صفحه اصلی | سخن روز | جنایات جنگی طرفهای درگیر در سوریه

جنایات جنگی طرفهای درگیر در سوریه

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
جنایات جنگی طرفهای درگیر در سوریه

روز چهارشنبه١٥ شهریور کمسیون تحقیق سازمان ملل برای اولین بار مسئولیت حمله شیمیایی به شهر خان شیخون از استان اِدلِب در آوریل گذشته را متوجه دولت سوریه نمود. کارشناسان سازمان ملل بمباران شیمیایی مردم خان شیخون با گاز سارین را که در اثر آن حداقل ٨٣ نفر جان باختند،مصداق جنایت جنگی و در واقع جنایت علیه بشریت ذکر کردند. درحالیکه دولت آلمان همان موقع جمهوری اسلامی و روسیه را مقصر این جنایت معرفی کرد، رژیم ایران مزورانه آنرا محکوم نمود و چنین وانمود ساخت که این مواد شیمیایی در انبار گروههای اپوزیسیون بوده و براثر بمباران سوریه در هوا پخش شده است. در گزارش کمسیون تحقیق سازمان ملل همچنین آمده که علاوه بر خان شیخون مردم غیر نظامی در مناطق دیگری از سوریه نیز که در دست مخالفین بوده مورد حملات شیمیایی دولت بشار اسد قرار گرفته اند.

اما جنایات جنگی در سوریه بر علیه مردم بی دفاع تنها در بکار بردن اسلحه شیمیایی خلاصه نمی شود و تنها رژیم سوریه و جمهوری اسلامی نیست که روزانه مرتکب چنین جنایاتی می شوند. بمبارانهای رژیم سوریه با بشکه ها پر از مواد منفجره که هر کدام محله ای را با خاک یکسان می کند و در همه شهرها و شهرکها بارها صورت گرفته کمتر از جنایت صورت گرفته با بمباران شیمیایی نیست. کشتارهای جمعی مردم توسط گروههای داعش و جبهۀ النصره و ارتش آزاد و سایر گروهها و دسته جات تروریست اسلامی را نیز باید در شمار جنایت جنگی به حساب آورد. بمبارانهای سهمناک هواپیماهای روسیه و ائتلاف به رهبری آمریکا که با بکارگیری و آزمایش آخرین تکنولوژی نظامی روزانه بر سر مردم ستمدیده سوریه فرو ریخته می شود را نیز باید در زمره جنایات جنگی به حساب آورد. کمسیون تحقیق سازمان ملل در مقابل همه این جنایات سکوت اختیار کرده است. نهادههای حقوق بشر بین المللی تنها زمانی که مصلحت سیاسی قدرتهای امپریالیستی ایجاب کند، مواردی از نقض حقوق بشر را اینجا و آنجا افشا می کنند.

با پیشرویهایی که اخیرأ ارتش سوریه با همکاری روسیه و جمهوری اسلامی و حزب الله در جبهه های جنگ به دست آورده، سایر دولتهای درگیر در جنگ از آمریکا و روسیه گرفته تا دولتهای منطقه(ترکیه، جمهوری اسلامی، عربستان سعودی و قطر) هرکدام به شکلی درتلاش برای تثبیت موقعیت خود در سوریه و پیگیری طرحها و توطئه های خود هستند. دولت فاشیست ترکیه به لشکر کشی و توپباران کردستان سوریه و تقویت گروههای وابسته به خود ادامه می دهد. این دولت علاوه بر تلاش برای به شکست کشاندن مبارزات مردم کردستان سوریه در جهت اعمال حاکمیت خود و حفظ دستاوردهای مبارزاتیشان، می خواهد سهم خود را از سفره ای که قدرتهای سرمایه داری از خون مردم جنگ زده و ستم دیده سوریه پهن کرده اند، به دست آورد.

جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان نیز با وارد شدن آشکار در معامله با داعش و جبهه النصره نشان دادند که به خاطر تداوم حضور جنایت بارشان در سوریه و دشمنی با مردم،فاقد هر گونه پرنسیپ انسانی و اخلاقی می باشند. علیرغم تبلیغات دروغین جمهوری اسلامی بر علیه داعش، این دولت مدام با این گروه وحشی اسلامی درتماس و معامله بوده است. معامله ٢٦ ماه اوت جمهوری اسلامی و حزب الله با داعش برای نجات دادن ٦٠٠ نفر ازآنها درجبه جنگ در بلندیهای قَلَمون در مرز سوریه و لبنان و انتقال آنها به دیرالزور به منظور بکارگیری شان در جنگهای آینده درمرز عراق و سوریه ماهیت جنایتکارانه و چهره رسوای جمهوری اسلامی را در انظار عمومی بیشتر برملا نمود. ابراز تأسف جواد ظریف وزیرخارجه رژیم از مرگ ٨٥ نفر از افراد داعش درحمله هواپیما های ائتلاف به رهبری آمریکا به کاروان داعش که روانه دیرالزور بودند، نشان از همدلی رژیم با گروههای تروریست اسلامی از جمله داعش دارد که هریک به شکلی با جمهوری اسلامی رابطه دارند. همکاری و معامله جمهوری اسلامی و حزب الله با گروههای تروریست اسلامی تازگی ندارد. آنها قبلا هم در حلب چنین معامله ای را با جبهۀ النصره و باهزینه قطر انجام داده بودند. 

توطئه ها و معاملات رژیمهای جمهوری اسلامی، ترکیه ، عربستان و قطر در ضدیت با منافع کارگران و مردم زحمتکش سوریه و کل منطقه می باشد. شش سال از شعله ور کردن جنگ در سوریه می گذرد. جنگی که همه استانهای این کشور را فرا گرفته است. مبارزات عادلانه ای که توده های مردم ستمدیده سوریه شش سال و نیم قبل علیه رژیم دیکتاتوری بعث در این کشور به پا کردند پس از چند ماه با دخالت قدرتهای سرمایه داری و دولتهای منطقه و باهمکاری گروههای تروریست اسلامی به شکست کشانده شد. حاصل این دخالتها و جنایات جنگی همه طرفهای درگیر در این جنگ برای مردم بی دفاع سوریه تا کنون نیم میلیون کشته و بیش از ده میلیون اواره و ویرانی اکثر شهرها و روستاهای سوریه بوده است. از قرار معلوم این جنگ با شکست داعش و دیگر گروههای تروریست وابسته پایان نمی پذیرد. 

حضور دراز مدت آمریکا و روسیه و هم پیمانان شان در سوریه به معنای تداوم جنگ و کشتار و سلب زندگی و آسایش و امنیت از مردم می باشد. درچنین شرایطی تنها راه نجات مردم از جهنمی که برای مردم سوریه به وجود آورده اند کوتاه کردن دست این جنایتکاران از دخالت در سرنوشت مردم است که جز با مبارزات متحد و یکپارچه مردم زجر کشیده و بلا دیده سوریه و دفاع و پشتیبانی مردم مبارز و آزادیخواه در خارج سوریه ممکن نمی باشد.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0