صفحه اصلی | سخن روز | تنش میان جمهوری اسلامی و اسرائیل در سوریه

تنش میان جمهوری اسلامی و اسرائیل در سوریه

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تنش میان جمهوری اسلامی و اسرائیل در سوریه

سحرگاه روز پنجشنبه بیستم اردیبهشت ارتش اسرائیل حملات وسیعی را به داخل خاک سوریه انجام داد. وزارت دفاع اسرائیل طی بیانیه ای اعلام داشت که "در پاسخ به شلیک بیست موشک در ساعت اولیه بامداد پنجشنبه از سوی عوامل جمهوری اسلامی به بلندیهای جولان، مراکز و پایگاههای جمهوری اسلامی در خاک سوریه را مورد حمله قرارداده است." وزیر دفاع اسرائیل اعلام داشت که تقریبأ تمام تأسیسات و زیر ساخت های جمهوری اسلامی در سوریه را مورد حمله قرار داده اند. هرچند دولت سوریه مسئولیت پرتاب ٢٠ موشک به بلندیهای جولان را مصلحتأ به عهده گرفت اما ازآنجا که در طول چهار دهه اخیر سوریه وارد درگیری با اسرائیل که بخشی از خاکش را هم به اشغال خود درآورده، نشده است، اسرائیل نیروی قدس سپاه پاسداران را عامل این موشک پرانی دانسته است. خبرگزاری های رویترز و اسوشیتدپرس این حملات را که چهارساعت به طول انجامید" جدی‌ترین رویارویی نظامی میان ایران و اسرائیل در خاک سوریه از زمان جنگ داخلی توصیف کرده‌اند.

دریک ماه گذشته این چهارمین بار است که اسرائیل پایگاهها و تأسیسات جمهوری اسلامی در سوریه را مورد حمله قرار می دهد. روز یکشنبه ١٩ فروردین ارتش اسرائیل اعلام کرد که ١٢ هدف مربوط به سازو کارنظامی جمهوری اسلامی و پدافند هوایی سوریه در حمص را مورد حمله قرار داده است. دراین حمله هفت نفر از پاسدار و افراد وابسته به جمهوری اسلامی کشته شدند. بنا به گزارش دیده بان حقوق بشر در سوریه، درحملات قبلی دستکم٣٣ تن از نیروهای جمهوری اسلامی کشته شده اند. اسرائیل ضمن آنکه اعلام داشت روسیه را درجریان این حملات قرار داده است، اخطار نمود که به حملات خود به مواضع جمهوری اسلامی درسوریه ادامه خواهد داد. لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل ضمن برعهده گرفتن تلویحی مسئولیت حملات قبلی گفته بود که: "ما به هر بهایی باشد اجازه حضور پایدارایران درسوریه رانمی دهیم." 

حملات اخیر اسرائیل به نیروهای جمهوری اسلامی آگاهانه و درست درحالی شدت گرفته است که آمریکا علیرغم ناخشنودی پنج دولت دیگر امضا کننده قرار داد برجام، از آن عقب نشسته است. یکی از اهداف حملات اسرائیل به جمهوری اسلامی در چنین شرایطی تلاش برای ایجاد تشنج بیشتر و وادار کردن جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان به عکس العمل نظامی است. تا از این طریق دیگر دولتها را نیز تشویق به همراهی با آمریکا در خروج از برجام بکند. جمهوری اسلامی نیز براین امر واقف است و از آنجا که در موقعیت حساسی قرار گرفته تاکنون بجز پرتاب این چند موشک، نتوانسته در مقابل حملات اسرائیل عکس العملی از خود نشان دهد و تنها به سیبلی در مقابل حملات و تعرضات اسرائیل تبدیل شده است. دراین رابطه وزیر دفاع جمهوری اسلامی به این بسنده کرده است که گویا به اصطلاح "رزمندگان محور مقاومت به موقع انتقام خون هم سنگران خود را خواهند گرفت". نکته قابل ذکراین است که اکثر دولتهای اتحادیه اروپا و آمریکا نیز در موضع گیری در قبال عملیات های اخیر، تنها پرتاب موشک به اسرائیل از جانب جمهموری اسلامی را محکوم کرده اند و حملات اسرائیل را دفاع از خود قملداد نموده اند. البته در درون حاکمیت رژیم جناح مخالف دولت روحانی و سپاه پاسداران نیز، در تبلیغات خود از قرارداد برجام انتقاد می کنند و ظاهرأ به برهم خوردن آن تمایل نشان می دهند. 

