صفحه اصلی | سخن روز | تشکیل کنفرانسها برسر بحران سوریه به دور از حضور نمایندگان مردم

تشکیل کنفرانسها برسر بحران سوریه به دور از حضور نمایندگان مردم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تشکیل کنفرانسها برسر بحران سوریه به دور از حضور نمایندگان مردم

با شکست داعش در میدان جنگ درسوریه اقدامات دیپلماتیک دولتهای درگیر در جنگ نیابتی سوریه شدت بیشتری یافته است و تلاشهای فشرده ای برای ادامه مذاکرات سابق ازجانب طرفین درگیر در جنگ سوریه به عمل آمده است. به نظر میرسد که میان ابرقدرتها و دولتهای منطقه توافقی حاصل شده باشد.

روز دوشنبه ٢٩ آبان بشار اسد به طور غیر منتظره ایی با درخواست پوتین وارد سوچی در روسیه شد تا پوتین تصمیمات خود در رابطه با مذاکره صلح سوریه را به اطلاع او برساند. گرچه جزئیات آنچه میان پوتین و اسد رد و بدل شده منتشرنشد، اما دراین دیدار پوتین ضمن یاد آوری نقش خود در جلوگیری ازفروپاشی دولت سوریه، بشاراسد را از تصمیم خود برای برپایی نشستی با شرکت طرفهای درگیر در جنگ به اطلاع او رساند و گفت: "جنگ با داعش روبه پایان است و باید فرایند استقرار سیاسی را شروع کرد. به این منظور باید همه طرفهای جنگ ازجمله دولت سوریه کوتاه بیایند و در مقابل هم تنازل کنند تا انگیزه در همه گروههای اپوزیسیون برای توافق بدست آید." پس از آن پوتین درتماسهای تلفنی نتایج دیدارخود با اسد را به اطلااع ترامپ، ملک سلمان و نتانیاهو نیز رساند. درآن تماس پوتین به نتانیاهو اطمینان داده است که حضور نظامی ایران در سوریه محدود به مبارزه با تروریسم می‌شود و پس از آن، نیروهای نظامی ایران خاک سوریه را ترک خواهند کرد. او اعلام کرد که فرایند استقرار سیاسی برای بحران سیاسی سوریه براساس قطعنامه ٢٢٥٤ شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود. دراین قطعنامه بر لزوم حفظ حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی تأکید شده است و تشکیل یک نهاد حکومت انتقالی فراگیر را تنها راه حل ممکن می داند.

روزچهارشنبه اول آذرماه به دنبال جلسه روز قبل وزرای خارجه روسیه، جمهوری اسلامی و ترکیه، دیداری بین روسای جمهور این سه دولت در سوچی روسیه انجام شد. پس از آن دیدار پوتین در یک مصاحبه مطبوعاتی با حضور روحانی و اردوغان اعلام نمود "ما به این توافق رسیده ایم که "کنگره ملتهای سوریه" برای صلح و پایان دادن به جنگ شش ساله با شرکت مخالفان سوریه را در سوچی برگزار کنیم." او افزود که بشاراسد نیز به روند صلح شامل تعیین ساختار آینده سوریه، وارد کردن اصلاحات در قانون اساسی سوریه و برگزاری "انتخابات آزاد" پای بند خواهد بود. او از دولت سوریه و مخالفان خواست تا به شکلی سازنده در این کنگره که مکمل گفتگوهای صلح ژنو ٨ خواهد بود، شرکت کنند. البته هنوز تاریخ برگزاری کنگره مذکور و گرو‌ه‌های شرکت‌کننده در آن مشخص نشده است. روزنامه گاردین دراین رابطه نوشت: "برخی از دیپلمات‌های غربی و اپوزیسیون سوریه ازآن بیم دارند که پوتین گفتگوهای صلح ژنو را دور بزند و همه مخالفان را در این فرآیند سیاسی نگنجاند.

از طرف دیگر عربستان سعودی نیز در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه اول و دوم آذرماه، کنفرانسی از سازمانهای اپوزیسیون سوریه متمایل به خود و ترکیه را با حضور "ستفان دیمستورا" نماینده سازمان ملل برای صلح سوریه، نماینده پوتین و مشارکت جانبی نمایندگان آمریکا در ریاض برگزار نمود. این کنفرانس به منظور فراهم آوردن زمینه های مناسب برای کنفرانس ژنو ٨ که قرار است هفتم آذرماه در ژنو تحت نظر و حمایت سازمان ملل برگزار شود و همچنین اتخاذ موضع مشترک و انتخاب یک هیئت واحد از جانب جریانات اپوزیسیون برای شرکت در آن کنفرانس برگزار شد. دیمستورا پس از این کنفرانس روز جمعه 3 آذرماه برای تمهید مقدمات صلح ژنو راهی مسکو شد. البته یکی دیگر از بحثهای محوری این کنفرانس در صحبتهای همه شرکت کنندگان مقابله با دخالتها و خرابکاریهای جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان در منطقه بود. اما از انجا که ترکیب سازمانهای اپوزیسیون مذکور بسیار متفاوت و مختلف است، قبل از برگزاری این کنفرانس ١٢ نفر از رهبران اپوزیسیون سوریه از جمله ریاض "حجاب" رئیس کمیته عالی مذاکرات در اعتراض به آنچه آنان سازش برسرماندن بشاراسد و عدم کارایی این کنفرانس می دانستند، استعفا دادند و از شرکت در نشست ریاض خود داری کردند . اما دراطلاعیه پایانی این کنفرانس که روز پنچ شنبه انتشار یافت، بر کناره‌گیری اسد از قدرت پیش از دوره انتقالی تاکید شده است.

