صفحه اصلی | سخن روز | شکست های اخیر داعش و دروغ های خامنه ای

شکست های اخیر داعش و دروغ های خامنه ای

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
شکست های اخیر داعش و دروغ های خامنه ای

روز چهارشنبه اول آذر 96 خامنه ای در دیدار با جمعی از بسیجی ها ادعا کرد که: عامل حقیقی نابودی و دفع غده سرطانی داعش بسیجی ها و روحیه بسیجی بوده است." وی هم چنین گفت: " دشمنان سعی کردند بوسیله این گروه تکفیری غیرانسانی، حادثه ای را علیه جریان مقاومت بوجود آورند اما جوانان مؤمن، با شوق و انگیزه وارد میدان مجاهدت شدند و دشمن را به زانو درآوردند.”

قبل از هر چیز باید دریافت که این ادعا که گویا یک نیروی اسلامی سنی نظیر داعش علیه حکومت شیعه داعش گونه جمهوری اسلامی سازمان یافته درست است یا خیر؟

داعش در جریان مجاهدین افغان، طالبان و به طور مشخص تر در القاعده ریشه دارد. مجاهدین در افغانستان بر بطن بحران اقتصادی در اواخر دهه هفتاد میلادی ظهور کردند و علیه اتحاد شوروی، مورد حمایت امپریالیسم آمریکا قرار گرفتند. جریان اسلامی خمینی نیز دقیقا علیه نیروهای کمونیست و چپ فعال در انقلاب ایران و از ترس وابسته شده این کشور به اتحاد شوروی مورد حمایت دول آمریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه در کنفرانس گوادلوپ قرار گرفت. سران وقت آن دول امپریالیستی در دیماه 57 در جزیره یاد شده تشکیل جلسه داده و حکومت پهلوی را رها کرده و جریان منتسب به خمینی را مورد حمایت قرار دادند. آنها ژنرال آمریکایی هایزر را به ایران فرستادند تا ارتش را تحویل جریان ارتجاعی اسلامی دهد. به این اعتبار می توان بدرستی ادعا کرد که امپریالیسم آمریکا در شکل گیری تمام نیروها، دول و جریان ها ضد کمونیستی و ضد انسانی، نظیر جمهوری اسلامی در منطقه دست داشته است. 

اما داعش به طور مشخص تر و در چند سال اخیر در جریان سرکوب خیزش های مردم خاورمیانه و شمال آفریقا شکل گرفت و برای جلوگیری از برپایی خیزش های دوباره در منطقه با حمایت دول ترکیه، عربستان و با تایید ضمنی دولت آمریکا به میدان آمد. درست است که این جریان ضد مردمی از مرتجعین اسلامی تندرو و پس مانده های رژیم صدام، نیروی زیادی گرفت؛ ولی داعش با سپردن تجهیزات نظامی ارتش عراق در موصل به فرمان مالکی، نخست وزیر وقت عراق و متحد جمهوری اسلامی، در ژوئن 2014 به آنها، آن داعشی شد که در بخشهائی از عراق و سوریه حکومت خود را برقرار نمود. گذشته از نیروهای نظامی و اطلاعاتی پیشین عراق بیشترین نیروهای اولیه داعش زندانیانی بودند که از زندانی های تحت نظارت آمریکا (نظیر ابو غریب) رها شدند. یکی از آزاد شدگان ابوبکر بغدادی بود. بشار اسد که از جانب جمهوری اسلامی پشتیبانی می شود، دهها تن از سلفی ها و اسلامگرایان افراطی را آگاهانه از زندان آزاد کرد، تا هسته های اولیه داعش را در سوریه تشکیل دهند.

