کومه له سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
سخن روز

اعدام 59 تن از جوانان مهاباد به دست جنایتکارانی که قبای اصلاح طلبی به تن کرده اند

تصویر مربوط به اعدام های فرودگاه سنندج

امروز یک شنبه دوازدهم خرداد سالروز اعدام جنایتکارانه 59 تن از مبارزان و نوجوانان شهر “مهاباد” است. سال 1362 یعنی 36 سال پیش، رژیم جمهوری اسلامی برای ارعاب مردم کردستان و انتقام گیری از مردم مهاباد، 59 تن از جوانان و نوجوانان این شهر را دسته جمعی به جوخه اعدام سپرد. بیشتر اعدام شدگان را در ماههای فروردین و اردیبهشت به طور تصادفی در خیابان های شهر ربوده و به گروگان گرفته بودند. تعدادی از آنان نوجوانان کمتر از 18 سال بودند و چند نفر از آنان در دبیرستان های مهاباد تحصیل می کردند.

در روز دوازدهم خرداد 1362 مردم مهاباد با یک اعلامیه صادر شده از جانب فرمانداری مواجه شدند که در سطح شهر پخش شده بود، در این اعلامیه اسامی 59 نفر از اعدام شدگان اعلام شده بود. فرماندار وقت مهاباد، “حمید رضا جلایی پور” دستور پخش این اعلامیه را در سطح شهر داده بود.

در آن روزها “محمد بروجردی” مغز متفکر سپاه پاسداران در جبهه نبرد با پیشمرگان کشته شده بود. کشته شدن بروجردی برای رژیم اهمیت زیادی داشت. وی فرمانده اصلی عملیات سپاه در غرب کشور بود و تمامی عملیات های سپاه را او هدایت می نمود. کشته شدن او واکنش شدید همه مقامات حکومت را بر انگیخت. میر حسین موسوی نخست وزیر به شدت به گروههای سیاسی کردستان حمله می کند و در خواست شدت عمل مینماید و به احزاب کردستان هشدار می دهد. هاشمی رفسنجانی نیزبه شدت به احزاب کردستان حمله می کند وتهدیدها را تکرار می کند. محسن رفیق دوست وزیر سپاه پاسداران نیز از انتقام دم می زند. رژیم که در جبهه های نبرد با پیشمرگان ضربات سختی خورده بود، مانند مار زخم خورده به خود می پیچید، تصمیم گرفت که با ریختن خون جوانان و نوجوانانی که بدون هیچ مدرکی ربوده و زندانی کرده بود، از مردم کردستان و به ویژه از مردم مقاوم شهر مهاباد انتقام بگیرد.

حمید رضا جلایی پور فرماندار مهاباد، محمد ابراهیم سنجقی فرمانده قرارگاه حمزه ، “ناطق نوری”، وزیر کشور، حسین شیخ عطار استاندار وقت آذزبایجان غربی و از متهمان قتل شاپور بختیار، غلامرضا حسنی امام جمعه شهرستان ارومیه، عامل کشتارهای قارنا و قلاتان ،سید حسین موسوی تبریزی دادستان کل، صیاد شیرازی فرمانده نیروی زمینی ارتش از جمله کسانی هستند که نامشان در لیست عاملین مستقیم این جنایت آمده است.

این 59 نفر از بازداشت شدگان به شهر تبریز انتقال داده می شوند و در یک دادگاه چند دقیقه ای، بدون اینکه هیچ اتهامی بر علیه هیچکدام از آنان اثبات شود، به اعدام محکوم و به جوخه های مرگ سپرده می شوند. خانواده این قربانیان هرگز از محل دفن عزیزان خود با خبر نشدند.

در سالروز این اقدام جنایتکارانه به جانباختگان این رویداد درود می فرستیم و مقاومت و بردباری خانواده های سرفرازشان ستایش می کنیم. به یاد و خاطره جاوادانه این عزیزان یکبار دیگر اسامی آنان را می خوانیم:

غلامرضا بارزی

حسن جهانیان

علی بانه یان

محمد علیالی

محمد امین صفا

همایون نیلوفری

محمود ریازی

محمد حسینی

عباس حسین پور

کاظم خاتونی

علی مزنه

عبدالله تجریان

رحمان رحیمی

علی گلپرست

مصطفی عسمتی

خالق بارزانی

یوسف ایازی

کمال چاوشینی

حسن رحمانیان

خالد رحیم آذر

خالد صفایی

سید ابراهیم احمدی

محمد مسعودی

محمد ابوبکری

وفا الیاس

منصور جناح

محمد امین احمدی

محمد سلیمی

فریدون شنگه

علی بازیان

خضرر رنگین

ابوبکر شکری

ماشاالله نادری

هژار کریمی

کمال کریمی

کریم رحیمیان

یوسف حبیب پناه‌

محمد فاروق بازیار

ابراهیم امینی

صالح مام ابراهیمی

شکری نادری

مصطفی فقری

علی غواره

علی صلاحی

ملا حسن لاجوردی

سلیمان حسن زاده‌

یوسف حسن زاده

‌کریم کاوه

سید محمود سید محمودی

حامد محمود کندی

حسین کلهری

عباس یوسفی

سیامک سقزی

علی آباده

کامران ظاهر حجازی

صالح فرهودی

مقصود محمودی

احمد کروبی

رحمان خضرپور