صفحه اصلی | سخن روز | شکست جمهوری اسلامی در مقابل اراده آزادیخواهی زنان

شکست جمهوری اسلامی در مقابل اراده آزادیخواهی زنان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
شکست جمهوری اسلامی در مقابل اراده آزادیخواهی زنان

یکی از ویژگی های تظاهرات و اعتراضات روزهای اخیردر شهرهای ایران، حضور گسترده زنان است. یک روز قبل از برپائی تظاهرات در شهرهای استان خراسان که به سرعت گسترش یافت و سراسری شد، رژیم گوئی که وقوع این تحولات را بو کشیده باشد، دست به یک عقب نشینی شتابزده و آشکار، در برابر زنان زد، تا بلکه از وقوع آنچه که پیش بینی کرده بودند، جلوگیری کند. اما این عقب نشینی داد رژیم را نداد و طوفان به راه افتاد. 

روز چهار شنبه ششم دیماه حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران در مراسم اختتامیه " جشنواره تهران شهر امن" ضمن تعریف و تمجید پوچ و بی محتوا ازدرجه بالای امنیت کشور که گویا در مقایسه با پایتخت های اروپایی هم در وضعیت بهتری قرار دارند، گفت: "از این پس زنان به دلیل بد حجاب بازداشت نمی شوند و علیه شان پروندهنیز تشکیل نمی شود. بلکه برای افراد بد حجاب کلاسهای آموزشی درنظر گرفته شده است تا رفتارشان اصلاح شود."

رژیم جمهوری اسلامی ازهمان ابتدای به قدرت رسیدنش بر مبنای تفکرات ارتجاعی و زن ستیزانه تلاش نموده تا زنان را به مثابه جنس فرودست و ابزار بهره کشی جنسی مردان، از حقوق انسانی محروم نماید و به کنج خانه ببرد. عوامل رژیم به دستور خمینی و سایررهبران و کاربدستان رژیم با شعار " یا روسری یا توسری"به زنان و دختران حمله ور می شدند و آنها را با شنیع ترین الفاظ مورد هجوم و اذیت و آزار قرار می دادند. از آن زمان و تا هم اکنون نیزبا فتواهای مراجع تقلید خشک مغز و تصویب قوانین زن ستیز تفکیک جنسیتی دردولتهای پی در پی و در مجلس شورای اسلامی،زنان و دختران را از تحصیل درخیلی از رشته ها واز بسیاری امکانات اجتماعی محروم کرده اند. مرتبأ زنان معترض و فعالین جنبش رهایی زن را دستگیر و زندانی کرده اند. جمهوری اسلامیسالهاست با تصویبطرحهای ارتجاعی از قبیل " امر به معروف و نهی از منکر" ، "عفاف و حجاب" ،"حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر" و غیره، ارازل و اوباش پاسدار و بسیج و حزب الهی را به جان زنان می اندازد. به صورتشان اسید می پاشند و حتی آنان را به قتل می رساند. همین هفته قبل بود که امام جمعه مرتجع اصفهان این بار توصیه کرده بود که حزب الهی ها برای دفاع ازاصول اسلامی از اسید رقیق برای پاشیدن به سر و روی زنان بد حجاب استفاده کنند.

اما چندی قبل باقر اُلفت معاون قوه قضائیه به این شکست سیاستها و تلاشهای رژیم در رابطه با زنان اعتراف نمود و گفت:" بر خلاف آنچه مسئولان در مورد بدحجابی و ناهنجاری های اخلاقی می گویند، طرح توسعه فرهنگ عفاف و حجاب که در فروردین سال ۱۳۸۲ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و تأئید مقام رهبری رسید، نه تنها نتیجه ای نداشته است بلکه اکنوندر شرایطی هستیم که از بدحجابی در حال رفتن به بی حجابی هستیم."

اما چرا جمهوری اسلامی در این شرایط چنین تصمیمی گرفته است؟ صدور قرار فوق مبنی برعدم دستگیری و تشکیل پرونده برای زنان به قول آنها"بد حجاب"، به معنای به وجود آمدن تغییر در ماهیت رژیم وقبول شکست طرحهای قرون وسطایی و سیاستهای زن ستیزانه رژیم نیست.قوانین تبعیض آمیز اسلامی درمورد زنان در قانون اساسی جمهوری اسلامی لغو نشده است و مسئولان کماکان بر آن تأکید دارند. زهرا آیت اللهی رئیس شورای فرهنگی ــ اجتماعی زنان در" شورای عالی انقلاب فرهنگی"رژیم، چهارم دیماه در مخالفت حتی با لایحه هکذایی دولت برای مقابله با خشونت، چنین لایحه ای را زائد خواند و از قوانین موجود که به گفته او مبنای اسلامی دارند دفاع کرد و گفت " در نظام اسلامی ما مردان خانواده مسئول حمایت از زنان هستند نه قانون". خامنه ای نیز قبلأ طی یک سخنرانی اعلام نموده بود که: " اولویت برای زنان خانه داری است نه کار در خارج خانه. بحثهایی از قبیل حجاب اجباری و اختیاری بحثهای انحرافی هستند و در جمهوری اسلامی جایی ندارند". نظر مکارم شیرازی یکی از مراجع تقلید در رابطه با حجاب هم چنین است: " در کشور اکثریت قاطع زنان طرفدار حجاب هستند و اقلیت زنان باید خود را با شرایط دولت تطبیق دهند."

با این وجود زنان و مردان آزادیخواه و برابری طلب در مقابل سیاستهای سرکوب گرانه رژیم هرگز تسلیم نشده اند و با اعتراض و مقاومت پیگیرِ روزانه و زیر پا گذاشتن قوانین ارتجاعی رژیم، از حقوق و کرامت انسانی زنان به دفاع برخاسته اند و داغ شکست طرحها وسیاستهای ضد انسانی و زن ستیز رژیم را بر دل رهبران و مسئولان جمهوری اسلامی نشانده اند. بنا براین نگرانی از گسترش مبارزات جنبش زنان در شرایط کنونی یکی از دلائل صدور چنین قراری از جانب رژیم است.

یکی دیگر از دلائل اصلی قبول این شکست و صدور چنین قراری از جانب رژیم نگرانی از گسترش اعتراضات و نارضایتی کارگران و مردم زحمتکشبود.خامنه ای و سایر کاربدستان ریز و درشت رژیم اسلامی می دانند شیشه عمر نظامشان ترک برداشته است. می بینند که اعتراضات رو به گسترش کارگران، معلمان، دانشجویان، بازنشستگان و سایر اقشار جامعه، به خیابانها کشیده شده است و روز به روز بیشتر حلقوم سران جمهوری را می فشارد. می دانند که با وضعیت اقتصادی نابسامانی که گریبانشان را گرفته است راه چاره ای برای حل بحران بیکاری و رفع فقر و گرسنگی توده های مردم دم دست ندارند.می دانند با وجود ساختاردزدی و فساد نهادینه شده که همه تار و پود حکومتشان را تنیده است، و با وجود بحرانهای همه جانبه سیاسی، اقتصادی، بین المللی، پاسخگویی و برآورد نیاز توده های مردم به جان آمده برای رژیم به هیچ وجه ممکن نیست.

زنان آزادیخواه و مبارز طی چهار دهه مبارزه بر علیه جمهوری اسلامی، در یافته اند که تنها با نیروی مبارزاتی خود و در همراهی با سایر جنبشهای اجتماعی و با شرکت وسیع ترین توده زنان و مردان کارگر و زحمتکش می توانند شررژیم ستمگر اسلامی را از سر زنان و از سر مردم این جامعه کم کنند.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0