صفحه اصلی | سخن روز | ضرورت همبستگی جهانی برای بازداشتن دست دولت اسرائیل از کشتار مردم فلسطین

ضرورت همبستگی جهانی برای بازداشتن دست دولت اسرائیل از کشتار مردم فلسطین

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ضرورت همبستگی جهانی برای بازداشتن دست دولت اسرائیل از کشتار مردم فلسطین

جنایات دولت اسرائیل بر علیه مردم حق طلب فلسطین همچنان ادامه دارد. پانزدهم ماه مه، یک روز پس از تشکیل دولت اسرائیل در سال ۱۹۴۸، سالروز بیرون رانده شدن صدها هزار فلسطینی از سرزمین خود، به عنوان "روز نکبت" خوانده می‌شود. هر ساله در این روز در سراسر کرانه باختری و نوار غزه راهپیمایی‌هایی در اعتراض به اخراج فلسطینیان از سرزمین‌های خود و تاکید بر حق بازگشت آنان به سرزمین هایشان انجام می‌شود. اما امسال با اعلام تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، مبنی بر انتقال سفارت ایالات متحده به بیت المقدس که به صورت نمادین به معنای به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل است، فلسطینیان معترض اعلام کردند که از روز ۳۰ مارس، «راهپیمایی بزرگ برای بازگشت» را برگزار و تا «روز نکبت» آنرا ادامه خواهند داد

روز 15 ماه مه یکی از خونین ترین روزهای رویاروئی مردم فلیسطین با نیروهای سرکوبگر دولت اسرائیل طی دو هفته اخیر بود. این روز خونین را دولت اسرائیل با افتتاح سفارت آمریکا در بیت المقدس جشن گرفت و همزمان مردم فلسطین را به عزای از دست دادن عزیزانشان نشاند. در این روز دهها تن از مردم شرکت کننده در راهپیمائی "بازگشت" به خاک و خون در غلتیدند. نیروهای اسرائیلی از تاریخ ۳۰ مارس به بعد ۱۰۰ فلسطینی، از جمله ۱۱ کودک، ۲ روزنامه نگار و ۳ شخص معلول را در اعتراض‌ها کشته‌اند. ۶۹۳۸ تن نیز با تیراندازی سربازان اسرائیلی زخمی شده‌اند. تنها در روز دوشنبه ۱۴ ماه مه، ۵۹ فلسطینی کشته و دست کم ۲۰۰۰ تن دیگر، از جمله ۳۰۴ کودک، ۱۰ روزنامه نگار و ۳ امدادگر امور پزشکی، زخمی شدند. شاهدان عینی می گویند، تک تیراندازان ارتش اسرائیل به عمد و آگاهانه برای بالا بردن میزان تلفات مردم معترض به سوی انها شلیک می کردند. این اقدامات جنایتکارانه در حالی بود که حرکت مردم غزه در کمپین " راهپیمائی بزرگ" کاملا مسالمت جویانه بود و هیچ خطری از جانب آنان جان نیروهای اسرائیلی را تهدید نمی کرد. نیروهای اسرائیلی حتی از فعالیتهای گروههای امداد رسان پزشکی برای نجات جان مجروحان جلوگیری می کردند.

معترضان غیر مسلح فلسطینی با دستان خالی و با گلوهای پر از فریاد به میدان آمده بودند. آنها با خواست پایان دادن به محاصره‌ی ضد انسانی نوار غزه و تأکید بر حق بازگشت آوارگانی که ۷۰ سال پیش مجبور به ترک زمین‌های خود شدند، تظاهرات می‌کردند. ابعاد جنایت آنقدر گسترده بود که حتی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، اذعان نمود که: "اقدام‌های دولت اسرائیل می‌تواند به عنوان جنایت‌های جنگی مورد پیگرد دادگاه بین المللی جزایی قرار گیرد." محاصره نوار غزه آنقدر ضد انسانی و جنایتکارانه است که فرستاده سازمان ملل به منطقه اذعان کرده است که اگر وضعیت کنونی ادامه یابد تا سال 2020 نوار غزه خالی از سکنه خواهد شد.

در شرایطی که مردم فلسطین این چنین بیرحمانه از جانب سربازان اسرائیلی قتل عام می شدند، دولت آمریکا بدون اعتنا به اعتراضات مردم فلسطین و نارضایتی های بین المللی، که حتی در چهارچوب سازمان ملل متحد نیز ابراز می شد، به عنوان یک دهن کجی آشکار و اعلام دشمنی بدون پرده با مردم فلسطین اقدام به انتقال سفارت خود از تل اویو به بیت المقدس نمود. 

اما تصمیم ترامپ، سیاست واقعی دولت آمریکا در قبال مسئله فلسطین را نشان می دهد. این تصمیم بیان بدون پرده و آشکار همان سیاستی است که تا کنون در مورد مسئله فلسطین عمل کرده است. این تصمیم با روشنی بیشتری نشان داد که دولت آمریکا برای قطعنامه های صادره از جانب سازمان ملل، که خود نیز آنها را امضا کرده است، ارزشی قائل نیست. این تصمیم نشان داد که یکی از مهمترین دلایل روی زمین ماندن این قطعنامه ها در واقع سیاست های خود دولت آمریکاست. 

اگر چشم پوشی دولتهای عضو سازمان ملل و مطبوعات وابسته به دولتها ، از آنچه که طی روزهای اخیر در فلسطین می گذرد، بنا به ماهیت آنها قابل درک است، اما عملکرد مطبوعات مستقل و نهادهای بین المللی نیز در روزهای اخیر در افشای جنایات دولت اسرئیل بر علیه مردم فلسطین و در بازداشتن دست دولت جنایکار اسرائیل از جان مردم حق طلب بسیار ضعیف بوده است. مطبوعات جهانی، دولت ها و نهادهای بین المللی با سکوت خود، عملا دست دولت اسرائیل را در ادامه این جنایت ها باز گذاشتەاند. 

در چنین شرایطی است که حمایت، نهادهای مترقی بین المللی، نیروهای آزادیخواه، چپ و انساندوست از مبارزه برحق مردم فلسطین، در شکل اجرای کمپینهای اعتراضی گسترده، تظاهرات خیابانی و غیره بیش از هر زمان دیگر اهمیت پیدا کرده است. یک حمایت همه جانبه می تواند سکوتی را که در سایه آن دولت اسرائیل به کشتار مردم فلسطین ادامه می دهد، بشکند، می تواند تداوم جنایات این دولت را بر علیه مردم فلسطین هزینه بردار کند.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0