صفحه اصلی | سخن روز | مردم آزادیخواه ترکیه در مقابل دیکتاتوری اسلامی حاکم تسلیم نخواهند شد

مردم آزادیخواه ترکیه در مقابل دیکتاتوری اسلامی حاکم تسلیم نخواهند شد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مردم آزادیخواه ترکیه در مقابل دیکتاتوری اسلامی حاکم تسلیم نخواهند شد

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا روز سه شنبه در مقاله‌ای به قلم یکی از روشنفکران سرشناس ترکیه، با اشاره به نتایج همه پرسی اخیر تغییرات قانون اساسی ترکیه نوشت: "که جمهوری در ترکیه بیمار بود و بعد از همه پرسی مُرد، ترکیه‌ ای که می شناختیم تمام شد و به تاریخ پیوست." این اظهار نظر روزنامه گاردین اگرچه از سر نا امیدی بخشی از واقعیت را بیان می کند، اما همه آنچه را که در دل جامعه ترکیه در جریان است منعکس نمی کند.جامعه ترکیه زنده تر از آن است که دست آوردهای دموکراتیک مبارزات سنگر به سنگر مردم را بتوان با این همه پرسی به سادگی از آن پس گرفت. دولت اردوغان از این پس با چالشهای بسیار جدی تری روبرو خواهد شد. از هم اکنون اتحادیه های کارگری، روشنفکران، هنرمندان، روزنامه نگاران پیشرو، کانون های مختلف صنفی و سیاسی مترقی در شهرهای ترکیه، برای رویاروئی های بعدی آماده می شوند.
بعد از اعلام نتایج رفراندوم اخیر در ترکیه هزاران نفر در شهرهای استانبول و آنکارا به خیابانها ریختند و بر علیه اردوغان و نتیجه رفراندوم اعتراض کردند. مخالفان دولت ترکیه در تظاهرات گسترده روز دوشنبه خواهان لغو نتایج همه‌پرسی تغییرات قانون اساسی شده‌اند و نهادهای بین‌المللی ناظر بر این همه‌پرسی هم نحوه برگزاری آن را مغایر با معیارهای بین‌المللی و استانداردهای اتحادیه اروپا ارزیابی کرده‌اند. در تقابل با این وضعیت معاون نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد، وضعیت فوق‌العاده در این کشور سه ماه تمدید شده است و اجرای آن از روز چهارشنبه آغاز می شود. از زمان کودتای نافرجام ژوئیه سال گذشته در ترکیه، این سومین بار است که وضعیت فوق‌العاده در این کشور تمدید می‌شود.
بحران و تنگناهای حزب اسلامی عدالت و توسعه عمیق تر از آن است که دولت رجب طیب اردوغان بتواند با توسل به پیروزی مشکوک و ضعیف در این رفراندوم آن را کنترل کند. این رفراندوم اگر چه ظاهرا برای اردوغان یک پیروزی محسوب می شود، اما بدون شک بحرانهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی موجود در این کشور را تشدید خواهد کرد. اکثریت رای دهندگان در شهرهای بزرگ به تغییرات قانون اساسی رای منفی داده اند. معنی این حرکت آن است که اردوغان در کانونهای مبارزه در ترکیه، یعنی در شهرها با رویاروئی های جدی مواجه خواهد شد.سیاستهای این دولت، شکافهای طبقاتی را در این کشور عمیق تر کرده است، امنیت را از مردم سلب کرده است. صنعت توریسم را که شاهرگ اقتصاد این کشور بود، در آستانه ورشکستگی قرار داده است، دشمنی خود با مردم کردستان را عمیق تر و گسترده تر کرده است، دروازه ورود ترکیه به اتحادیه اروپا را که سالها بود برای آن می کوشید، تا آینده ای نامعلوم بر روی ترکیه بسته است. به یکی از بازندگان اصلی صحنه های نبرد در سوریه تبدیل شده است.با چنین پیشینه ای دولت اردوغان از کمترین پایگاه مادی برای روبروشدن با اعتراضات رو به گسترش مردم پس از این همه پرسی برخوردار است.
در ترکیه چند جنبش اجتماعی نیرومند وجود دارند که در صحنه سیاسی و اجتماعی در برابر دیکتاتوری حاکم صف آرائی کرده اند. اول، جنبش کارگری ، این جنبش یکی از جنبشهای قدرتمند کارگری در سطح جهانی است. اگرچه این جنبش هنوز از رهبری رادیکال خود محروم است، اما در عین حال هیچگاه آلت دست هیئت حاکمه این کشور نیز قرار نگرفته است. این جنبش در رویدادهای سیاسی سالهای اخیر نقش خود را در تغییر توازن قوا به نفع جبهه مردم بارها نشان داده است. دوم جنبش آزادیخواهی و سکولار رادیکال، که هسته مرکزی آنرا جنبش دانشجوئی تشکیل می دهد و گرایشهای چپ و کمونیستی در آن نقش چشم گیری دارند. این جنبش هیچگاه صحنه خیابانهای ترکیه در شهرهای بزرگ این کشور را، برای دفاع از ارزشهائی که به بهائی گران بدست آورده است، ترک نکرده است. سوم جنبش نیرومند مردم کرد در کردستان ترکیه. نه توطئه فریبکارانه ای که دولت اردوغان تحت نام پروسه آشتی دنبال می کرد و نه به خاک و خون کشیدن چندین شهر در کردستان، نه کودتای پارلمانی بر علیه نمایندگان مردم کردستان، هیچکدام نتوانستند، احساس شکست را در میان مردم دامن بزنند و جنبش مردم کردستان را از یک حرکت اجتماعی نیرومند توده گیر، به یک مقاومت صرفا مسلحانه تقلیل بدهند. این جنبش توانست سد شونیستها را در ترکیه بشکند و بخشهای پیشرو جامعه ترکیه را نیز با خود همراه کند.کارگران و مردم آزاده در ترکیه در مقابل دیکتاتوری اسلامی تسلیم نخواهند شد.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0