صفحه اصلی | سخن روز | عفرین، باتلاقی برای نیروهای دولت ترکیه

عفرین، باتلاقی برای نیروهای دولت ترکیه

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
عفرین، باتلاقی برای نیروهای دولت ترکیه

حملات هوایی و زمینی دومین ارتش ناتو به عفرین با تمام تجهیزات جنگی مدرن پس از گذشت 26 روز هنوز موفقیتی به دست نیاورده است. این تهاجم نتوانست خللی در اراده مردم مقاوم و مبارز این منطقه در دفاع از خود و از دستاوردهایشان ایجاد نماید. اینک عفرین برای اردوغان به کوبانی دیگری تبدیل شده است. براثر تداوم جنگ هر روزه بر تعداد کشته و زخمی شدگان نیروهای ترکیه و در هم شکستن تانکها و ادوات جنگیشان، افزوده می شود. نیروهای زمینی ترکیه درمقابل حملات نیروهای مدافع عفرین زمین گیر و متحمل تلفات زیادی شده اند. این نیروها توانسته اند بخشی از معدود روستاها و مناطقی را که ارتش ترکیه در روزهای نخست تهاجم به اشغال خود در آورده بود بازپس گیرند.

دولت ترکیه که در داخل کشور با بحران اقتصادی و سیاسی عمیقی روبرو شده است و در پیشبرد سیاستهای منطقه ای ناکام مانده است، انتظار داشت با این عملیات نظامی، اولأ، توجه افکارعمومی در داخل ترکیه را از مشکلات اقتصادی و وضعیت نابسامان زندگی توده های مردم منحرف سازد. ثانیأ، با پیروزی سریع در این جنگ موقعیت مناسب تری در کشمکشها و معادلات منطقه ای برای سهم خواهی در آینده سوریه را به دست آورد و با برهم زدن خود مدیریتی دمکراتیک کانتونهای کردستان سوریه، قادر خواهد بود روند رو به افول قدرت سیاسی خود به عنوان رهبری جریان اسلامی اخوان المسلمینی در منطقه را متوقف سازد. ثالثأ ، پیروزی دراین جنگ را به پشتوانه ای برای جبران کاهش نفوذ خود درمیان مردم رأی دهنده ترکیه در انتخابات سال آینده تبدیل کند و به این ترتیب تداوم و حفظ قدرت "حزب عدالت و توسعه" در رقابتهای انتخاباتی سال آینده را تضمین نماید. اما همه شواهد نشان می دهند که مقاومت عفرین کلیه محاسبات اردوغان را در هم ریخته است و لشکرکشی به عفرین نه تنها کمکی به اردوغان در مواجهه با مشکلات دولتش نکرده است، بلکه آنها را دو چندان نیز خواهد کرد. 

اردوغان تصور می کرد در شرایطی که جنگ با داعش به پایان خود نزدیک می شود و شرایط برای تعیین تکلیف آینده سوریه فراهم می شود، با نشان دادن قدرت نظامی خود، می تواند شکست های تا کنونی سیاستهایش در سوریه را جبران کند و از موقعیت بهتری وارد معاملات آتی بر سر آینده سوریه بشود. تصور می کرد با چراغ سبزی که از جانب دولتهای روسیه و آمریکا دریافت کرده است ، کار عفرین را درعرض چند روز تمام خواهد کرد. اما مقاومت مردم عفرین و رزمندگان مسلح آن، خواب و خیالهای اردوغان را آشفته کردند. مقاومت سرسختانه این مردم همراه با اعلام آمادگی هزاران رزمنده دیگر برای مسلح شدن و دفاع از عفرین و پشتیبانی و همبستگی مردم بخشهای مختلف کردستان و سایر مناطق سوریه با این مقاومت، در عین حال معادلات و قول و قرارهای قدرتهای دیگر درگیر در بحران سوریه را برهم زد.

