صفحه اصلی | سخن روز | اجلاس سالانه کمیته حقوق کودک سازمان ملل و خلافکاری رژیم جمهوری اسلامی

اجلاس سالانه کمیته حقوق کودک سازمان ملل و خلافکاری رژیم جمهوری اسلامی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اجلاس سالانه کمیته حقوق کودک سازمان ملل و خلافکاری رژیم جمهوری اسلامی

روز سه شنبه 20 شهریور ماه برابر با یازدهم سپتامبر،کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد، هفتاد و ششمین نشست خود را در ژنو آغاز کرد. دستور کار این اجلاس بررسی وضعیت حقوق کودکان و اجرای مقررات کنوانسیون حقوق کودک در کشورهای مختلف است. گزارش افتتاحیه این اجلاس اساسا به مهاجرت و آوارگی کودکان اختصاص داشت. اما قرار است که این اجلاس در ادامه کار خود به شکایاتی هم که در مورد نقض حقوق کودکان در کشورهای مختلف شده است، رسیدگی نماید. در این گزارش آمده است در میان 8500 پناهنده و مهاجری که در تلاش برای عبور از مدیترانه جان خود را از دست داده اند، شمار زیادی کودک بوده اند. مطابق این گزارش 92 درصد از 13700 کودک مهاجری که فقط که در هفت ماهه اول 2017 وارد ایتالیا شده اند بدون سرپرست مهاجرت کرده‌اند. در این گزارش هم چنین آمده است که تا پایان سال گذشته، بیش از 65 میلیون نفر آواره شده اند که 22.5 میلیون از آنها پناهنده بوده و بیش از نیمی از پناهنده ها کودک بوده اند.

این کمیته در گزارشی که در مورد نقض آشکار حقوق کودکان در جمهوری اسلامی سال گذشته منتشر نمود و قرار است در این اجلاس موارد آن بررسی شود، گفته است: " قوانین ظالمانه ای بر علیه کودکان در ایران اجرا می شود. از جمله بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ازدواج پسران از ۱۵ سال و دختران از ۱۳ سال قانونی است. همچنین براساس مفاد قانون مدنی، در صورتی که ولی دختر مصلحت بداند، او پیش از ۱۳ سالگی نیز می‌تواند ازدواج کند. به این ترتیب در ایران عملا محدودیت سنی برای ازدواج دختران وجود ندارد و ازدواج در هر سنی ممکن است. سن مسئولیت پذیری در ارتکاب جرم در ایران بسیار پایین است؛ این سن برای دختران نُه سال عنوان شده در حالیکه برای پسران ۱۵ سال است. در این گزارش هم چنین از جمهوری اسلامی خواسته شده است که به اعدام افرادی که در سنین زیر هجده سالگی مرتکب جرایم سنگین از قبیل قتل شده اند، خاتمه دهد." مواردی که در این گزارش به عنوان انتقاد از رژیم جمهوری اسلامی در سال 2016مطرح شده است، نه تنها کاهش نیافته اند، بلکه در 9 ماهه سال 2017 افزایش نیز یافته اند.

جمهوری اسلامی پیمان نامه حقوق کودک را امضاء کرده است. پیمان‌نامه حقوق کودک یک کنوانسیون بین‌المللی است که حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کودکان را بیان می‌کند. دولت‌هایی که این معاهده را امضا کرده‌اند موظف به اجرای آن هستند. اما جمهوری اسلامی در راس رژیم هائی قرار دارد که به صورت رسمی و قانونی حقوق اولیه کودکان را پایمال می کند. جمهوری اسلامی تا کنون نه تنها مفاد کنوانسیون حقوق کودک را که خود نیز آنرا پذیرفته است اجرا نمی کند، بلکه فعالین و نهادهایی که از حقوق کودکان دفاع و پشتیبانی می کنند را نیز تحت پیگرد و زندان و شکنجه قرار می دهد. هم اکنون تعدادی از آن فعالین به خاطر دفاع از حقوق کودکان زندانی هستند.

از جمله بارز ترین مورد پایمال شدن حقوق کودکان در ایران، محرومیت از تحصیل و کار کردن در سنین کودکی است. رژیم اسلامی حاکم بر ایران یکی از زشت ترین چهره های نظام سرمایه داری در برخورد به کار کودکان است. در ایران هیچگونه آمار قابل اعتماد و صحیحی در باره شمار کودکان کار در دست نیست. آمارهای رسمی در ایران از وجود 2 میلیون کودک کار سخن به میان می آورد اما، موج کودکان کار در ایران بر چهره شهرها به ویژه شهرهای بزرگ ایران به روشنی دیده می شود. سازمان جهانی کودکان کارگر در ایران را 5 میلیون و 700 هزار نفر اعلام کرده است. با در نظر گرفتن 7 میلیون کودک محروم از تحصیل، آمار سازمان جهانی کار به واقعیت نزدیک است. به این تعداد باید صدها هزار کودک کارگر و محروم افغانستانی را هم اضافه کرد.اکثر این کودکان که در سنین پنج تا پانزده سالگی هستند، فرزندان خانواده های کارگر و زحمتکشی می باشند که به دلیل فقر و بیکاری والدین و برای کمک به رفع گرسنگی خود و خانواده شان مجبور می شوند بجای بازی و رفتن به مدرسه و پرداختن به آموزش و رشد و شکوفایی خود که حق طبیعی هر کودکی است، به کار سخت و طاقت فرسا تن دهند و نهال عمرشان زیر بار آن پژمرده شود. مجبورند شب و روز در قالیبافی ها، در کارگاههای کوچک، در میدانها و خیابانهای شهرها به باربری، پاک کردن شیشه ماشینها، فروش سیگار، دستمال کاغذی، کیسه پلاستیک و آدامس مشغول باشند تا پولی برای سیر کردن شکم خود دست و پا کنند و یا حتی غذای خود را در میان زباله ها جستجو کنند. 

آنچه که امروز در جامعه ایران میگذرد سرنوشت محتوم کودکان نیست. این وضعیت می تواند و باید تغییر کند. در حالیکه جمهوری اسلامی گوشش به انتقادهای کمیته حقوق کودک و اجلاس های رسمی بدهکار نیست و ریاکاری و پیمان شکنی خصلت ذاتی این رژیم است، برای تامین حقوق کودکان باید راه دیگری در پیش گرفت. این راه چیزی جز دست بدست هم دادن و مبارزه کردن با رژیمی، با مناسباتی که کودکان بیگناه این جامعه را این چنین بی رحمانه از حقوق اولیه و انسانی خود محروم کرده است، نیست.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0