صفحه اصلی | سخن روز | سخنی به مناسبت روز جهانی منع کار کودکان

سخنی به مناسبت روز جهانی منع کار کودکان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنی به مناسبت روز جهانی منع کار کودکان

امروز سه شنبه 12 ژوئن، برابر با 22 خرداد، روز جهانی علیه کار کودک است. این روز در سال 2002 توسط سازمان جهانی کار معرفی شد. در مورد شمار کودکان کار در جهان هرگز آمار دقیقی وجود نداشته است. زیرا غالب دولتها بویژه در کشورهای عقب مانده سرمایه داری حاضر نیستند آمار واقعی در این زمینه ارائه دهند. مراکز مختلف ارقامی بین 160 تا 240 ملیون کودکانی را که بین سنین 5 تا 15 سالگی کار می کنند، تخمین میزنند. در ایران نیزآمارهای دولتی از 2 ملیون و هفتصد هزار کودک کار سخن می گویند.اما آمارهای غیر رسمی این رقم را تا 7 ملیون کودک برآورد می کنند. واقعیت این است که حتی کمترین این ارقام نیز ننگی دیگر برای نظام سرمایه داری و زخمی است دردناک بر وجدان بشریت مترقی.

نظام سرمایه داری عامل اصلی تولید کودکان کار است. نیروی کار کودک ارزان است. آنان قادر به دفاع از حقوق خود نبوده، لاجرم مطیع و کم توقع هستند. این کوکان وسیعا در مراکز ناایمن به کار گرفته شده و به طور نسبی بیشترین سوانح کار را تحمل می کنند. از آنجا که هزینه تولید را پائین می آورند، مورد علاقه سرمایه داران آزمند هستند.

محرومیت از لذات دوران کودکی،محرومیت از رشد طبیعی، محرومیت از تحصیل، محرومیت از بهداشت و درمان کافی و مناسب، در کنار سوانح کار تنها بخشی از رنجی است که بر کودکان کار تحمیل می شود. بخشی از کودکان کار، "کودکان خیابان" هستند. آنان در معرض سوء استفاده جنسی و به کارگیری در حمل و نقل مواد مخدر نیز قرار میگیرند.

در ایران تحت حاکمیت رژیم سرمایه داری اسلامی، کار کودکان هر روز ابعاد جدیدی به خود می گیرد. به دلیل فقر شدیدو گسترش آسیبهای اجتماعی شمار کودکان در کارگاههای کوچک و سرگردان در خیابانها، برای کسب درآمد ناچیزی، بطور چشمگیری افزایش یافته است. رژیم ایران با تعیین دستمزد چهار برابر زیر خط فقر، عملا والدین را مجبور می کند تا برای تامین حداقل نیازهای زندگی، کودکان خود را روانه بازار کار کنند. رژیم عملا به کارفرمایان امکان می دهد تا هر اندازه کودک را که بخواهند استخدام کنند و به هر میزان که بخواهند آنان را استثمار نمایند.

اکثر این کودکان که در سنین پنج تا پانزده سالگی هستند، فرزندان خانواده های کارگر و زحمتکشی می باشند که به دلیل فقر و بیکاری والدین و برای کمک به رفع گرسنگی خود و خانواده شان مجبور می شوند بجای رفتن به مدرسه و پرداختن به آموزش و بهرمند بودن از شرایط مساعد برای رشد و شکوفایی خود، که حق طبیعی هر کودکی است، به کار سخت و طاقت فرسا تن دهند و نهال عمرشان زیر بار رنج کار پژمرده شود. مجبورند شب و روز در قالیبافی ها، در کارگاههای کوچک، در میدانها و خیابانهای شهرها به باربری، پاک کردن شیشه ماشینها، فروش سیگار، دستمال کاغذی، آدامس وغیره مشغول باشند تا پولی برای سیر کردن شکم خود دست و پا کنند و یا حتی غذای خود را در میان زباله ها جستجو کنند. 

بر اساس قانون کار جمهوری اسلامی، کارگاههای کوچک کمتر از ۱۰ نفر کارگر، مشمول هیچ حسابرسی قانونی نیستند و بر اینگونه مراکز کار هیچ کنترلی حاکم نیست، این مراکز، پر از کودکان کاری است که به وحشیانه ترین شکل استثمار می گردند و جسم شان به تباهی کشیده می شود. در این کارگاهها کودکان مجبور می شوند همان کارهائی را انجام دهند که کارگران بزرگسال انجام می دهند. در این کارگاهها کودکان را وادار می کنند که در برابر هر آنچه بر آنان روا می دارند مطیع باشند. سپاه پاسداران هر ساله در فصل تابستان کودکان بسیاری را تحت عنوان بسیجی در پروزه های مختلف خود به کار می گیرد. کودکان افغانستانی به این لحاظ وضعیت بسیار بدتری دارند. آنها نه تنها به عنوان کودکان کار شدیدا استثمار شده و تحت ستم قرار می گیرند، به عنوان افغانی نیز در معرضتبعیض و ستم از جانب صاحبکاران شونیست قرار دارند. 

جمهوری اسلامی ظاهرا کنوانسیونهای بین المللی در مورد منع کار کودکان را پذیرفته است. اما پذیرش این قوانین برای رژیم ایران تنها جنبه فرمال و تزئیتی دارد. در عمل آنها را رعایت نمی کند و به انتقادهائی که از جانب مراجع جهانی مطرح می شود، وقعی نمی نهد. ریاکاری و پیمان شکنی خصلت ذاتی این رژیم است. از اینرو برای تامین حقوق کودکان کار، قربانیان خاموش نظام سرمایه داری، باید راه دیگری در پیش گرفت. این راه چیزی نیست جز دست بدست هم دادن و مبارزه کردن با رژیمی و با مناسباتی که کودکان بیدفاع این جامعه را این چنین بی رحمانه به کار می کشد آنها را از حقوق اولیه و انسانی خود محروم کرده است.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0