انعکاس اخبار کشتار بی رحمانه و جنایتکارانه کودکان و مردم مدنی در شهر و روستاها براثر بمباران و توپ بارانهای ترکیه و به درازا کشیدن این جنگ افکارعمومی در خارج از ترکیه را نیز علیه این یورش وحشیانه تحت تأثیرقرار داده است. اعتراضات و آکسیونهای مردم برعلیه این جنگ درکشورهای دیگر که هر روز ابعاد گسترده تری به خود می گیرد، دولت ها و مراجع بین المللی را علیرغم میل و مصالح خودشان مجبور ساخته است تا برای خاتمه این جنگ به موضع گیری بپردازند. دولت روسیه که قبل از آغاز جنگ، در بیستم ژانویه برای تسهیل عملیات نظامی ترکیه نیروهای خود را از عفرین بیرون کشید، تا بلکه "پ ی د" و یگانهای مدافع عفرین را وادارد کنترل منطقه را به دولت سوریه بسپارند، درهفته گذشته برای مدتی به ترکیه اجازه نداد هواپیماهای جنگیش را برفراز شمال سوریه به پرواز درآورد. دولت آمریکا نیز که به بهانه به رسمیت شناختن حق ترکیه دربه اصطلاح "دفاع ازامنیت ترکیه و مرزهایش" چشم خود را برتهاجم ترکیه به عفرین بسته بود، اینک فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا درخاورمیانه، درمقابل درخواست اردوغان برای بیرون بردن نیروهایش از منبج، اعلام می کند که آمریکا نیروهای خود را از منبج بیرون نخواهد برد. دولت فرانسه که در آغاز حمله به ترکیه توصیه می نمود سعی کند در جنگ تلفات غیرنظامیان کم باشد، چند روز قبل از زبان وزیرخارجه اش با اخطار شدید الحنی ترکیه را برای پایان جنگ مورد خطاب قرار می دهد. سازمان ملل و اتحادیه اروپا نیزاز تداوم جنگ ترکیه درعفرین ابراز نا خشنودی کرده و خواستارتوقف جنگ شده اند. فشار افکار عمومی کار را به جایی رسانده که حتی جمهوری اسلامی که خود در برهم زدن خود مدیریتی کانتونهای روژآوا با ترکیه همسو می باشد، اززبان حسن روحانی نگرانی خود را ازبرهم خوردن به اصطلاح "ثبات منطقه" براثراین جنگ ابراز می دارد و به ترکیه توصیه می کند به جنگ پایان دهد. همه این دست آوردها حاصل مقاومت جانانه در نبردی عادلانه است.

این موضع گیریها و شکست و ناکامی ارتش ترکیه درجنگ عفرین اردوغان را با کابوس تبعات شکست در این جنگ مواجه ساخته است. هزینه این شکست برای اردوغان و حزب مطبوعش ممکن است ازدست دادن قدرت و پایان حاکمیتش باشد. بی جهت نیست که دراین فاصله درترکیه حدود ٦٠٠ نفر از نویسندگان، روزنامه نگاران، حقوق دانان، اطبا، فعالان مدنی و اجتماعی را تنها به خاطرابراز مخالفت با جنگ عفرین به عنوان مدافع تروریسم و خائن دستگیرکرده و به زندان انداخته اند و درصدد کنترل و بستن شبکه های اجتماعی برای جلوگیری از گسترش نارضایتی از جنگ درمیان مردم ترکیه هستند . یقینأ یورش نظامی ترکیه در مقابل اراده استوارو اتکا به خود نیروهای مدافع عفرین و حمایت و پشتیبانی توده های مردم مبارز و آزادیخواه درمنطقه و سراسر جهان اردوغان را درپیشبرد و به سرانجام رساندن این سیاستش نیز ناکام خواهد گذاشت و موفقیت را ازآن مردم مبارز و رزمنده روژآوا خواهد ساخت.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0