صفحه اصلی | سخن روز | گرانی نان در راه است، برای مقابله با آن باید آمده شد

گرانی نان در راه است، برای مقابله با آن باید آمده شد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
گرانی نان در راه است، برای مقابله با آن باید آمده شد

موج جدیدی از گرانی مایحتاج روزانه زندگی مردم بازارهای ایران را فرا گرفته است. در این میان رئیس اتحادیه نانوایان پیش بینی کرده است که بزودی بهای انواع نان 35 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. وی در دفاع از ضرورت افزایش نرخ نان می گوید: "باتوجه به افزایش هزینه‌های جاری و ثبات نرخ نان طی سه ساله اخیر تغییر قیمت این کالای اساسی ضروری به نظر می‌رسد. " وی در دفاع از این باصطلاح ضرورت به " عذر بدتر از گناه" متوسل می شود و می گوید: "اگر قیمت نان افزایش پیدا نکند،نانوایان برای جبران افزایش هزینه‌های خود، ناچار چانه‌ های نان را کوچک‌تر می‌گیرند و پخت نان را به کارگران غیرمتخصص واگذار می‌کنند." به این ترتیب همه شواهد حاکی از آن است که بزودی شاهد گران شدن نرخ نان تا حد 50 درصد نیز خواهیم بود. این در حالی است که در سال 1393، قیمت نان تا 50 درصد بالا رفت و از آن هنگام تاکنون پائین هم نیامده است. 

انتشار این گونه اخبار از جانب منابع غیر رسمی رژیم بخشی از آماده سازی روانی افکار عمومی برای گران کردن نرخ نان است. شگرد رژیم در گذشته این بود که از بیم اعتراضات مردم ابتدا افزایش نرخ نان را بصورت آزمایشی در چند استان به اجر در می آورد و بعد آنرا سراسری می کرد. واقعیت این است که نان غذای اصلی اکثریت مردم ایران را تشکیل می دهد. بدون نان سفره بسیاری از خانواده ها، خالی می ماند. گران شدن نان، یعنی گرسنگی کشیدن بیشتر کارگران و توده های محروم این جامعه. هم اکنون در میان اقشار کم درآمد جامعه، به دلیل برخوردار نبودن از اولیه ترین و ضروری ترین مواد غذایی نظیر گوشت و سبزی و میوه و لبنیات و تخم مرغ و غیره، شاهد شیوع انواع بیماری ها و میزان مرگ و میرهای زودرس، هستیم. با گران شدن نان میزان کمبودهای غذایی بازهم بیشتر و عوارض ناشی از سوء تغذیه بمراتب گسترده تر خواهد شد.

اما موج جدید گرانی تنها به نرخ نان محدود نمی شود. اخیرا بهای چند قلم کالای خوراکی نیز افزایش یافته است و از جمله می‌توان به گرانی گوشت قرمز، گوشت مرغ و برنج اشاره کرد. رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی از افزایش قیمت گوشت مرغ خبر داده و گفته است که هم‌اكنون قیمت هر كیلوگرم گوشت مرغ از 8 هزار و 500 تومان نیز عبور كرده است. در همین حال قیمت گوشت گوسفند هر کیلو گرم از ۲۳ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان رسیده است.

روحانی در دوره انتخابات وعده داده بود که هم وضع کارگران را بهبود خواهد بخشید و هم فرصت های بهتری را برای کارفرمایان بخش خصوصی فراهم می سازد. با این موج جدید از گرانی روشن است که وعده های پر از تناقض وی به نفع سرمایه داران و به زیان کارگران عملی شده است. کارنامه دولت روحانی چیزی جز تشدید فلاکت اقتصادی اکثریت مردم این جامعه، جز خدمات عمومی بمراتب پایین تر، بیکاری بمراتب بیشتر، تورم بمراتب بالاتر، گرانی بازهم بیشتر، فقر بمراتب وسیعتر، و آسیبهای اجتماعی گسترده تر نبوده است. این است واقعیت وعده های روحانی به مردمی که بوی رای داده اند.

اما یاد آوری خلف وعده روحانی و امثال وی دردی را دوا نمیکند. از همان ابتدا هم چیزی بیش از این از دولت وی انتظار نمی رفت. حمله جدید رژیم به سطح معیشت کارگران و مردم تهیدست، بایستی پاسخ شایسته خود را دریافت کند. نباید اجازه داد که رژیم این تجاوز آشکار به زندگی و معیشت شان را از سر بگذراند و بحران اقتصادی خود و هزینه ارگانهای سرکوبگر خود را در داخل کشور و در دخالتهای منطقه ای، به قیمت تشدید استثمار کارگران و ربودن نان سفره اکثریت مردم این کشور بر طرف کند. 

آنچه که امروز در این کشور می گذرد، سرنوشت چاره ناپذیر مردمی نیست که خالق همه ثروت و نعمت این جامعه اند و در سرزمینی زندگی می کنند که سرشار از همه امکانات یک زندگی آسوده و مرفه است. در چنین شرایطی و مانند همیشه برای رهایی توده های فرودست جامعه از زیر بار سنگین پیامدهای ناشی از فلاکت اقتصادی که رژیم به مردم تحمیل کرده است، راهی جز اعتراض و مبارزه پیش رو نیست.  تنها راه مقابله با این تعرض آشکار به سطح معیشت محرومان جامعه اعتراض یکپارچه و سازمانیافته کارگران و مردم زحمتکش است. در جامعه ای که قیمت نان یک شبه بیش از سی درصد افزایش می یابد، چرا دستمزدها همچنان سه مرتبه زیر خط فقر هستند؟ مبارزه علیه روند تصاعدی قیمت نان و دیگر مایحتاج اولیه زندگی، مبارزه علیه بیکاری و علیه سطح پائین دستمزدها، از عرصه های مهم رویاروئی با این رژیم ضد مردمی هستند. 

هیچ کسی نباید از کمبود مواد غذایی رنج ببرد و با این کمبودها به مرگ تهدید شود. هیچ انسانی نباید به خاطر فقدان نان و درمان و مسکن جانش را از دست بدهد. برای پایان دادن به همه این محرومیت ها باید یکپارچه و متحدانه به میدان آمد. تأمین نان و مسکن و بهداشت و سلامتی و خدمات درمانی، حقوق مسلم همه شهروندان این کشور است. این حقوق اولیه را باید از حلقوم این رژیم بیرون کشید.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0