صفحه اصلی | سخن روز | جهانی که در آن پناهجویان همچون بردگان بفروش میروند

جهانی که در آن پناهجویان همچون بردگان بفروش میروند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
جهانی که در آن پناهجویان همچون بردگان بفروش میروند

روز شنبه بیست و پنجم نوامبر، چهارم آذر گارد ساحلی لیبی اعلام کرد که بیش از سی تن از سرنشینان یک قایق غرق شده اند و شصت تن دیگر که خود را به تکه پاره های قایق آویزان کرده بودند نجات پیدا کردند. طبق همین گزارش، یکصد و چهل نفر در یک قایق دیگر و سیصد و هشتاد نفر از سومین قایق توسط گارد ساحلی لیبی به پایگاه نیروی دریائی لیبی تحویل داده شدند. این اخبار در حالی اعلام شدند که هنوز تصاویر فیلم ویدئوی پخش شده از جانب کانال تلویزیونی "سی ان ان " ده روز قبل در ارتباط با فروش پناهجویان در بازار برده در حاشیه "تریپولی" پایتخت لیبی بر اذهان عمومی سنگینی میکرد. این فیلم ویدئوئی چهره های درد آلود و غم انگیز انسانهایی را نشان میداد که پشت میله های قطور فلزی درهم می لولند، زانوهای خویش را در بغل گرفته اند و یا در کنار هم برای دقیقه ای گریز از رویاهای سهمگین چشم بر هم نهاده اند و همه این انبوه انسانها در واقع محبوس یک زندان بزرگی هستند که نامش کمپ و یا بازداشتگاه پناهجویان است. جرم آنان این است که جهت رهائی از فاجعه گرسنگی در آفریقا، جهت رهایئ از جنگهای داخلی و بالاخره رهائی از چنگال گروهای تروریستی نظیر الشباب و یا بوکوالحرام و به امید رساندن خود به قلعه اروپا به راه زده اند. اگر این یا آن تابلوی نقاشی، اگر این یا آن وسیله باقیمانده از یک بازیگر، یگ کارگردان، یک نویسنده در سالن های مجلل به حراج گذاشته شده و با پرداخت میلیونها دلار از دستی به دست دیگری سپرده میشوند، اما در مقابل در بازار تجارت برده در حاشیه تریپولی پایتخت لیبی این جوانان آفریقائی هستند که به حراج میروند. اینجا هم به رسم همه حراجیها شخصی توضیح کوتاهی در مورد هر کدام از آنها میدهد و اینگونه انسانی به حراج گذاسته میشود. چهارصد دلار، چهارصد پنجاه، پانصد، پانصد وبیست و بالاخره به قیمت ششصد دلار و اینگونه است که در عرض چند دقیقه انسان آفریقائی در بازار فروش برده به حراج میرود.

پخش فیلم ویدئوئی "سی ان ان " موجی از اعتراضات را در کشورهای آفریقائی بوجود آورد. یک راهپیمائی اعتراضی در مالی با شعار "نه به بردگی در لیبی" برگزارشد. یکی از راهپیمایان گفت "ما میدانستیم که با برادران و خواهران ما در لیبی بدرفتاری میشود، ما میدانستیم که آنها در ساحل "لمپدوزا" در مرز ایتالیا میمیرند، ما میدانستیم که آنها فروخته میشوند ولی این تصاویر ویدئویی یک شوک واقعی بودند." و بالاخره با چند روز فاصله همه بازیگرانی که مسبب واقعی این فاجعه انسانی هستند به سخن در آمده و اشک تمساح ریختند. کشورهای مالی، بورکینافاسو و نیجر تحت فشار افکار عمومی و اعتراضات، سفرای خود را از لیبی فرا خواندند. رئیس جمهور نیجر شخصی که همین امسال صدر اعضم آلمان با وی قرارداد بازگرداندن پناهجویان را امضاء کرده بود، خواستار آن شد که در جلسه مشترک روسای دولتهای اروپائی و آفریقائی در هفته آینده، نقض حقوق بشر در لیبی را مورد گفتگو قرار دهد. او همچنین خواستار آن شد که تریبونال بین المللی لاهه علیه مسئولین این جنایت اقامه دعوا نماید. رئیس اتحادیه کشورهای افریقائی اعلام کرد که "ما در سطح کشورهای آفریقائی سیاستهائی را علیه دولتهائی که اجازه چنین عملی را داده اند، اتخاذ خواهیم کرد." وزیر خارجه فرانسه خواستار یک نشست اضطراری سازمان ملل در روزهای آینده گردید. "ماکرون" رئیس جمهور فرانسه گفت "تصاویر نشان داده شده مصداق تجارت انسان محسوب میشود." خانم موگرینی سخنگوی خارجی اتحادیه اروپا گفت "ما نمیتوانیم اینگونه رفتار با مهاجرین را نادیده بگیریم" او اضافه کرد که "متاسفانه تجارت برده در لیبی یک پدیده جدیدی نیست و او بویژه به عنوان یک ایتالیائی گزارشهای از پناهجویانی که خود را به جزیره لمپدوزا رسانده اند، شنیده است."

