صفحه اصلی | سخن روز | سخنی در دفاع از اعتراضات حق طلبانه مردم خوزستان

سخنی در دفاع از اعتراضات حق طلبانه مردم خوزستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنی در دفاع از اعتراضات حق طلبانه مردم خوزستان

در ادامه اعتراضات توده ای مردم شهر های مختلف خوزستان، خبر می رسد که دستگاههای سرکوبگر رژیم ۴۰۰ نفر از مردم معترض را در شهرهای ماهشهر، اهواز، حمیدیه، خرمشهر و آبادان، بازداشت کرده اند.

اعتراضات از روز دوم فروردین ماه و زمانی آغاز شد که کانال ۲ تلویزیون جمهوری اسلامی در یکی از برنامه های نوروزی خود،در یک نمایش عروسکی، وجود ملیت عرب را در ایران نادیده گرفته بود. این نمایش تلویزیونی بهانه ای شد تا مردم عرب ابتدا در ماهشهر و سپس در کوت عبدالله و اهواز به خیابانها سرازیر شوند و خشم فروخفته خود را که ناشی از ۴ دهه حاکمیت رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی است با سردادن شعار و تظاهرات خیابانی بروز دهند. 

با گسترش دامنه اعتراضات به شهرها و روستاها، نیروهای نظامی و انتظامی و گارد ویژه از دیگر استانها به شهرهای این استان فرستاده شده اند. ورودی شهرها با استقرار بازرسی های متعدد تحت کنترل قرار گرفته اند. در داخل شهرها نیز موتورسواران امنیتی و نیروهای ضد شورش جهت ایجاد ترس و رعب بین مردم به مانور دادن پرداخته اند. اعتراض مردم در شهرهای خوزستان، تنها گوشه ای از فوران خشم مردم ستمدیده این منطقه علیه سیاستهای تفرقه افکنانه و عظمت طلبی ناسیونالیستی رژیم جمهوری اسلامی علیه مردم عرب و دیگر ملت های تحت ستم ایران است. انکار موجودیت ملت عرب و دیگر ملیتها در ایران، با هدف انکار حقوق آنها صورت می گیرد. انکار موجودیت، توهین های نژاد پرستانه و بکار بردن الفاظ اهانت آمیز نسبت به ملیت ها، فرهنگ‌ها، زبان‌ها و مذاهب غیر حکومتی مردم ایران، از طریق صدا و سیما و دیگر رسانه های رژیم اسلامی مسئله تازه ای نیست. اگر سیاست تبعیض آمیز نسبت به ملیت ها، مذاهب و فرهنگ های دیگر، بخشی از هویت رژیم مذهبی جمهوری اسلامی نبود، اگر این رفتارهای تبعیض آمیز در ساختار سیاسی و اجرایی رژیم نهادینه نشده نبودند، رفتار یک مجری برنامه تلویزیونی به تنهائی در چنین ابعادی، خشم و اعتراض مردم را بر نمی انگیخت. 

اعتراضات روزهای نخست سال، اگرچه ابراز خشم نسبت به یک برنامه تلویزیونی انگیزه آن بود، اما نه از لحاظ رفتار رژیم و نه از لحاظ عکس العمل مردم به هیچ وجه رویدادی ابتدا به ساکن نبودند. مردم اهواز و شهرهای دیگر استان خوزستان، طی یک سال گذشته چندین بار در اعتراض به بی توجهی رژیم به آلودگی شدید محیط زیست دست به تظاهرات و اعتراضات خیابانی زده اند. اعتراض به احداث سد کارشناسی نشده گتوند، که باعث ایجاد یک دریاچه نمک در پشت سد شده است و نخلستانها و مزارع کشاورزان را خشکانده است، به اشکال مختلف در جریان است. طی یک ماه اخیر شاهد اعتراضات گسترده کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه، فولاد اهواز برای احقاق حقوق پایمال شده شان بودیم. بعلاوه استان خوزستان یکی از کانونهای پر جوش و خروش خیزش سراسری دیماه سال گذشته بود. تظاهرات روزهای اخیر در اعتراض به انکار هویت مردم عرب، در واقع حلقه ای از زنجیر اعتراضات حق طلبانه ای است که در این استان و در سراسر ایران به اشکال مختلف بر علیه جمهوری اسلامی جریان دارد. 

اعتراض مردم خوزستان علیه انکار هویت ملی شان، در واقع بخشی از اعتراض و نفرت عمومی مردم سراسر ایران علیه بی حقوقی ها، تبعیض ها و ستمگری رژیم جمهوری اسلامی است. مردم عرب خوزستان با همه ملتهای تحت ستم در ایران، با طبقه کارگر، با زنان اسیر آپارتاید جنسی ،با همه انسانهائی که رژیم اسلامی در این کشور حقوق انسانی آنها را پایمال می کند هم سرنوشت هستند. 

رژیم جمهوری اسلامی همواره ادامه حیات خود را در گرو ایجاد تفرقه و چند دستگی در صفوف مبارزات مردم ایران دانسته است. این سیاست جمهوری اسلامی را باید رسوا و خنثی نمود. کارگران و مردم زحمتکش و ستمدیده ایران از فارس، ترک، کرد، عرب، بلوچ و هر ملیت دیگری که باشند، قربانی فقر و فلاکت اقتصادی، بی حقوقی های سیاسی و اجتماعی و سیاست های سرکوبگرانه رژیم جمهوری اسلامی هستند و برای پایان دادن به این بی حقوقی ها باید دست در دست هم، به مبارزه علیه این رژیم جهل و استثمار و ستم ادامه دهند. اگر منافع این رژیم در ایجاد تفرقه و چند دستگی در صف مبارزه مردم است، اما کارگران و مردم زحمتکش هیچ منافعی در ایجاد تفرقه ملی ندارند، تأمین منافع آنان در گرو اتحاد و همبستگی طبقاتی و مبارزاتی است.

در شرایط کنونی تنها راه مقابله با سیاست تفرقه افکنانه رژیم جمهوری اسلامی و نفرت پراکنی جریان های ناسیونالیستی، حمایت و پشتیبانی از اعتراضات برحق مردم خوزستان و گسترش مبارزه علیه رژیم جمهوری اسلامی است. کارگران و مردم آزاده ایران هر کجا که باشند از اعتراضات برحق مردم عرب در خوزستان پشتیبانی و ناسیونالیسم عظمت طلبانه و سیاست تفرقه افکنانه رژیم جمهوری اسلامی و حمله نیروهای سرکوبگر به صف مردم معترض و بازداشتها را محکوم می کنند.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0