صفحه اصلی | سخن روز | خروج آمریکا از برجام؛ قبل از هر چیز دودش به چشم مردم محروم خواهد رفت

خروج آمریکا از برجام؛ قبل از هر چیز دودش به چشم مردم محروم خواهد رفت

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
خروج آمریکا از برجام؛ قبل از هر چیز دودش به چشم مردم محروم خواهد رفت

سرانجام پس از چند ماه تهدیدهای مکرر؛ شب گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که کشورش رسما از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی خارج خواهد شد. او فرمانی را امضا کرد که بنا بر آن تحریم‌های هسته‌ای ایران که بر اساس برجام تعلیق شده بودند، طی یک دوره زمانی برمی‌گردند.

تصمیم ترامپ واکنشهای مخالفت آمیز و انتقادی زیادی را در میان متحدین و مخالفان دولت آمریکا به دنبال داشت. دولت روسیه یکی از امضا کنندگان اصلی این توافقنامه در واکنش به این تصمیم دولت آمریکا طی بیانیه ای اعلام کرد: "خروج امریکا از برجام بی‌اعتنایی توهین‌آمیزی به قواعد بین‌المللی" است. روسیه ضمن محکوم کردن تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خارج کردن کشورش از برجام گفته است: "این تازه‌ترین گواه بر این است که آمریکا قابلیت مذاکره کردن را ندارد". ماکرون رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد که فرانسه، بریتانیا و آلمان از تصمیم آمریکا برای ترک برجام متاسف هستند." باراک اوباما که امضای توافقنامه برجام در دوره ریاست جمهوری وی صورت گرفته بود: بر علیه این تصمیم و در دفاع از برجام نوشت:

«برجام فقط یک توافق دو جانبه میان دولت آمریکا و ایران نیست بلکه بعد از سالها تلاش برای کسب حمایت متحدانمان میان آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه، اتحادیه اروپا در یک طرف و ایران در سوی دیگر امضا شده است. برجام بر اساس اطمینان تنظیم نشده و برای همین نظام جامعی برای نظارت بر ایران و تاسیسات آن در برجام لحاظ شده است. این توافقنامه توانسته است برنامه هسته‌ای ایران را به طور چشم‌گیری به عقب بازگرداند.بدون برجام، آمریکا در نهایت باید با دو گزینه روبرو شود؛ ایران هسته‌ای و یا جنگ در خاورمیانه."

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در واکنش به سخنان دونالد ترامپ گفته است:«با وجود خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران فعلا از آن خارج نخواهد شد تا پیامدهای تصمیم آمریکا را ارزیابی کند.»

تاثیرات مخرب برقراری مجدد تحریمهای آمریکا بر اقتصاد ایران در نتیجه خروج این کشور از برجام انکار ناپذیر است. ادعاهای روحانی مبنی بر اینکه مردم نگران تبعات اقتصادی این تصمیم بر زندگی روزمره شان نباشند؛ بدون محتواتر از آن است که کسی را بفریبد.

خبرگزاری فرانسه در یک ارزیابی از نتایج اقتصادی فوری خروج آمریکا از توافقنامه برجام نوشت: «قبل از آنکه هیچ نوع تحریمی هم اعمال شده باشد؛ تاثیرات روانی تهدیدات آمریکا مبنی بر خروج از برجام؛ نتایج بی ثبات کننده ای بر اقتصاد ایران داشته است. از جمله کاهش ۴٠ درصدی ارزش پول رسمی ایران در مقابل دلار و فرار بین ۱۰ تا ۳۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور طی هفته های اخیر بوده است.»

واقعیت این است که رهبری مذاکرات برای رسیدن به توافق برجام با دولت آمریکا بود و با خروج آمریکا از این توافقنامه در واقع پایه اصلی آن فرو ریخته است. دولتهای اروپائی علیرغم اظهارات تند و انتقادآمیزشان از تصمیم دولت آمریکا؛ در نهایت مصالح سیاسی و اقتصادی خود را در تبعیت از سیاستهای آمریکا می یابند. از اینرو روشن است که جمهوری اسلامی در نتیجه این تصمیم دولت آمریکا تحت فشارهای اقتصادی جدیدی قرار خواهد گرفت. اما همانطوریکه در گذشته هم شاهد بوده ایم؛ دود این فشارهای اقتصادی در عین حال در دو جهت به چشم کارگران و اقشار تهیدست و محروم جامعه خواهد رفت. از یک جهت موجب گسترش فقر؛ گرانی؛ بیکاری و تحمیل وضیعت فلاکت بارتری بر اکثریت جامعه ایران خواهد شد و از سوی دیگر مجال فریبکاری بیشتری برای توجیه این وضعیت به جمهوری اسلامی خواهد داد. این شرایط در عین حال بر سطح و عمق مبارزات مردم تاثیر منفی خواهد داشت. چنانچه شاهد بودیم با توافقنامه برجام و رفع تحریم ها مبارزات واعتراضات کارگری و توده ای رشد و گسترش بیشتری پیدا کرد و نمونه بارز و اوج آن را در خیزش توده ای دیماه همزمان در نزدیک به صد شهر ایران دیدیم.

تحریم ها و فشارهای اقتصادی و تهدیدهای نظامی آمریکا و اسرائیل بر علیه جمهوری اسلامی؛ طی چند دهه اخیر عملا به بقای جمهوری اسلامی خدمت کرده است. دولت آمریکا به هیج وجه خواهان آن نیست که جمهوری اسلامی از طریق قیام و انقلاب مردم سرنگون شود. ترامپ و تیم او در حاکمیت دولت آمریکا تنها می خواهند زیاده خواهی های منطقه ای جمهوری اسلامی را مهار کنند. بدون شک آنها بین آینده سیاسی از نظر آنها نامعلوم ایران و بقای جمهوری اسلامی؛ دومی را به منافع آنی و آتی خود نزدیک تر می بینند. وجود رژیم اسلامی در ایران به دولت آمریکا امکان داده است که دلارهای نفتی دولتهای ثروتمند را از طریق تحریک مسابقه تسلیحاتی در منطقه؛ دوباره به خزانه آمریکا باز گرداند. دلخوش کردن بخشهائی از اپوزسیون بورژوائی جمهوری اسلامی به سیاستهای دولت آمریکا بر علیه رژیم ایران؛ خوش باوری و خود فریبی ساده لوحانه ای بیش نیست. آینده بهتر برای مردم زجر کشیده ایران جز از طریق عمل مستقیم توده های کارگر و زحمتکش و ستمدیده و محروم این جامعه و سرنگونی انقلابی این رژیم تامین نخواهد شد.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0