صفحه اصلی | سخن روز | شکست گروه اسلامی حماس در اداره غزه

شکست گروه اسلامی حماس در اداره غزه

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
شکست گروه اسلامی حماس در اداره غزه

گروه اسلامی حماس روز ٢٦ شهریور طی یک بیانیه رسمی اعلام نموده بود که کمیته اداری این سازمان را منحل خواهد کرد و اداره نوار غزه را به دولت خود مختار فلسطین واگذار می نماید. در این بیانیه از "دولت وحدت ملی" خواسته شده که هرچه زودتر به غزه بیاید و مسئولیت آنجا را برعهده بگیرد. در این بیانیه حماس در مورد نقش سیاسی آینده خود و سرنوشت نیروی مسلحش صحبتی به میان نیاورده که این خود جای تأمُل است. به همین دلیل سازمان الفتح و دولت خود مختار فلسطین با احتیاط به این تصمیم حماس واکنش نشان داده اند. به دنبال آن روز سه شنبه یازدهم مهر ماه "رامی حمداله"، نخست وزیر دولت فلسطین که همراه کابینه اش وارد عزه شده بود، جلسه دولت را پس از سالها در غزه برگزار کرد. او اعلام نمود که حکومت فلسطین حاضر است مسئولیت کامل اداره نوار غزه را برعهده بگیرد. در این رابطه قرار است روز سه شنبه آینده به دعوت سازمان امنیت مصر، نشستی میان هیأت های فتح و حماس در قاهره برگزار شود و در آن به تحولات سیاسی و منطقه ای و اوضاع داخلی غزه پرداخته شود. 

نوار غزه با جمعیت تقریبی دو میلون فلسطینی، منطقه ای است که به وسیله اسرائیل محاصره شده است. تنها مرز خاکی کمی با مصر دارد که آنهم تحت کنترل شدید دولت مصر است. حماس در سال ۲۰۰۷ پس از جنگ خونین داخلی، نوار غزه را به تصرف خود درآورد تا درآن حکومت اسلامی برقرار نماید. درطول ده سال حاکمیت این گروه بر نوارغزه، مردم ستمدیده این منطقه با معضلات معیشتی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی فراوانی روبرو بوده اند. دولت ستمگر و اشغالگر اسرائیل ورود کالا و مایحتاج مردم به غزه را بسیار محدود کرده است. اخیرأ سارمان ملل طی گزارشی اعلام نمود که مردم غزه با بیکاری کمبود برق وآب آشامیدنی شدید روبرو هستند. نرخ بیکاری در غزه ٤٥ تا ۶۰ درصد برآورده شده است. ۸۰ درصد مردم غزه در فقر بسر می برند. در این گزارش همچنین توضیح داده شده در گرمای طاقت فرسای آنجا مردم روزانه تنها دو ساعت برق دارند و بخش عمده آب آشامیدنی شان نیز آلوده می باشد. خدمات پزشکی و درمانی فلج شده است و به بیمارانی که برای مداوا احتیاج به خروج از غزه دارند مجوز داده نمی شود. از مدارس برای اسکان دادن آوارگانی که براثر حملات اسرائیل خانه هایشان ویران می شود استفاده می گردد. به آموزش و تحصیل نسلی از کودکان اهمیتی داده نشده است. در این فاصله حکومت اسلامی حماس سه بار با اسرائیل وارد جنگ شده و مردم هربار با بمباران های وحشیانه دولت اسرائیل متحمل خسارتهای جانی و مالی فراوانی شده اند. آخرین مورد آن سال ۲۰۱۴ بود که به جنگ "پنجاه روزه" معروف است و براثر آن حدود ٢١٠٠ نفر جان باختند و بیش از ١١ هزار نفر مجروح و علیل شدند. 

اما سیاست های منطقه ای حماس نیز در ده سال گذشته با شکست مواجه بوده است. رهبری حماس قبل از جنگ و بحران سوریه ساکن آن کشور بود. این جریان با قرار گرفتن در جبهه جمهوری اسلامی و دولت سوریه از کمکهای سخاوتمندانه جمهوری اسلامی بهره مند بود. تغییر موضع حماس در رابطه با جنگ سوریه موجب کاهش کمکهای مالی جمهوری اسلامی شد. از سوی دیگر سیاست حمایت و پشتیبانی حماس از دولت اخوان المسلمین به قدرت رسیده در مصر و شکست آنان نیز موجب تشدید فشار مصر و عربستان سعودی بر حماس گردید و تنها نقطه ارتباط مرزی غزه با خارج یعنی معبر رَفَح از جانب دولت مصر مسدود شد. دولت نظامی مصر تنها در موارد اضطراری آنرا موقتأ باز می کند. اخیرأ قطر نیز تحت فشار عربستان کمکهای خود به حماس را متوقف کرده است. همزمان دولت محمود عباس با کاستن از میزان کمک مالی به غزه بحران مالی حماس را تشدید نموده اند. 

این فشارها حماس را در بن بست و بحران شدید مالی قرار داده است. اعلام انحلال دستگاه اداری فاسد و ارتجاعی حماس در غزه، عمدتأ محصول تشدید بحران سیاسی و اقتصادی ده ساله حماس و شکست الگوی اسلامی حکومتی است. حماس اینک تلاش دارد با مانور دادن در فضای کشمکش قدرتهای سرمایه داری در منطقه و بند و بست با آنها راهی برای خروج از بحران پیدا کند. 

تلاشهای اخیر حماس برای برقراری ارتباط با روسیه و از سرگیری کمکهای مالی جمهوری اسلامی به حماس که "یحیی سنوار" رهبر حماس ۲۸ ماه اوت دریک مصاحبه به آن اذعان نمود، مانورهایی باشند که حماس برای جلب توجه آمریکا و قدرتهای هم پیمان منطقه ای انجام داده باشد. روسیه نیز برای برقراری تماس با حماس بی میل نبوده است زیرا ارتباط با حماس در غزه را راهی برای باز کردن جا پا در میان فلسطینیان و تغییر توازن قوا در منطقه به نفع خود می داند. در همین رابطه اوائل ماه اوت سفیر روسیه درتهران اعلام داشت که از نظر ما حماس یک گروه تروریست به حساب نمی آید. قبل از آن نیز هم سرگی لائوروف وزیر امور خارجه روسیه و هم معاونش با خالد مشعل که رهبری حماس را برعهده داشت، دیدار به عمل آورده بودند. در مقابل آمریکا و اتحادیه اروپا و دولتهای منطقه نیز با انجام اقداماتی سعی می کنند مانع نزدیکی بیشتر حماس به بلوک روسیه شوند. حمله شدید اللحن سفیر آمریکا در سازمان ملل به جمهوری اسلامی به خاطر از سرگیری کمک مالی به حماس، تلاش مصر برای قانع کردن حماس به تسلیم و انحلال دولتش درغزه از آن جمله است. درهمین رابطه سفیر فلسطین در اتحادیه اروپا اعلام نمود "به دنبال اعلام انحلال دولت حماس، مسئولان این اتحادیه به او خبرداده اند که کمک مالی خود به فلسطین را افزایش خواهند داد تا صرف انجام پروژه های حیاتی درغزه و پرداخت حقوق شود. او اضافه نمود این کمکها فعلا در یک مورد ٦٠٠ میلیون دلار و مورد دیگر بیست میلیون یورو می باشد. 

اما برای مردم ستمدیده غزه نه انحلال دولت اسلامی حماس و نه برعهده گرفتن حکومت از جانب دولت فاسد و بی خاصیت خود مختار فلسطین نمی تواند آنان را از این زندگی مشقت بار نجات دهد.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0