهند. به دنبال تهدیدات رئیس قوه قضائیه رژیم که کارگران را مخل نظم کشور معرفی کرد و در حالی که بیش از دوازده روز از دستگیری اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، فعال مدنی می گذرد، اکنون گزارشات حاکی از آن است که نیروهای امنیتی اسماعیل بخشی را مورد ضرب و شتم و شکنجه شدید قرار داده اند. بنا به این گزارش ها اسماعیل بخشی زیر فشار شکنجه دچار خونریزی معده شده و به یکی از بیمارستان های امنیتی منتقل شده است. دژخیمان رژیم جمهوری اسلامی اسماعیل بخشی را زیر شنکنجه قرار داده اند تا اتهام پوچ و بی پایه امنیتی را بپذیرد. اسماعیل بخشی هرگونه اتهام امنیتی را مردود اعلام کرده و همچنان از خواسته های بر حق کارگران دفاع کرده است. همچنین بنا به گزارش سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت ‌تپه، مأموران امنیتی و نیروی انتظامی رژیم اسلامی صبح روز پنج ‌شنبه هشتم آذر ماه علی نجاتی،‌ عضو هیئت مدیره این تشکل کارگری را در منزلش بازداشت کرده اند. طبق گزارش ها پسر این فعال کارگری نیز همراه پدرش بازداشت شده که پس از بازجویی آزاد می شود. اینها در شرایطی است که هنوز هفت تن از معلمان مبارز که در جریان اعتصاب سراسری معلمان بازداشت شدند، هنوز در زندان به سر می برند.

تنها جرم اسماعیل بخشی آن است که با بانگ رسا صدای حق طلبانه کارگران هفت تپه را به گوش هم طبقه ای هایشان و انسانهای آزاده و حق طلب رسانده است. جرم علی نجاتی این است که در هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت ‌تپه عضویت دارد و طی این سالها از خواسته های کارگران دفاع کرده اند. امروز دیگر اسماعیل بخشی تنها به کارگران هفت تپه تعلق ندارد، اسماعیل بخشی صدای رسای حق طلبی جنبش طبقه کارگر و جنبش آزادیخواهی در ایران است. همانطور که کارگران هفت تپه دو هفته است فریاد می زنند “اسماعیل رو گرفتند، ما همه بخشی هستیم”، ” نه تهدید، نه بازداشت، دیگر اثر ندارد”، کارگران هفت تپه و فولاد اهواز و جنبش کارگری و آزادیخواهانه ایران تسلیم این گروگانگیری نمی شوند. کارگران هفت تپه با ادامه اعتصاب و اعتراضات خود و با اتکا به نیروی همبستگی طبقاتی سایرکارگران ایران که نمونه هایی از آن را در اعلام حمایت کارگران مجتمع صنعتی فولاد اهواز و بخشهایی از جنبش کارگری ایران از کارگران هفت تپه شاهد هستیم و با حمایت توده های مبارز و آزاده اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده قلیان و دیگر کارگران زندانی را از بند رها خواهند کرد.

تداوم اعتصاب و اعتراضات متحدانه و حق طلبانه کارگران هفت تپه و فولاد اهواز و از سوی دیگر تلاش های رژیم جمهوری اسلامی برای به شکست کشاندن این مبارزات، از همه احزاب و سازمان ها و نیروهای چپ و کمونیست و انسانهای آزاده در خارج از کشور می خواهد که برای آزادی اسماعیل بخشی و دیگر فعالین در بند و برای خنثی کردن فشار سرکوب رژیم جمهوری اسلامی کمپین های سیاسی و تبلیغی خود را گسترش دهند.

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی زنده باد آزادی، برابری، حکومت کارگری کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران ۸ آذر ۱۳۹۷ ۲۹ نوامبر ۲۰۱۸