صفحه اصلی | سخن روز | سوریه ، دور جدیدی از جدالها

سوریه ، دور جدیدی از جدالها

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سوریه ، دور جدیدی از جدالها

روزهای متوالی بود که دولتهای امپریالیستی آمریکا ، فرانسه و انگلستان افکار عمومی جهان را برای حمله هوائی به سوریه آماده میکردند، آنهم در شرایطی که هنوز چند هفته ای از توافقنامه اعضاء پانزده گانه شورای امنیت سازمان ملل جهت اجراء آتش بس در سوریه نگذشته بود .این بار بهانه ظاهرا بکاربردن سلاحهای شیمیائئ از جانب دولت بشاراسد در شهرک " دوما " و کشته شدن چهل نفر غیر نظامی بود . یک بار دیگر روزهای متوالی اجلاس سازمان ملل فارغ از درستی و یا نادرستی اتفاق افتادن چنین امری ، میدان زورآزمائی قدرتهای جهانی گردیده بود . قطعنامه پشت قطعنامه به رای گذاشته میشد تا ظاهرا اجماع جهانی برسر اقدامات علیه سوریه فراهم گردد . همه این هیاهو برای این بود که مردم جهان باور کنند که قدرتهای جهانی در رقابتهایشان به موسساتی نظیر سازمان ملل احترام میگذارند. سازمانی که خود از همان ابتدا چیزی بیشتر از بیان توازن قوای جهانی نبوده و هر زمان که منافع قدرتهای جهانی ایجاب میکرده ، کمترین توجهی به منشور و مصوبات آن نمی شده است. لازم نیست چندان دور رفته وبه سالهای آغازین تاسیس آن نظر افکنیم. مگر سازمان ملل مهر تایید برحمله ارتش ناتو به یوگسلاوی ،به عراق ، به آفغانستان ، به لیبی به مالی زد ولی دیدیم که چه آسان خاک این کشورها را به بهانه دفاع از حقوق اقلیتها ، به بهانه دفاع از دمکراسی ، به بهانه وجود سلاحهای شیمیائی به بهانه دفاع از حقوق زنان به توبره کشیده و میلیونها انسان را قربانی کردند . در واقع نطق های غرا در دفاع از استقلال و حق حاکمیت کشورهای عضو سازمان ملل پرده ساتری برنقض آشکار همین حقوق است. 

در گرد و غبار حملات لفظی قدرتهای جهانی در صحن سازمان ملل و میدیای جهانی در روزهای گذشته ، همه علائم نشان از آن داشت که سوریه شاهد دور جدیدی از کشمکشهای قدرتهای جهانی و منطقه ای خواهد بود. اگر برای دوره ای اساسا این کشور میدان جنگهای نیابتی بین دولت سوریه و متحدین روسی و ایرانی آن از یکطرف و جریانات ارتجاعی تروریستی – مذهبی تحت عنوان به اصطلاح اپوزیسیون بود ، اکنون بویژه با آغاز شکل دادن به جغرافیای سوریه در دوره پسا داعش ، قدرتهای جهانی ومنطقه ای آشکارا در پی آرایش جدید صحنه نبرد هستند . میتوان گفت که با تهاجم جنایتکارانه ارتش دولت فاشیست ترکیه به عفرین ، پرتاب موشک از جانب دولت اسرائیل به فرودگاههای سوریه و بالاخره حمله هوائی مشترک آمریکا ، فرانسه وانگلستان در صبحگاه روز شنبه این دوره جدید آغاز گردیده است.

بشار اسد و دولتهای روسیه وایران در روزهای گذشته بارها و بارها در پاسخ به تهدیدهای ترامپ و پیوستن دولتهای فرانسه و انگلستان به ارکستر وی ، خطر گسترش نا امنی های بیشتری را در منطقه گوشزد میکردند که گویا آنان نقشی در این ناآرامی نداشته و داوران بیطرف صجنه نبرد هستند. ولی در عین حال میدانستند که حمله هوائی انجام خواهد گرفت. برای همه اینها مسئله نه حمله و یا عدم حمله دول سه گانه فوق ، بلکه زمان و بعد این حمله ونتایج سیاسی حاصل از آن در توازن قوای نیروهای شرکت کننده در میدان نبرد سوریه است.

یکساعت بعد از این حملات هوائی وزیر دفاع آمریکا پایان این دوره از حملات هوائی را اعلام کرد و بدنبال آن بلافاصله شیپور حملات لفظی طرفین نبرد به صدا در آمد. اگر ترامپ بعد از حملات هوائی در نطق خود به روسیه و ایران هشدار داد که دست از حمایت بشار اسد بردارند ، نخست وزیز بریتانیا در بیانیه ای که منتشر کرد ، اعلام نمود که هدف از حمله ها " دخالت در جنگ داخلی سوریه وتغییر رژیم نیست ". در جبهه مخالف ، بشار اسد در واکنش به حملات هوائی اعلام کرد که " این حملات سوریه و مردم این کشور رابیشتر از همیشه به مقابله با تروریسم در کشور مصمم کرده است ". سفیر روسیه در آمریکا تهدید کرد که " چنین اقداماتی بدون تبعات نخواهد ماند. همه مسئولیت این تبعات با واشنگتن ، لندن وپاریس است ". همزمان روسیه خواهان تشکیل احلاس ویژه شورای امنیت را شد.خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی این حمله را "جنایت " خوانده و گفت " البته طرفی هم نخواهند بست و سودی هم نخواهند برد ".

در روزهای آینده جهان شاهد جدال و کشمکشهای بازیگران صحنه سوریه خواهد بود. همه آن نیروهائی که شرایط مصیبت بار کنونی را فراهم آورده اند خود را برای دور جدیدی از منازعات آماده میکنند. و در این میان مردم سوریه هستند که باید قربانی رقابتهای نیروهای امپریالیستی و منطقه ای گردند. آنانی که اکنون به بهانه بکاربردن سلاحهای شیمیائی توسط رژیم ارتجاعی اسد در قامت نجات دهندگان مردم سوریه به میدان آمده اند ، زمانیکه دولت فاشیست ترکیه وهمپیمان آنان در عفرین صدها نفر را کشته و صدها هزار نفر را آواره کرد تنها به ذکر دعای خیر برای اردوغان بسنده کردند. درحالیکه همه جنایتهای ارتش ترکیه در مقابل چشمان آنها و با سلاحهای اهدائی آنان به اردوغان انجام میگرفت.

آنچه را که به یقین میتوان گفت این است که نتیجه حملات هوائی انجام گرفته تنها مبتواند به گسترش نا آرامی و هرج ومرج حاکم بر جهان یاری رساند و درست در دل همین هرج ومرج است که مفاهیم از مضمون واقعی خویش تهی گشته و فاشیستها و جنایتکارانی از نوع ترامپ ، مکرون ، ترزا می ، پوتین ، بشار اسد ، اردوغان و رهبران جمهوری اسلامی با وقاحت بی نظیری لباس عاریتی به تن کرده و مدافع ارزشهای انسانی میگردند.

واقعیت اما این است که نظام سرمایه داری با جنگها و تجاوزگریهایش و با به برد گی کشیدن میلیونها تن از مردم ، جوهر ضد انسانی خویش را به نمایش میگذارد. هر گونه امید بستن به راه حل آنها چیزی جز ادامه دهشت بار کنونی جهان معاصر نیست.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0