صفحه اصلی | سخن روز | خطر گسترش سلاح های هسته ای بر فراز جهان

خطر گسترش سلاح های هسته ای بر فراز جهان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
خطر گسترش سلاح های هسته ای بر فراز جهان

سرانجام بعد از چند ماه جنگ روانی و جار و جنجال تبلیغاتی بر سر برنامه های اتمی کره شمالی، رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کُرۀ شمالی صبح روز سه شنبه ١٢ ژوئن در جزیرۀ "سِنتوسا" در سنگاپور با هم دیدار و گفتگو کردند. هیئت های نمایندگی دو طرف بعد از دو ساعت مذاکره، پای سندی را امضا کردند که مفاد اصلی آن قبلا در دیدار های هیئت های مذاکره کننده مورد توافق قرار گرفته بود. بنا به گزارش ها بر اساس این سند آمریکا و کره شمالی به ایجاد روابط بهتر بین دو کشور، کمک به صلح و ثبات در شبه‌ جزیره کره، خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره و موارد دیگری از جمله یافتن و مبادله اجساد اسرا و مفقودان جنگ کره متعهد شده اند. 

بحران اتمی کره شمالی بعد از آن به اوج خود رسید که دولت این کشور در شهریور ماه سال گذشته قویترین آزمایش هسته ای خود را انجام داد. انجام این آزمایش هسته ای موجب وقوع زمین لرزه ۶.۳ ریشتری در بخش هایی از این کشور شد و مقامات کره جنوبی و ژاپن با اظهار نگرانی انفجار این بمب هیدروژنی را ۱۰ برابر قوی تر از پنجمین آزمایش هسته ای کره شمالی در سال ۲۰۱۶ ، توصیف کردند. تقریبا همزمان با این آزمایش هسته ای، پرتاب موشک قاره پیمایی که از آسمان ژاپن عبور کرد، تردیدی باقی نگذاشت که توانایی های کره شمالی گسترش سلاح هسته ای به نقطه حساسی رسیده است. دولت کره شمالی بعد از آخرین آزمایش های هسته ای و موشکی خود و بعد از آنکه نشان داد توانایی آن را دارد که نه تنها کره جنوبی و ژاپن، بلکه کل منطقه را به "روز قیامت" نزدیک تر کند، اینبار تلاش کرد که ابتکار عمل در زمین دیپلماسی را برای خلاص شدن از تنگنای بحران اتمی در دست گیرد. البته رهبران کره شمالی بر اساس دکترین سیاست خارجی خود این باور را دامن می زنند که در زمینه گسترش برنامه های هسته ای و موشکی خود به نقطه بازدارندگی برای تضمین امنیت پایدار دست یافته اند. بنا به این ادعاها، دستیابی به همین اهداف استراتژیک است که آنان را به مرحله ای رسانده که به وصیت های پدر و پدر بزرگ "کیم جونگ اون" عمل کرده و برای پاک کردن شبه جزیره کره از سلاح اتمی اقدام کنند.

دولت کره شمالی با این رویکرد و با تکیه بر نگرانی و ترسی که در دل سران کره جنوبی ایجاد کرده بود و با استفاده از مناسبت بازی های المپیک زمستانی تلاش کرد تا رهبران کره جنوبی و سپس آمریکا را هم برای پذیرش مذاکرات بدون پیش شرط آماده کند. پس از آن کیم جونگ اون در اواخر ماه مارس سوار بر قطار زره ای به دیدار شخصی "شی جی پینگ" رئیس جمهور چین رفت تا در مشاوره و هماهنگی با یکی از بزرگترین رقبای بین المللی آمریکا گامهای بعدی را بردارد. رهبر کره شمالی در جریان سفرش به چین بود که در پاسخ به آمادگی ترامپ برای دیدار دو جانبه اظهار داشت: "موضوع غیر اتمی شدن شبه جزیره کره می تواند حل و فصل شود به این شرط که پاسخ کره جنوبی و ایالات متحده به تلاش های ما همراه با حسن نیت باشد و در جریان اقدامات مترقی و هماهنگ برای تحقق صلح، فضای آرامش و ثبات در منطقه برقرار باشد".