به این ترتیب طرفهای متعدد جنگ شش ساله سوریه که منجربه مرگ نیم میلیون نفر و آواره شدن ده میلیون انسان و ویرانی بخش اعظم سوریه شده است، می خواهند به دور از دخالت توده های مردم سوریه در سرنوشت خودشان، برای آنها تعیین تکلیف نمایند. دولت سوریه همراه جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان و پس از مدتی روسیه نیز به دنبال منافع خود، با رقیبانی چون عربستان سعودی آمریکا و تعدادی دیگر از دولتهای عربی و گروههای مرتجع و جنایتکار اسلامی این جنگ را به مردم ستمدیده سوریه تحمیل کردند. مردمی که درسال ٢٠١١ مبارزه ای عادلانه و سیاسی و مسالمت آمیز را برعلیه رژیم بشاراسد شروع کردند به این امید که از دست این رژیم دیکتاتور و از فقر و بیکاری و فلاکت نجات پیدا کنند. 

واضح است که هدف هرکدام از این دولتها در این سازش و برپایی این به اصطلاح "کنفرانسهای صلح" موازی و پایان دادن به بحران سوریه، تأمین منافع و پیشبرد سیاستهای توسعه طلبانه و مداخله جویانه شان می باشد. در اظهار نظرها و مواضع هیچ کدام از آنها اثری از کم کردن شرشان از سر مردم رنج دیده سوریه و بهبود در وضعیت زندگی شان به چشم نمی خورد. آمریکا که اخیرأ برای پرکردن خلأ ناشی از غیبت تا کنونیش درعرصه رقابتها درسوریه با همکاری نیروههای "ی پ گ" جای پایی در سوریه یافته است، در این مذاکرات از سوئی تلاش دارد با دفاع از عربستان و هم پیمانانش موقعیت سیاسی و اقتصادی ازدست رفته اش را بازیابد و از سوی دیگر از این فرصت برای پیشبرد سیاست خود در رابطه با اعمال فشار و محدود ساختن بیشتر دخالتهای جمهوری اسلامی درمنطقه استفاده نماید. این امرهدف اصلی عربستان و دیگر دولتهای عربی و حتی ترکیه نیز در گفتگوهای صلح سوریه می باشد. در تازه ترین تحول، همانطوریکه انتظار می رفت دولت آمریکا برای جلب رضایت دولت ترکیه اعلام کرده است که کمکهای نظامی خود به نیروهای سوریه دموکراتیک را متوقف میکند. بدین ترتیب نشانه های اولیه، مخاطره ای که ما همیشه راجع به آن هشدار می دادیم، آشکار می شود و دولت آمریکا نهایتا مصالح خود را در رابطه با جلب رضایت دولت ترکیه خواهد دید، نه دفاع از خواسته های مردم کرد و نیروهای دموکراتیک در سوریه. 

در این میان اردوغانِ تلاش میکند وجود سازمانهای توده ای و فعال کردستان در سوریه را بهانه تداوم حضور و لشکرکشی خود به سوریه معرفی کند. تا از رقابت با جمهوری اسلامی و عربستان عقب نماند. تنها خواست او در جلسه با پوتین و روحانی در سوچی نیز حذف حضور نمایندگان کرد در کنفرانسهای مربوط به صلح سوریه بود. البته این خواستش هم با توجه به وزن و جایگاه و توانائیهای بالفعل "ی پ گ" و "پ ی د" درمیدان عمل، با مخالفت پوتین روبرو شده است. روسیه اعلام کرد علیرغم مخالفت ترکیه مذاکرات سوچی با حضور کردها صورت خوهد گرفت. 

آنچه جمهوری اسلامی نیز در پیشنهاد مذاکرات صلح پوتین تعقیب می کند، تلاش برای تداوم حضور و دخالتگری در منطقه از سویی و خنثی کردن فشارها و محدودیتهایی است که در دوره اخیر از جانب آمریکا و عربستان و بسیاری دیگر از دولتها بر رژیم اسلامی وارد آمده است. اما مردم سوریه نمی توانند امیدوار باشند که تشکیل چنین کنفرانسهایی از جانب برپاکنندگان جنگ و خونریزی به بحران سوریه و نجات آنان از این وضعیت فلاکتبار بیانجامد

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0