صفحه اصلی | سخن روز | جنگ جدید اتحادیه اروپا علیه پناهجویان

جنگ جدید اتحادیه اروپا علیه پناهجویان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
جنگ جدید اتحادیه اروپا علیه پناهجویان

روز دوم ماه اوت مجلس نمایندگان و سنای ایتالیا پیشنهاد دولت مبنی بر اعزام کشتی های جنگی به سواحل لیبی جهت ممانعت از حرکت پناهجویان به اروپا را تصویب نمودند. 

این مصوبه گام جدیدی است که دولت ایتالیا به نمایندگی از اتحادیه ی اروپا جهت حفاظت از قلعه اروپا بر می دارد. علیرغم توافقی که دوسال پیش بین سران اتحادیه اروپا به عمل آمد و قرار بود که تا سال 2017 یکصد و شصت هزار نفر از پناهجویانی که در کمپهای جزایر ساحلی ایتالیا و یونان اسکان یافته اند، در کشورهای اروپائی پذیرفته شوند، تاکنون رقمی کمتر از 10 هزار نفر پذیرفته اند شده اند. این درحالی است که تنها در هفت ماه اول سال جاری یکصدو ده هزار نفر پناهجو وارد اروپا شده اند. 

عدم توافق اتحادیه ی اروپا در مورد اتخاذ یک سیاست واحد جهت پاسخگویی به بحران پناهندگی، کشورهای مرکزی اروپا نظیر آلمان، فرانسه و ایتالیا را بر آن داشت که به فکر طرحهایی باشند، که حرکت پناهجویان در مبدا اصلی حرکت آنان یعنی سواحل لیبی را مسدود نمایند. ملاقات های متعدد سران این سه کشور با مقامات لیبی و کشورهای همسایه آن نظیر چاد، نیجریه و سنگال نتوانسته است تاکنون به اهداف اعلام شده توسط اتحادیه ی اروپا پاسخ دهد. اکنون طبق توافقی که بین دولت ایتالیا و نخست وزیر لیبی انجام گرفت، دولت ایتالیا کشتی های جنگی ، هلی کوپتر و هواپیماهای بدون سرنشین در آبهای ساحلی لیبی مستقر خواهد کرد. آنها اعلام کردند که هدفشان مبارزه با به اصطلاح قاچاقچیانی است که حرکت پناهجویان از سواحل لیبی از مسیر دریای مدیترانه به مرز ایتالیا را سامان می دهند. ولی این عمل در واقع اعلام جنگ به پناهجویانی است که برای نجات جان خویش و به امید رسیدن به یک آینده بهتر تمام هستی خویش را به دوش کشیده و خود را به دست قاچاقچیان و امواج خروشان مدیترانه می سپارند. 

دولت ایتالیا همزمان مقرراتی را برای کشتی های سازمانهای غیر دولتی که در دریای مدیترانه در حرکت بوده و به نجات پناهجویان می شتابند، تصویب نمود. فشار ناشی از این مقررات باید میدان عمل آنان را کاملا محدود و حتی مسدود نماید. این سازمانها موظف به اجرای این مقررات بوده و در غیر این صورت نجات پناهجویان توسط آنان به مثابه همکاری با به اصطلاح قاچاقچیان محسوب می شود. تعدادی از این سازمانها با این استدلال که این مقررات نقض آشکار کنوانسیونهای بین المللی در مورد نجات انسانها در آبهای آزاد است، از امضا این تعهد نامه خودداری کرده اند. توقیف یک کشتی نجات دهنده آلمانی در چهارم ماه اوت به بهانه همکاری با باصطلاح قاچاقچیان و تشکیل پرونده در دادستانی ایتالیا علیه آنان اولین تهاجم دولت ایتالیا به این سازمانها بعد از انعقاد قرار داد جدید است. سخنگوی کانون پزشکان بدون مرز شدیدا اتهام همکاری با قاچاقچیان را رد نموده است. او اعلام کرد که امسال بیش از دو هزار نفر در آبهای مدیترانه غرق شده اند. او دولتهای اروپایی را متهم به کوتاهی کردن در نجات پناهجویان نموده و سیاست این دولتها را عامل اصلی رونق کار به اصطلاح قاچاقچیان نامید. چرا که سیاست مهاجرپذیری اتحادیه ی اروپا عملا راه هرگونه مهاجرت قانونی به اروپا را مسدود نموده است. او اعلام کرد که ما با یک تراژدی عظیم انسانی روبرو هستیم و اتحادیه اروپا با حمله به سازمانهای نجات دهنده پناهنجویان در آبهای مدیترانه، آدرس عوضی می دهد. سازمان عفو بین الملل نیزقرار داد مشترک ایتالیا و لیبی را شدیدا محکوم نموده و اعلام کرد که این قرار داد راه را برای کشتی های جنگی ایتالیا جهت پس راندن پناهجویان به لیبی به جای نجات آنها هموار می کند. 

