صفحه اصلی | سخن روز | مدعیان حفظ تمامیت ارضی سوریه، آن را میان خود تقسیم کرده اند

مدعیان حفظ تمامیت ارضی سوریه، آن را میان خود تقسیم کرده اند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مدعیان حفظ تمامیت ارضی سوریه، آن را میان خود تقسیم کرده اند

روز چهارشنبه ۱۵ فروردین نشست سه جانبه ای میان رؤسای جمهور روسیه ترکیه و جمهوری اسلامی در آنکارا برگزار شد. این دومین نشست ازنوع خوددر این رابطه بود. درآذرماه گذشته نیز آنها در سوچی روسیه نشست مشابهی برگزار کرده بودند. رؤسای این سه دولت در پایان نشست روز چهارشنبه بیانیه ای نیز منتشر کردند. از آنجا که در این نشست توافق جدیدی حاصل نشد، آن بیانیه پایانی نیز مانند بیانیه قبلی به کلی گویی های بی محتوا و متناقض پرداخته است. دربیانیه مزبور چندنکته مورد اشاره قرار گرفته است. ازجمله در حالیکه خود آتش بیاران جنگ درسوریه هستند،گفته اند:"بحران سوریه راه حل نظامی ندارد" !!آنان همچنین بر حفظ حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه هم تأکید کرده اند.درپایان نیز بر ادامه همکاری برای دستیابی به آتش بس پایدار میان طرفهای درگیر و آغاز فرایند سیاسی اشاره شده است.

از نگاه هر ناظر سیاسی بی طرفی،مواردی که در بیانیه نشست به آن اشاره شده است، تعجب برانگیز و بیان گر ماهیت دروغ پردازانه و ریاکارانه سران این دولتها است. آنهاگفته اند که "بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و ظاهرأ خواهان همکاری برای دستیابی به آتش بس شده اند."اما بر خلاف آن، آنچه درفاصله دو نشست "سوچی - آنکارا" روی داده،گسترش و گشودن میدانهای جدید جنگ در سوریه از جانب این سه دولت بوده است. درفاصله این دو نشست،غوطه شرقی به شکل وحشیانه ای از طرف هواپیماهای سوری و روسی بمباران شده و نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی نیز پیاده نظام این جنگ بوده اند. این منطقه که قبل از آغاز جنگ سوریه جمعیتی بیش از دو میلیون نفر را درخود جای داده بود. گرچه بیش از نیمی از آنان قبلا آواره شده بودند، اما به هنگام آغاز حملات اخیر به غوطه، صدها هزار نفر در آن منطقه زندگی می کردند. تعداد زیادی از آنها در همین جنگهای اخیر کشته شدند و شهرها و روستاهایش را نیز با بمبارانهای هوایی به ویرانه ای تبدیل کرده اند.

بازهم درفاصله همین دونشست "سوچی – آنکارا" بود که روسیه با بیرون بردن نیروهای خود از عفرین به راه لشکر کشی دولت اردوغان به عفرین را هموار کرد. دولت اردوغان با همه توان نظامی خود به آن منطقه در کردستان سوریه هجوم برد و پس از دو ماه تحمیل جنگ جنایتکارانه آن منطقه را به اشغال خود درآورد. صدها نفر دراین جنگ کشته و هزاران نفر نیز زخمی و صدها هزار نفر دیگر را نیز آواره کردند. عفرین یکی از معدود مناطقی بود که درطی هفت سال جنگ جنایتکارانه دولتها در سوریه، توسط حاکمیت "خود مدیریتی دمکراتیک روژآوا" اداره می شد و از جنگ و ویرانی و آوارگی به دور نگهداشته شده بود. آیا ذره ای صداقت درادعای این سه جنایتکار مبنی بر این که " بحران سوریه راه حل نظامی ندارد! " وجود دارد؟ آنان درحالی مدعی "حمایت از حفظ تمامیت ارضی و استقلال سوریه" هستند که خود عملأ سوریه را به مناطق تحت نفوذشان تقسیم کرده اند. اردوغان اعلام نمود مناطقی را که به اشغال خود درآورده تخلیه نخواهد کرد. بنا براین هدف اصلی این دولتها از نشست و دیدارها با وجود تضادهای آشکار سیاسی و منافع مادی میانشان،معامله و سازش بر سر سهم و گسترش مناطق تحت نفوذشان است.

روسیه به عنوان قدرت بلامنازع درسوریه با فراموش کردن برخورد و موضع خصمانه سابق ترکیه علیه خود، از طرفی با دادن امتیاز به اردوغان تلاش دارد رابطه ترکیه با ناتو را تضعیف کند و از سوی دیگربابت دادن اجازه اشغال عفرین، جرابلس، الباب و اعزاز به ترکیه، علی الحساب سهم خود از این بده بستان را با معامله نظامی چرب و نرمی از ترکیه دریافت کرده است. پوتین رئیس جمهور روسیه روز قبل از نشست سه جانبه، وارد ترکیه شد و در مراسم آغاز احداث اولین نیروگاه هسته ای ترکیه توسط روسیه با هزینه بیست میلیارد دلار شرکت کرد. او درمعامله دیگر قرارداد فروش چهار سامانه موشکی (S400)به ارزش دومیلیارد و پانصد میلیون دلار را با ترکیه به امضا رساند.

اما جمهوری اسلامی که تا کنون از هر لحاظ هزینه های کلانی بابت حضور در سوریه پرداخته است، از دخالت دولت ترکیه درسوریه و نزدیکی این دولت با روسیه و همکاری سه جانبه با آنها خوشحال نیست. حسن روحانی قبل از سفر به ترکیه برای شرکت در این نشست، در مخالفت با حضور نظامی ترکیه در سوریه گفت " مشارکت نظامی ایران و روسیه درجنگ داخلی سوریه به دعوت بشار اسد و به منظور کمک به او صورت گرفته است و هرگونه حضور نظامی در سوریه بدون درخواست دولت بشار اسد غیرقانونی است." با این وجود هم به دلیل همسویی با روسیه حول مخالفت با حضور آمریکا و دولتهای اروپایی در سوریه و هم به دلیل همسویی با ترکیه در دشمنی و ضدیت با هرگونه حق حاکمیت مردم کرد بر سرنوشت خود، در نشست سه جانبه با ترکیه و روسیه و همکاریبا آنها مشارکت می کند. 

اما با توجه به ماهیت، تناقضات، اختلافات سیاسی و تضاد منافع بین ترکیه و جمهوری اسلامی و طرفهای دیگر، چنین نزدیکی و همکاریها بین آنان شکننده بوده و طولانی نخواهد بود. این نوع توافقات میان دولتهای دیکتاتور سرمایه داری درمنطقه نه از روی احساس مسئولیت درقبال سرنوشت مردم ستمدیده سوریه بلکه به خاطر منافع و مصالح خودشان است. بنابراین این همکاریها نه تنها کمکی به خاتمه جنگ و خونریزی نمی کند بلکه در شرایط کنونی با اعلام حضور نظامی فرانسه در آینده نزدیک در سوریه و پشیمانی ترامپ از بیرون بردن نیروهای آمریکا از این کشور، زمینه سازبروز کشمکش و رقابت میان قدرتهای بزرگ و دولتهای سرمایه داری منطقه بر سر منافع خواهد بود، و امکان بروز دور دیگری از جنگ و کشتار علیه مردم بی دفاع سوریه را فراهم خواهد کرد.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0