صفحه اصلی | سخن روز | آیا طرح جدید صلح یمن آتش جنگ را فرو می نشاند

آیا طرح جدید صلح یمن آتش جنگ را فرو می نشاند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
آیا طرح جدید صلح یمن آتش جنگ را فرو می نشاند

روز پنجشنبه ۱۷ خرداد منابع خبری از آماده بودن پیشنویس طرح صلحی از جانب "مارتین گریفیتث" نماینده سازمان ملل برای صلح یمن خبر داند. قرار است او هفته آینده این طرح را ارائه دهد. اگر این طرح به اجرا درآید در مرحله اول حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان علیه حوثی ها متوقف خواهد شد و درمقابل حوثی ها نیز موشکهای بالستیک خود را کنار خواهند گذاشت. دراین طرح همچنین آمده که همه گروههای مسلح سلاحهای سنگین و نیمه سنگین خود را طی پروسه ای تسلیم دولت خواهند کرد. یک شورای نظامی ملی تشکیل خواهد شد که بر خروج همه گروههای مسلح از شهرها و خلع سلاح شدنشان نظارت خواهد کرد و در مرحله بعد یک دولت انتقالی از طریق سازش و انتخابات برابر قانون اساسی جدید تشکیل خواهد شد که در آن همۀ عناصر سیاسی ازجمله حوثی ها به اندزه کافی حاضر خواهند بود.

گرچه این طرح نیز مانند دیگرطرحهای مشابه سازمان ملل، از بالا و بدون دخالت توده های مردم یمن و بر اساس مصالح ومنافع دولتهای سرمایه داری تهیه شده است، اما پایان یافتن جنگ ارتجاعی و جنایتکارانه و نیابتی کنونی که خود آن دولتها مستقیم و غیر مستقیم بر مردم ستمدیدۀ یمن تحمیل کرده اند، فرصتی به مردم خواهد داد تا از خونریزی و جنگ ویرانی روزانه فاصله بگیرند. اما واضح است که چنین طرحی نخواهد توانست به ثبات و سروسامان دادن به زندگی و معیشت توده های مردم محروم یمن بیانجامد. دولت انتقالی موعود این طرح در بهترین حالت دولتی خواهد بود از نوع دولت کنونی عراق که درآن قدرت میان احزاب و جریانات سیاسی موجود برای دزدی و فساد تقسیم خواهد شد.

در سه سال گذشته که عربستان سعودی با حوثی های مورد حمایت جمهوری اسلامی وارد جنگ شده است، اقداماتی برای پایان این جنگ به عمل آمده است. آخرین آنها مذاکرات میان حوثی ها و دولت عبد ربُه منصورهادی درسال ٢٠١٦ تحت اشراف سازمان ملل در کویت بود. اما هیچ کدام از این اقدامات نتوانسته آتش جنگ یمن را خاموش سازند. البته طرح کنونی نماینده سازمان ملل که دارای ابهامات زیادی است، در شرایط توازن قوای تا حدی متفاوت میان دو طرف جنگ ارائه می شود و ممکن است حوثی های را ناچار سازد تا آنرا بپذیرند. زیرا اولأ جمهوری اسلامی به عنوان حامی و پشتیبان حوثی ها، اینک در موقعیت داخلی و منطقه ای بسیار ضعیفتری نسبت به سابق قرارگرفته است. در داخل ایران رژیم بیش از هر زمانی تحت فشار مبارزات توده های مردم برای تحقق مطالباتشان می باشد و از پاسخگوی به آنان عاجز و درمانده می باشد. در سطح بین المللی و منطقه این نیز بیش از هر زمانی تحت فشار قدرتهای سرمایه داری است تا از دخالت در کانونها بحرانی منطقه از جمله یمن دست بردارد. به این دلیل علیرغم آعلام آمادگی عباس عراقچی معاون وزارت خارجه و عضو ارشد هیأت مذاکره اتمی رژیم برای مذاکره بر سر یمن و همراهی با پروژه های قدرتهای سرمایه داری در منطقه، در طرح اخیر پیشنهادی فرستاده سازمان ملل برای نامی از جمهوری اسلامی به میان نیامده است. محروم شدن حوثی ها از کمک و پشتیبانی بی دریغ جمهوری اسلامی در جنگ یکی از فاکتورهایی است که آنها را به قبول آتش بس و نشستن پای میز مذاکره وا دارد نماید. 

ثانیأ عربستان سعودی نیز به عنوان طرف دیگر این جنگ جنایتکارانه که با سرازیر کردن صدها میلیارد دلار بابت خرید اسلحه از دولتهای امپریالیستی باج حمایت آنها از خود را درمقابل جمهوری اسلامی پرداخت کرده است، علیرغم بمبارانهای وحشیانه و کشتار مردم بی دفاع و ستمدیده یمن درسه سال گذشته، نتوانسته در میدانهای جنگ موفقیت زیادی به دست آورد و در باتلاق این جنگ گیرکرده است و در تلاش است تا با گرفتن تضمین امنیت خود و کوتاه کردن دست جمهوری اسلامی از یمن، گریبان خود را از این جنگ فرسایشی برهاند. یمن جنگ زده چهار سال است به میدان تقابل و رویارویی رژیمهای ارتجاعی و ضد انسانی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی تبدیل شده است. قیام مردم یمن که به سرنگونی رژیم دیکتاتوری علی عبداله صالح انجامید مانند قیام مردم در دیگر کشورهای خاورمیانه توسط قدرتهای امپریالیستی و دولتهای مرتجع جمهوری اسلامی و عربستان سعودی به انحراف کشانده شد و فلاکت بیشتری را به مردم فقر زده یمن تحمیل کردند. بنا به آمارهای سازمان ملل طی چهار سال جنگ داخلی در یمن علاوه بر آنکه بیش از ده هزار نفر جانشان را از دست داده اند. بیش از دوهزار نفرنیز به دلیل فقدان خدمات بهداشتی بر اثر ابتلا به بیماری وبا تلف شده اند، وبیش از ۴۵ هزارنفر در این جنگ ویرانگر زخمی شده و سه چهارم جمعیت کشور بر اثر محاصره دریایی با خطر گرسنگی وقحطی روبرو هستند. 

این درحالی است که یمن حاصل خیزترین منطقه شبه جزیره عربستان است که به لحاظ سیاسی و اقتصادی از موقعیت خوبی برخوردار است. علاوه برآن برخلیج عدن و تنگه باب المندب نیز مسلط است که دو سوم حمل و نقل دریایی جهان از آنجا عبور می نماید. 

طرح صلح کنونی نماینده سازمان ملل ممکن است بتواند آتش جنگی را که قدرتهای سرمایه داری و دولتهای منطقه در یمن برافروخته اند، فرو نشاند که اگر موفق شود مثبت است، اما یقینأ نخواهد توانست برای مردم یمن امنیت و آسایش و زندگی عادی و نرمالی به همراه بیاورد. برای ایجاد تغیرات اساسی در وضعیت زندگی مردم یمن چشم به راه معجزه طرح و پروژه دولتهای سرمایه داری نیستند. آنها جریان اسلامی حوثی و دولت سرسپرده و دست نشانده منصورهادی را می شناسند و می دانند که صلاحیت اداره جامعه را ندارند. بنا براین راهی جز دخالت مستقیم توده های مردم در تعیین سرنوشت خود از طریق به میدان آمدن و به راه انداختن جنبشهای اجتماعی و استقرار حاکمیت برآمده از قدرت و اراده خودشان موجود نیست.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0