حکومت مالکی، هم پیمان جمهوری اسلامی، با سرکوب اعتراضات مردم سنی مذهب، عملا برای داعش نیرو فراهم آورد و نیروهای سنی مذهب را به سمت پشتیبانی از داعش راند. در این میان آن نیروی زمینی رزمنده ای که با شکست داعش در شهر کوبانی، پروسه سقوط حاکمیت این نیروی اسلامی و وحشی را رقم زد یگان های مدافع خلق (ی پ گ) و یگان های مدافع زنان (ی پ ژ) بودند. نیروهای مردمی و مسلح روژآوا پس از نجات کوبانی، شهرها و پایگاههای مهم داعش را یکی پس از دیگری پس گرفتند. آخرین آنها شهر رقه بود که پایتخت داعش خوانده میشد. نیروی جمهوری اسلامی و باصطلاح مدافعین حرم و حزب الله لبنان در کنار نیروهای بعث و زیر چتر حمایتی روسیه در تمام آن مدت به دفع مخالفین بشار اسد مشغول بودند. 

جمهوری اسلامی به جای شکست داعش در تمام این سالها در سوریه عملا طبق منافع روسیه و بویژه این اواخر در عراق عملا به نفع سیاست آمریکا و عربستان سعودی، به نفع حفظ تمامیت ارضی عراق به عنوان یک کشور عربی عمل کرده است. تهدیدات جمهوری اسلامی بر علیه عربستان سعودی عملا موجب شده تا صدها میلیارد دلار از جیب شاهان و شیوخ مفتخور خلیج به جیب صاحبان مجتمع های اسلحه سازی آمریکا سرازیر شود. این دلارها کمک کردند تا فعلا اقتصاد بحران زده آمریکا به بحرانی عمیقتر، که پیش پای آنست، درنغلتد. جمهوری اسلامی حزب الله را تقویت کرده و برای نابودی اسرائیل رجز خوانده و از این راه به پشتیبانان دولتی و ارتجاعی آن میدان داده تا بیش از پیش به این حکومت نژاد پرست ضد بشری کمک کنند. رژیمی این چنینی نمیتواند علیه داعش هیچ حرکت موثری را به پیش برده باشد.

داعش بخشی از پیکری ضد کمونیستی، ضد آزادیخواهی و خدمتگزار سرمایه می باشد و به این اعتبار جمهوری اسلامی بخش دیگر پیکر آنست. از آنجا که کارد دسته خودش را نمی برد مزدوران جمهوری اسلامی و نیروهای تحت حمایت آن در سوریه نتوانستند و نمی توانستند علیه داعش جنگ موثری بکنند. در عالم واقع شکست های داعش، که خامنه ای به دروغ مدال آنرا به سینه بسیجی ها می زند، نه توسط به اصطلاح بسیجیان و جوانان مومن، یلکه اساسا به دست نیروهای رزمنده روژآوا، امکان پذیر شد. 

خاورمیانه، چون بقیه نقاط دنیا، تشنه رهایی از سلطه دیکتاتورهای مذهبی و غیر مذهبی، تامین دموکراسی شورایی و نهایتا رهایی از سلطه سرمایه است. ظهور و تقویت داعش ها و جمهوری اسلامی ها و حمایت نیروهای استثمارگر و سرکوبگر جهانی و منطقه ای توانسته اند، تحقق خواست مردم خاورمیانه را به تاخیر بیاندازند، اما نهایتا قادر به جلوگیری از آن نیستند. تنها کارگران پیشرو، کمونیست ها و مردم آزاده ای که دهه هاست علیه ظلم و استثمار با از خودگذشتگی مبارزه کرده اند، قادر خواهند بود این مهم را به انجام برسانند. کمونیستها، کارگران آگاه و پیشرو و با درس گیری از خیزش ها مترقی تاکنونی، این توان را خواهند یافت مبارزات مردم منطقه را در جهت هموار کردن راه رسیدن به سوسیالیسم تامین نمایند. یکی از گامها در این مسیر روانه کردن جمهوری اسلامی و انواع داعش های دیگر به زباله دان تاریخ است.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0