مضافا باید در نظر داشت که از زمان سقوط قذافی درواقع دولتی در لیبی موجود نیست. علاوه بر جریانات تروریستی اسلامی نظیر داعش و الشباب که از این کشور به عنوان پشت جبهه خود استفاده می کنند، دستکم می توان گفت که در لیبی سه دولت موجود است که جهت دست یابی به قدرت علیه یکدیگر مسلحانه مبارزه می کنند. سازمان ملل دولت "فیاض سراج" را به عنوان دولت قانونی به رسمیت می شناسد و این درحالی است که چهارچوب قدرت او فراتر از تریپولی پایتخت لیبی نمی رود. 

به همین علت رئیس پارلمان لیبی که در بخش شرقی آن کشور مستقر است شدیدا به انعقاد این قرارداد انتقاد نموده و اعلام کرد که سراج هیچگونه مشروعیت قانونی برای انعقاد چنین قراردادی که حاکمیت لیبی را نقض می کند، نداشته است علاوه بر این ژنرال "خلیفه هفتر" که خود را فرمانده "ارتش ملی لیبی" می داند تهدید کرد که کشتی های ایتالیایی را در سواحل لیبی توقیف خواهد نمود. او به نیروی دریایی لیبی فرمان داده که از ورود کشتی هایی که بدون اجازه او وارد سواحل لیبی می شوند، ممانعت به عمل آورند.بنا بر این چندان سخت نیست که تصور نمود در آن بلبشو این پناهجویان هستند که قربانی خواهند شد. اتحادیه اروپا نیز مبلغ 46 میلیون یورو جهت مدرنیزه کردن و مجهز کردن نیروهای ساحلی لیبی به پیشرفته ترین دستگاهها اختصاص داده است. این نیروها باید بتوانند قایقها را قبل از حرکت شناسایی کرده، آنها را منهدم نموده و پناهجویان را به کمپهای موجود در لیبی انتقال دهند. کمپهایی که وزیر خارجه آلمان وقتی در ماه ژوئن امسال از یکی از آنها بازدید کرد؛ شرایط حاکم بر آنان را "وحشتناک" توصیف نموده و از آنها به مثابه "زنداهای مخوف" نام برد. جایی که به قول وی " تجارت مدرن بردگی" صورت می گیرد. و اکنون قرار است که پناهجویان قبل از خروج از سواحل لیبی دستگیر شده و به این زندانهای مخوف فرستاده شوند. و البته نام همه این اقدامات را سران اتحادیه اروپا بی شرمانه "ارزشهای بشردوستانه اروپایی"، "نجات پناهجویان" و " مبارزه با قاچاقچیان " می نامند. شاید این اقدامات جنایت کارانه برای مدت کوتاهی کارساز بوده و قلعه اروپا را به اصطلاح تسخیرناپذیر سازد ولی کدام ساده اندیشی است که نداند مهاجرت انسانها و کنده شدن آنها از خانه و کاشانه شان و به جان خریدن تمام مصائب و خطرات این مهاجرت و دست و پنجه نرم کردن با امواج خروشان سواحل اروپا بخشی از کارکرد یک نظام غیرانسانی است که ثروت هشت تن در آن بیش از ثروت نصف جمعیت جهان است. 

پایان دادن به مصائب جهان کنونی از جمله پایان دادن به بحران مهاجرت در گرو پایان دادن به این نظام بردگی مدرن است.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0