بدون تردید همه اینانی که اکنون ابراز تاسف میکنند، خود شریک این جنایت ضد انسانی هستند. مگر همین چند ماه گذشته نبود که اتحادیه اروپا با کشورهائی نظیر نیجر، مالی، سودان، مصر و لیبی قراردادهای کلانی جهت ایجاد کمپ های پناهندگی برای باز گرداندن پناهجویانی که در آبهای مدیترانه به چنگ ناوهای اتحادیه اروپا و یا گارد ساحلی لیبی می افتند و یا اگر اقبال همراهشان باشد وخود را به قلعه اروپا رسانده باشند، بستند. مگر نه اینکه بارها و بارها پناهجویانی که از بازداشتگاهای مخوف لیبی گریخته و خود را به مکان امنی رسانده بودند از شرایط فلاکت بار و ضد انسانی این کمپ ها، از تجاوز به زنان و یا فروش آنان وب ه حراج گذاشتن مردان جوان حکایتها گفته بودند. مگر نه اینکه "سازمان مهاجرت" وابسته به سازمان ملل در ماه آوریل- اوائل، اردیبهشت امسال در گزارشی از به حراج گذاشته شدن پناهجویان نام برده بود. مگر نه اینکه در اکتبر سال گذشته مجله تایمز نوشت که "کمپ های پناهندگی در لیبی مرکز تقسیم پناهجویان برای کار بردگی است" مگر نه اینکه در گزارشهای داخلی دیپلماتهای آلمانی به وزارت خارجه آلمان صحبت از این است که "پناهجویان در کمپ های لیبی بطور سیستماتیک مورد اذیت و آزار قرار میگیرند" این دیپلماتها حتی از "شرایطی نظیر اردوگاههای مرگ دوران نازی" سخن به میان می آورند.

در این میان مسئول کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به این فیلم ویدیویی اظهار داشت که "اتحادیه اروپا در به وجود آمدن این وضعیت مقصر است. اتحادیه اروپا با تقویت نیروهای انتظامی و گارد ساحلی لیبی یک فاکتور اساسی جهت به بند کشیده شدن این پناهجویان و شرایط فلاکتبار آنان در بازداشتگاههای لیبی است." 

آیا حق نداریم بگوییم این فقط عاملین این تجارت بردگی نیستند که باید در دادگاه لاهه محاکمه شوند بلکه همه آنهایی که قاره آفریقا را غارت کردند، همه آنهایی که دیکتاتورهای کشورهای افریقایی را پشتیبانی کردند، همه آنهایی که با قرار دادن بودجه های کلان در اختیار دولت لیبی جهت ایجاد بازداشتگاهها به زجرکش کردن پناهجویان مهر تایید نهاده اند، شریک این جنایت ضد انسانی اند.

همه اینها می دانند که لیبی یک گذرگاه مرکزی جهت عبور مهاجرین و پناهجویان از تعدادی از کشورههای آفریقایی بخصوص سنگال، گینه، مالی، نیجر، نیجریه و گامبیا می باشد. همه آنها مجبورند با آرزوی رسیدن به قلعه اروپا از این گذرگاه وحشتناک عبور کنند. جنگ داخلی موجود در لیبی مابین سه نیروی ارتجاعی یعنی دولت مستقر در تریپولی، دولت مستقر در بن غازی، افراد مسلح وابسته به القاعده و داعش نه تنها تمام شیرازه این کشور را به هم ریخته است، بلکه پناهجویانی که مجبور به عبور از این گذرگاه هستند همواره در معرض بی رحمانه ترین تعرضها و خطرات قرار دارند.

نمایش این ویدیو هرچند که آلام آن پناهجویانی که فروخته شدند و آنانی که در بازداشت گاههای لیبی دق مرگ می شوند را نخواهد کاست، ولی دستکم تصویر کوچکی از جهانی را نشان می دهد که روزانه میلیونها انسان در زیر چرخ و دنده های آن له می شوند. اگر این تصویر جرقه ای برای نبرد جهت پایان دادن به این بردگی مدرن باشد، در این صورت سزاوار ارزش گذاری بسیار است.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0