صفحه اصلی | سخن روز | تشدید فشارهای آمریکا بر رژیم و وسوسه های اپوزیسیون بورژوایی

تشدید فشارهای آمریکا بر رژیم و وسوسه های اپوزیسیون بورژوایی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تشدید فشارهای آمریکا بر رژیم و وسوسه های اپوزیسیون بورژوایی

بر اساس بیانیه کاخ سفید، دونالد ترامپ روز سه شنبه در مکالمه تلفنی با امیر قطر و پادشاه عربستان، رژیم جمهوری اسلامی ایران را خطری برای ثبات در خاورمیانه دانسته و از لزوم مقابله با گسترش نفوذ ایران در منطقه سخن گفته اند. بنا بر این بیانیه، ترامپ همچنین بر اهمیت حل و فصل اختلافات میان کشورهای عربی و اتحاد میان اعضای شورای همکاری خلیج برای مقابله با نفوذ ایران و شکست تندروها تأکید کرده است. تأکید مجدد ترامپ بر این موضع گیری ها در ادامه تغییراتی که در کابینه و حلقه همکاران خود انجام داده، حاکی از ادامه سیاست تشدید فشار بر رژیم جمهوری اسلامی است. مدتی پیش رئیس جمهور آمریکا، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه را که از موافقان توافق هسته ای با ایران و ماندگاری برجام بود را برکنار کرده و مایک پمپئو رئیس سازمان سیا را جایگزین وی کرد. پمپئو مانند خود دونالد ترامپ از مخالفان توافق هسته‌ای ایران است و بارها خواهان لغو یا اصلاح آن شده بود. ترامپ همچنین جان بولتون را به عنوان مشاور خود در رأس شورای امنیت ملی آمریکا قرار داد. بولتون که در دولت جورج بوش پسر، برای دوره‌ای سفیر ایالات متحده در سازمان ملل بود و رابطه حسنه ای با سازمان مجاهدین خلق دارد بارها خواستار تغییر رژیم حاکم بر ایران شده است.

ادامه فشارهای دولت آمریکا بر رژیم جمهوری اسلامی بیانگر آن است که توافقات هسته ای و برجام نه پایان بحران در مناسبات رژیم با آمریکا و اروپا و متحدین آنان در خاورمیانه، بلکه تنها گامی در مسیر حل این بحران بوده است. اهداف آمریکا و اروپا از برجام نه فقط جلوگیری از دستیابی رژیم اسلامی به سلاح اتمی، بلکه همراه کردن و هماهنگ کردن این رژیم با سیاست های خودشان در خاورمیانه به عنوان یکی از داغ ترین کانون های رقابت و کشمکش قدرتهای جهانی و منطقه ای بوده است. اگر توافق چند جانبه هسته ای برای مدت ده سال برنامه های اتمی جمهوری اسلامی را به تعلیق در آورده است، پافشاری ترامپ و پمپئو بر اصلاح برجام و تشدید فشار بر رژیم اسلامی، این هدف را دنبال می کند که پروژه های اتمی رژیم را بکلی تعطیل کرده و مداخله گری های آن در کانون های بحران منطقه را کاملا به کنترل در آورد. اما آنچه روشن است، دولت آمریکا اکنون در موقعیتی نیست که برای کنترل دخالتگری های جمهوری اسلامی در کانون های بحران منطقه، یک اجماع بین المللی نظیر آنچه در مقابل برنامه های هسته ای علیه رژیم اسلامی ایران بوجود آورد، شکل بدهد. از اینرو آمریکا برای تشدید فشارهای خود بر رژیم جمهوری اسلامی اساسا به توانایی ها و ظرفیت هم پیمانان خود مانند حکومت عربستان و دیگر دولت های حاکم در حوزه خلیج متکی است. هر چند تشدید فشارهای آمریکا، کمپانی های اروپایی را از سرمایه گذاری در ایران به شدت محتاط کرده و برخی از قدرتهای اروپایی را بر آن داشته تا بررسی تحریم اقتصادی علیه ایران به دلیل برنامه های موشکی بالستیک رژیم را در دستور کار خود قرار دهند.