اما اهداف پشت سر ادعای دستیابی به نقطه بازدارندگی برای تضمین امنیت پایدار از جانب سران کره شمالی و قدرت اقناع آنها برای توجیه افکار عمومی هر چه باشد، واقعیت این است که ورود کره شمالی به این مسابقه تسلیحاتی و تحریم های اقتصادی سنگینی که به موجب آن از طریق قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد به مردم این کشور تحمیل شده اند، اقتصاد این کشور را فلج کرده و فقر و فلاکت بی سابقه ای را برای مردم این کشور به همراه داشته است. این تحریم های پی در پی از جانب آمریکا و شورای امنیت علیه کره شمالی حکم محاصره اقتصادی را داشتند و اقتصاد این کشور را به ورطه نابودی کشانده اند. بنا به گزارش سازمان ملل متحد "۱۸ میلیون نفر از جمعیت ۲۵ میلیون نفر کره شمالی از ناامنی غذایی و همچنین فقدان دسترسی به خدمات اولیه رنج می برند". براساس این گزارش "بیش از ده میلیون نفر از جمعیت این کشور سوء تغذیه دارند. در نتیجه این تحریم ها و رکود اقتصادی نرخ بیکاری به حدود ۲۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

دولت آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی این ویرانی اقتصادی و فقر و فلاکت توده ای را به مردم کره شمالی برای کنترل برنامه های هسته ای دولت این کشور تحمیل کرده اند که دونالد ترامپ پس از ورود به کاخ سفید تاکنون بارها بر ضرورت گسترش زرادخانه اتمی آمریکا تأکید کرده است. ترامپ در یکی از توئیت های مشهور خود اعلام کرده بود که: "آمریکا باید توانمندی‌های اتمی خود را تا زمانی که جهان در موضوع سلاح‌های هسته‌ای " بر سر عقل بیاید" به شدت افزایش دهد". بعد از این اظهار نظرات سبک سرانه بود که کابینه ترامپ در فوریه ۲۰۱۸موضع هسته ای آمریکا را مورد تجدید نظر قرار داد. پنتاگون با اصرار بر اینکه "توافق نامه پسا جنگ سرد" با تجدید رقابت از سوی روسیه و چین شکسته شده، خواهان دو برابر نمودن بودجهٔ تسلیحات هسته ای آمریکا در یک دههٔ آینده شد. این امر شامل بکارگیری ظرفیتهای جدید عظیمِ سلاحهای اتمی از جمله موشکهای زیردریایی با کلاهک اتمی است. بنا به تفسیر لیزبِس گرانلند، دانشمند ارشد و مدیر مشترک "برنامهٔ امنیت جهانی" در "اتحادیهٔ دانشمندانِ دلواپس" "این سیاست کابینه ترامپ جنگ اتمی را محتمل تر نموده و امنیت ملی را به خطر می اندازد. این سند دامنهٔ حالاتی را که تحتِ آنها رئیس جمهور مختار به استفاده از تسلیحات اتمی خواهد بود را گسترش می دهد."

این واقعیت ها نشان می دهند که با تداوم بحران جهانی سرمایه داری که ده سال از عمر آن می گذرد، نظام روابط بین المللی نیز یک دوره بحرانی و پر تنش را از سر می گذراند. بر متن تداوم بحران اقتصادی قدرت های بزرگ سرمایه داری برای گسترش مناطق نفوذ خود رقابت های خود را تشدید کرده و در خفا برنامه های تسلیحات هسته ای خود را گسترش می دهند. در این میان هر چند خبر خلع سلاح اتمی کره شمالی خشنود کننده باشد اما سایه خطر جنگ اتمی بر جهان را کم نمی کند. تشدید این رقابت ها و مسابقه هسته ای در حالی که نسخه های نئولیبرالی برای عبور دادن نظام سرمایه داری از بحران کنونی ناکارائی خود را نشان داده است، همچنان سایه جنگ نابود کننده هسته ای را بر فراز جهان می گستراند. نظام سرمایه داری جهان را در چنگ بحران و رکود اقتصادی و تب جنگ گرفتار ساخته است. با این اوضاع جامعه بشری بیش از هر زمان دیگری در برابر دو راهی سوسیالیسم یا بربریت قرار گرفته است.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0