صفحه اصلی | سخن روز | شبح جنگهای ویرانگرتر بر فراز سوریه

شبح جنگهای ویرانگرتر بر فراز سوریه

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
شبح جنگهای ویرانگرتر بر فراز سوریه

شهر دوما، آخرین بخش تحت کنترل اسلامگرایان موسوم به جیش الاسلام و سپاه آزاد سوریه در غوطه شرقی، روز شنبه گذشته هدف حمله‌های شدید هوایی و زمینی ارتش بشار اسد با حمایت جنگنده‌های روسی قرار گرفت. گروه امدادرسانی موسوم به "کلاه سفیدها" می‌گوید شامگاه شنبه یک هلیکوپتر ارتش سوریه یک بمب بشکه‌ای بر روی مناطق مسکونی شهر دوما پرتاب کرده که حاوی مواد شیمیایی بوده است. دولت سوریه و دو متحد اصلی آن، روسیه و ایران استفاده از سلاح شیمیایی را تکذیب کرده اند اما فیلم‌های منتشر شده، از شمار زیادی افراد غیرنظامی، خبر می‌دهند که در معرض مواد شیمیایی قرار گرفته‌اند.

صرف نظر از هر سناریویی که پشت کشتار مردم بیدفاع بوسیله گازهای شیمائی وجود داشته باشد، واقعیت این است که این رویداد، خود به بهانه ای برای تمدید بحران سوریه و دست آویزی برای قدرت نمائی دولت آمریکا تبدیل شده است. تا اینجای بحران سوریه و بویژه با بقای بشار اسد در قدرت، به نظر می رسد که کفه ترازو به نفع دولت روسیه سنگین تر شده است. تصور اینکه بشار اسد بدون دخالت روسیه و تنها با حمایت جمهوری اسلامی می توانست در قدرت باقی بماند، ساده انگارانه است. دولت روسیه پس از آنکه نتوانست در بحران لیبی و عراق و یمن جای پائی باز کند، بحران سوریه را به آوردگاهی برای جبران کمبودهای گذشته تبدیل نمود و همین واقعیت هم بود که بحران سوریه را پیچیده تر نمود و روسیه از طریق دخالت در بحران سوریه فعالانه تر وارد معادلات قدرت در کل منطقه خاورمیانه شده است.

اما به کار رفتن سلاح شیمیائی در نبردهای دوما، که در آن انگشت اتهام به سوی دولت بشار اسد نشانه رفته است، برای دولت آمریکا فرصتی را فراهم آورده است تا موقعیت خود را در برابر روسیه از لحاظ توازن قوا بهبود ببخشد. نخستین واکنش ها به کاربردن سلاح شیمیائی در منطقه دوما در سوریه، از جانب آمریکا و دولتهای اروپائی هم پیمان آمریکا محکوم کردن بود. اما بسیار زود این واکنش ها از محکوم کردن پا فراتر گذاشت و به جنگ لفظی شدیدی بین طرفهای درگیر در بحران سوریه تبدیل شد. سخنگوی دولت آمریکا اعلام كرد:" دونالد ترامپ برنامه سفرش به دو كشور آمريكاى لاتين را لغو كرده است تا بر پاسخ آمريكا به حوادث اخير سوريه نظارت كند". رئیس جمهور آمریکا پس از ديدار با مقامات نظامى اين كشور اعلام كرد تا ساعات آينده درباره حمله به سوريه ، تصميم مىگيرد. ترامپ پا را از این هم فراتر گذاشت و گفت: " در نهايت مى فهميم كه اين حمله كار ايران، روسيه، رژيم اسد يا همه آنها بوده است." سخنگوی دولت آمریکا هم در یک کنفرانس خبری گفت: "همانگونه كه رئیس جمهور نيز تاکید کرد، ايران و روسيه هم در اين حمله مسئوليت دارند، چون بدون كمك شايان آنها، اين حمله ناممكن بود". 

معاون وزير خارجه روسيه هم در واکنش به این سخنان گفت: "روسيه نگران اظهارات مقامات آمريكا درباره امكان انجام حمله نظامى در سوريه است" و افزود:" امیدواریم اوضاع سوريه به جايى نرسد كه مقابله نظامى ميان روسيه و آمريكا رخ بدهد". همزمان خبر می رسد که روسیه نیز نیروهایش را در مدیترانه و دریای سیاه و حتی در مرزهای اوکراین و در کریمه به حالت آماده باش در آورده است. هم چنین نشانه هائی هم وجود دارند که دولت آمریکا می خواهد پای فرانسه و انگلیس و حتی آلمان را نیز به بحران سوریه باز کند. خبرگزاریها گزارش دادند که در تماسهای تلفنی بین روسای دولتهای آمریکا و فرانسه از واکنش مشترک در این باره سخن گفته اند. نماينده فرانســـه در نشست مجمع سازمان ملل گفته است: " شكى نيست كه دولت سوريه و متحدانش يعنى ايران و روسيه در پس حملات شيميايى هستند". قبلا هم استقرار نیروهای فرانسوی در منبج در هماهنگی با آمریکا صورت گرفته بود. اکنون شرایط به گونه ای بحرانی شده است که در برخی از رسانه های غربی سخن از یک جنگ جهانی کوچک در سوریه به میان می آید. 

در حالیکه انتظار می رفت پس از بیرون راندن داعش و پس از توافقات روسیه و آمریکا بر سر تقسیم سوریه به مناطق نفوذ در شرق و غرب رود فرات و سازش سیاسی که بر سر بقای بشار اسد در قدرت صورت گرفته است، جنگ در سوریه فروکش کند و آتش بس پایداری در این منطقه شکل بگیرد، اما دیده می شود که قدرتهای بزرگ و در راس آنها آمریکا و روسیه هنوز به یک دور دیگر از رویاروئی در سوریه نیاز دارند، تا به تعادل مطلوب خود در سوریه و در سطح کل منطقه دست یابند.

گوئی نیم ملیون کشته، چند ملیون مجروح 11 میلیون آواره، ویران شدن شهرها و روستاها و نابود شدن هر آنچه که بوئی از مدنیت برخود داشته است، کافی نبوده است تا قدرتهای بزرگ و پادوهای منطقه ای آنها به تعادل مورد نظر خود دست یابند و هنوز به بهای کشتار و آوارگی و ویرانی مردم این سرزمین که به میدان تسویه حسابهای بین المللی قدرتهای بزرگ تبدیل شده است این جنگ و بحران باید ادامه یابد. تنها منطقه ای در سوریه که به همت مردم و نیروهای مسلحشان در جنبش موسوم به روژاوا، به پناهگاه امنی برای این بخش از مردم سوریه تبدیل شده بود، در نتیجه معاملات کثیفی که در پشت پرده صورت گرفته بود، بخشی از آن (عفرین)، به عنوان وجه المصالحه تحویل دولت ضد مردمی حاکم در ترکیه داده شد تا نگذارند کورسوئی از امید به رهائی در دل مردم بلازده این کشور باقی بماند.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0