صفحه اصلی | سخن روز | با تشدید فضای امنیتی شهرها نمی توان مردم کردستان را مرعوب کرد

با تشدید فضای امنیتی شهرها نمی توان مردم کردستان را مرعوب کرد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
با تشدید فضای امنیتی شهرها نمی توان مردم کردستان را مرعوب کرد

بنابه گزارش های رسیده، در پی تشدید فضای امنیتی در شهر بانه، شهر سنندج نیز روز چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه از سوی نیروهای انتظامی رژیم به شدت میلیتاریزه و امنیتی شده است. این گزارش ها حاکی از آن هستند که رژیم جمهوری اسلامی به دلیل ترس از گسترش اعتراضات مردم، شمار زیادی از ماموران و نیروهای لباس شخصی خود را در سطح شهر به ویژه در مقابل و اطراف استانداری و فرمانداری و همچنین در محلات پر رفت و آمد شهر مانند خیابان ششم بهمن، خیابان سیروس و میدان اقبال مستقر کرده و نسبت به برگزاری هرگونه تجمعی هشدار داده و مردم را تهدید کرده است. این اقدامات نیروهای امنیتی رژیم در پی آن انجام گرفت که انتظار می رفت در روز چهار شنبه مردم سنندج در حمایت از اعتراضات مردم شهر بانه علیه کشتار کولبران دست به راهپیمایی بزنند. با این حال فعالین سیاسی و اجتماعی در سنندج با انتشار فراخوانی اعلام کرده اند که در حمایت از مردم شهر بانه و در اعتراض به کشتن کولبران، روز پنجشنبه دست به اعتراض عمومی خواهند زد. نیروهای امنیتی رژیم در حالی فضای شهر سنندج را امنیتی کرده اند که مردم شهر مریوان نیز همچنان تحت تدابیر حکومت نظامی اعلام نشده بسر می برند. نیروهای مسلح رژیم در مکان های دولتی و محله های مرکزی این شهر مستقر شده و از ترس گسترش اعتراضات مردم تجمع های چند نفره را متفرق کرده اند.

این اقدامات رژیم و تشدید فضای سرکوب در شهرهای بانه، سقز، مریوان و سنندج و تدارک لازم برای ایجاد چنین فضایی در شهرهای دیگر کردستان نشان می دهد که رژیم جمهوری اسلامی بر چه دریایی از نفرت و انزجار عمومی، حاکمیت ننگین خود را ادامه می دهد. سران و کارگزارن این رژیم به خوبی می دانند خواسته های برحقی که مردم شهر بانه برای احقاق آن به مبارزه برخاسته اند، مطالبه و خواست قلبی همه مردم حق طلب و مبارز کردستان و همه آزادیخواهان در سراسر ایران است. خواسته هایی که مردم مبارز شهر بانه برای تحقق آن شهر را به اعتصاب کشیدند و به خیابان ها آمدند از حقوق پایه ای هر انسانی است. خواست معرفی، محاکمه و مجازات آمران و عاملین قتل کولبران، خواست پایان دادن به کشتار کولبران و ایجاد شغل و یا تأمین بیمه بیکاری برای آنان، خواست پایان دادن به فضای امنیتی در شهرهای کردستان، خواست برکناری و مجازات فرماندار شهر به‌ دلیل نقشی که در کشتار کولبران و به‌ خشونت کشاندن اعتراضات آنان داشته است، خواست آزادی بازداشت شدگانی که در اعتراض به این جنایات روانه زندان شده اند، اینها همه خواسته هایی هستند که ریشه در درد و رنج و محرومیت هایی دارند که رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی در طی ۳۸ سال گذشته به زور سرکوب به مردم کردستان تحمیل کرده است.

شرایط سخت و دشوار زحمتکشان نوار مرزی و کشتار کولبران بخشی از پیامدهای سیاست شوونیستی جمهوری اسلامی علیه مردم کردستان است که طی بیش از سه دهه گذشته با تکیه به میلیتاریزه کردن این منطقه و اعمال سیاست های سرکوبگرانه به اجرا در آمده است. دو سال قبل مردم شهر سردشت با خشم و اعتراض علیه کشتار زحمتکشان نوار مرزی که منجر به کشته شدن یکی از نیروهای سرکوبگر رژیم شد، به کارگزاران رژیم جمهوری اسلامی در کردستان نسبت به ادامه این جنایات هشدار دادند. اما رژیم جمهوری اسلامی مانند همه رژیم های جنایت پیشه از این تجربه ها درس نمی گیرد. این بار اعتصاب و اعتراض مردم مبارز شهر بانه گوشه ای دیگر از ظرفیت های جنبش انقلابی کردستان و فوران خشم و نفرت مردمعلیه جنایات رژیم در حق کولبران زحمتکش را به روی صحنه سیاسی کردستان آورد. این نوع هشدارها و اعتراضات نشان می دهند که کولبران این انسان های شریف و ستمدیده از حمایت و همدلی مردم کردستان برخوردار هستند و شانه بالا انداختن در برابر خواسته های برحق مردم برای رژیم جمهوری اسلامی بسیار گران تمام خواهد شد.

اعتصاب و اعتراض مردم شهر بانه که طی آن صحنه های پرشوری از مبارزه جویی علیه زور و اجحاف رژیم به نمایش گذاشته شد و حمایت و ابراز همبستگی مردم شهرهای دیگر از این اعتراضات نشان می دهد که رژیم جمهوری اسلامی نمی تواند به همان سیاق گذشته به جنایات خود علیه مردم کردستان ادامه دهد. اعتصاب و اعتراض مردم مبارز شهر بانه که گوشه ای از نیروی محرکه جنبش انقلابی کردستان را به غلیان در آورد و اقدامات رژیم برای ممانعت از گسترش این اعتراضات به شهرهای دیگر کردستان، بر این ضرورت تأکید می کند که فعالان و پیشروان جنبش های اجتماعی و مبارزان سیاسی در شهرهای کردستان برای واکنش و عکس العمل به موقع در قبال چنین رویدادهایی که در آینده نیز تکرار خواهند شد لازم است آمادگی لازم را در صفوف خود بوجود آورند. طی سالیان گذشته جنبش کارگری در کردستان در راه مبارزه برای احقاق مطالبات خود، مقاومت زنان علیه سیاست زن ستیزانه رژیم، مبارزه جوانان علیه بی حقوقی های فردی و اجتماعی، مبارزه علیه تخریب محیط زیست، اعتراض علیه مجازات اعدام، اعتراض علیه ناأمنی جاده ها و ... رهبران و فعالینی را پرورده و به جلو صحنه مبارزه علنی در کردستان آورده است، که مرتبط شدن و هماهنگی عملی این چهره ها، می تواند آمادگی عکس العمل به موقع در برابر این رویدادها را بالا ببرد و پیشروی جنبش انقلابی کردستان را تضمین کند.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0