اما درعین حال متوجه اوضاع آشفته اقتصادی رژیم نیز هستند و به آن گردن می نهند. 

در چند ماه گذشته و به دنبال شکست نیروهای اپوزیسیون اسلامی در سوریه و کنترل مجدد بخش بزرگی از آن توسط رژیم اسد و همپیمانانش، جمهوری اسلامی نیز فرصت را مغتنم شمرده و به شدت مشغول گسترش پایگاهها و تحکیم موقعیت نظامی خود درسوریه است. این امر نه تنها مورد مخالفت اسرائیل است، بلکه موجب ناخرسندی دیگر قدرتهای سرمایه داری و دولتهای منطقه و حتی روسیه نیز می باشد. خروج آمریکا از برجام برای نتانیاهو فرصت خوبی است تا تلاش نماید تعداد هرچه بیشتر از دیگر دولتها را به موضع گیری در مخالفت با حضور ایران درسوریه وادارد. دخالتهای جمهوری اسلامی در امورات دیگر کشورهای منطقه همواره با مخالفت آن دولتها روبرو بوده و ملزم کردن جمهوری اسلامی به عدم دخالت در منطقه بخش نانوشته توافق برجام بوده است که اکنون ترامپ عدم اجری آنرا نقض قرارداد از جانب جمهوری اسلامی و یکی از کمبودهای آن توافق می داند. 

آثار و تبعات زیان بار سیاست های مداخله گرانه جمهوری اسلامی در منطقه که رژیم آنرا بخشی از استراتژی بقای خود می داند تا کنون موجب شعله ور ساختن بیشتر آتش جنگ در منطقه و یا حتی برافروختن جنگ شده است. تنشهای اخیر میان دو دولت جنایتکار اسرائیل و جمهوری اسلامی، مردم ستمدیده و به جان آمده سوریه از جنگ ارتجاعی هشت ساله را با کشتار و ویرانی و آوارگی بیشتری روبرو می سازد. سیاست مداخله گرانه و زیاده خواهانۀ رژیم در منطقه تا کنون هزینه های هنگفتی داشته که از جیب مردم ایران پرداخت شده است. این هزینه های کلان بحران اقتصادی رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی را عمیق تر و گسترده تر و وضعیت معیشت توده های مردم کارگر و زحمتکش ایران را فلاکت بارتر ساخته است. 

اینک که رژیم اسلامی ازهر سو برای عقب نشینی و عدم مداخله در اوضاع منطقه تحت فشار قرار گرفته است، می خواهد وجود تنش با اسرائیل و آمریکا را به بهانه ای برای سرکوب وحشیانه تر هرگونه اعتراض حق طلبانه و مبارزه آزادیخواهانه توده های مردم ایران به دست گیرد و با تحمیل فضای امنیتی شدیدتری به جامعه، توده های مردم را از پیگیری اعتراض و مطالبات خود منصرف سازد. این شگرد و حیله جمهوری اسلامی برای مردم ایران شناخته شده است. بیکاری و فقر و گرسنگی آنچنان زندگی و معیشت توده های مردم کارگر و زحمتکش را در مضیقه قرار داده است که چنین ترفندهایی نخواهد توانست مردم را از پیگیری مطالباتشان بازدارد.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0