به رغم تشدید این فشارها، سیاست دولت آمریکا براندازی رژیم جمهوری اسلامی نیست. آمریکا در حال حاضر پروژه ای برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی ندارد. با سیاست تحریم اقتصادی یا حتی با بمباران چند پایگاه نظامی و بندرگاه نمی توان هیچ رژیمی را سرنگون کرد. آمریکا بعد از لشکرکشی به افغانستان و عراق و ناتوانی در ایجاد نظم سیاسی و امنیتی مورد نظر خود در این کشورها اساسا به دلیل افول قدرت اقتصادی نمی تواند لشکرکشی نظامی به ایران را در دستور کار داشته باشد. از این گذشته تا زمانی که رشد جنبش کارگری و توده ای، رژیم اسلامی را به لبه پرتگاه مرگ سوق نداده باشد، قدرت های غربی قصد برکناری آن را نخواهند داشت و نمی خواهند سرنوشت ایران را با موقعیت جغرافیای سیاسی ای که دارد به آینده ای نامعلوم واگذار نمایند. اما چنانکه ایران به دوره انقلابی وارد شود و سرنگونی جمهوری اسلامی به امری قطعی تبدیل گردد در آن صورت آمریکا و دیگر قدرت های غربی تلاش خواهند کرد که با تکیه بر همکاری نیروهای اپوزیسیون بورژوایی انقلاب ایران را به بیراهه برده و عقیم بگذارند.

با اینحال همین تشدید فشارها در میان بخش هایی از اپوزیسیون بورژوایی ایران بازتاب پیدا کرده است. برخی از نیروهای اپوزیسیون تحت تأثیر تشدید فشارهای آمریکا و تهدیدهای آن علیه رژیم جمهوری اسلامی از فرط "مبارزه با امپریالیسم آمریکا"، مبارزه با جمهوری اسلامی را فراموش کرده، عملا به ناسیونالیسم ایرانی پناه برده و شعار دفاع از میهن سر می دهند، بخش دیگر از نیروهای اپوزیسیون بورژاویی که جایگاه اجتماعی قابل توجهی در میان مردم ایران ندارند و تحول از پایین را به زیان منافع خود می دانند، به تشدید فشارهای آمریکا علیه رژیم اسلامی امید بسته اند. سازمان مجاهدین خلق و جریان های مختلف سلطنت طلب تا کنون بارها آمادگی خود را برای همکاری جهت تشدیدهرگونه فشاری علیه رژیم اسلامی ایران اعلام کرده اند. احزاب و جریان های ناسیونالیست در کردستان که امیدوارند سیاست تشدید فشار آمریکا آنها را به اهداف استراتژیک خودشان نزدیک کند، تلاش و فعالیت برای تشکیل جبهه کردستانی را نیرو و توان تازه ای بخشیده اند.

از زاویه منافع کارگران و اکثریت مردم ستمدیده ایران و منطقه، ماهيت کشمکش آمریکا و رژیم جمهوری اسلامی سرمايه دارانه و ارتجاعی است و در ضديت آشکار با منافع آنان قرار دارد. برای مقابله با عواقب زیانبار این نوع سیاست ها، راهی جز تشديد مبارزه برای سرنگونی جمهوری اسلامی، افشای ماهيت طبقاتی و ارتجاعی اين منازعات و بر ملا کردن ماهيت امپرياليستی سياستهای دولت آمريکا و هم پیمانان آن در منطقه وجود ندارد. در شرایطی که دخالت قدرت های بزرگ سرمایه داری در تحولات کشورهای منطقه به یکی از مؤلفههای تبیین اوضاع خاورمیانه تبدیل شده است و در شرایطی که اتکاء به این دولت ها برای رسیدن به قدرت و تغییر توازن قوا به نفع خود یک رکن اساسی از استراتژی احزاب و نیروهای اپوزیسیون بورژوایی را تشکیل می دهد، تأمین رهبری طبقه کارگر در دل تحولات آتی و برپائی نهادهای حاکمیت کارگری و توده ای نقش تعیین کننده ای در خنثی کردن این مداخله گری ها خواهد داشت.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0