صفحه اصلی | سخن روز | پیروزی ضعیف اردوغان در رفراندوم مقدمه ناکامی های فردا

پیروزی ضعیف اردوغان در رفراندوم مقدمه ناکامی های فردا

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پیروزی ضعیف اردوغان در رفراندوم مقدمه ناکامی های فردا

روز یک شبنه٢٧ فروردین در ترکیه همه پرسی برای ایجاد تغییراتی ساختاری در قانون اساسی ترکیه برگزار شد. بنا به گزارش خبرگزاریها در این رفراندم 51و 3 دهم درصد شرکت کنندگان رأی موافق و 48 و 7 دهم درصد رأی مخالف به تغییر قانون اساسی داده اند. البته احزاب اپوزیسیون با متهم کردن دولت به دستکاری در آرأ مردم، به نتیجه همه پرسی معترضند و خواهان باز شماری آرای٦٠ درصد صندوقها هستند. کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق ترکیه اعلام نمود که کمیسیون انتخابات خلاف مقررات عمل کرده و تعرفه‌های غیررسمی و غیرمجاز را معتبر شمارده است. حزب دمکراتیک خلق ها ه د پ، نیز خواستار بازشماری دو سوم آرا شده است. ضمنأ تعداد زیادی نیز گفته اند که به آنها تعرفه‌های بدون مهر رسمی برای رأی‌ داده شده است.

هدف اردوغان از برگزاری این رفراندم انجام تغییرات ساختاری درقانون اساسی است. با این تغییرات اردوغان امکان می یابد پس از انقضای مدت ریاست جمهوری کنونی در سال ٢٠١٩، برای دو دوره پنج ساله دیگر خود را برای پست ریاست جمهوری کاندید کند. این رفراندم هم چنین تغییرات دیگری در موادی از قانون اساسی فعلی را نیز شامل می شود که موجب گسترش قدرت و اختیارات حقوقی و اداری اردوغان خواهد شد. چنین تغییرات وسیعی درقانون اساسی، درطول حیات دولت ترکیه بی سابقه بوده است. 

اما شرایطی که این رفراندم درآن برگزار شد به هیچ وجه دمکراتیک نبوده است و طرفین از امکانات مساوی و برابر برخوردار نبودند. دولت اردوغان از تابستان پارسال در سراسر ترکیه شرایط فوق العاده برقرار کرده است و دهها هزار نفر از مخالفانش را درپشت در زندانها نگهداشته و از فعالیتهای انتخاباتی محروم ساخته است. ناظران "شورای امنیت و همکاری اروپا" و "سازمان گزارشگران بدون مرز"، از آزادی بیان و تبلیغات رسانه ای برای رفراندم برخوردار نبوده است. آنها همچنین از وجود فضای رعب و وحشت و ایجاد ممنوعیت و موانع برای مخالفان از سوی پلیس خبر داده اند. بینالی یلدرم نخست وزیر درتبلیغات برای همه پرسی، با خائن و تروریست نامیدن مخالفان تغییر قانون اساسی، آنها را به پ ک ک و داعش و گروه فتح الله گولن منتسب نمود و مورد تهدید قرارمی داد. طرفداران دولت روزیک شنبه و در جریان همه پرسی در چندین جا مخالفان را مورد حمله قرار دادند. در شهر دیاربکر دو نفربراثر شلیک گوله نیروهای دولت کشته و تعدادی نیز زخمی شدند.

واقعیت این است که تا کنون نیز اردوغان به عنوان یک دیکتاتور اسلامی چه درمقام نخست وزیر و چه در موقعیت ریاست جمهوری که قانونأ مقامی تشریفاتی به حساب می آمده، بدون توجه به قانون اساسی خود همه کاره دولت بوده است. او اختیارات قانونی نخست وزیر را نیز نادیده گرفته و زیر پا نهاده است. این امر یکی از دلایل اصلی کناره گیری داود اوغلو از پست نخست وزیری بود. با انجام این همه پرسی از این به بعد پست نخست وزیری نیز رسمأ برچیده خواهد شد و اردوغان خود وظایف نخست وزیری وعزل و نسب وزرا و کنترل همه کارهای دولت را در اختیارمی گیرد. او خواهد توانست رسمأ حتی درامورات قوه قضائیه نیز مداخله نماید و تعدادی از اعضای شورای عالی قضایی و دادستانی را نیز خود تعیین نماید. از این به بعد نه خود اردوغان و نه نمایندگانش درمقابل مجلس و قوه قضائیه ملزم به پاسخگویی نخواهند بود.

اما مشکلاتی که اردوغان و دولتش چه درعرصه داخل و چه در سیاست منطقه ای و بین المللی با آن مواجه است، بسیارجدی تر از آن هستند که او بتواند با تغییر قانون اساسی با آنان مقابله نماید. از این نظر او نتوانست هدف خود از انجام همه پرسی و گسترش اختیارات و قدرتش را پنهان نماید. اردوغان بلافاصله پس از اعلام نتیجه رفراندم در سخنرانی خود به مناسبت "پیروزی" ضعیفش، چهره خشن و عزم خود را برای تشدید دیکتاتوری وسرکوب با وعده انجام رفراندمی دیگر برای برگرداندن مجازات اعدام نشان داد. او با تکرار شعار شوینیستی '' ترکیه یک ملت، یک پرچم و یک دولت'' میخواهد با افشاندن تخم نفاق و دشمنی در میان مردم معضلات حکومتش را تخفیف دهد.

اما خیال باطلی است. دولت اردوغان بعد از این رفراندوم با مشکلات بیشتری دست به گریبان خواهد شد. مخالفان تغییر قانون اساسی، بخش فعال و مبارز جامعه ترکیه هستند. آنها مرعوب نتیجه اعلام شده رفراندوم نمی شوند و رودر روئی با سیاستهای اردوغان، به صورت امر روزمره ای درخواهد آمد. درآمد دولت از طریق توریسم، که اصلی ترین منبع درآمد این کشور است، به دلایل امنیتی بازهم کاهش خواهد یافت. بیکاری و فقر زندگی میلیونها خانواده را مورد تهدید قرار خواهد داد. شکست سیاستهای اردوغان درکانونهای بحرانی منطقه خاورمیانه موقعیت وی را در داخل نیز بیشتر تضعیف خواهد کرد. الگوی حکومتی او به عنوان یک حکومت لیبرال اسلامی، در منطقه مقبولیتی پیدا نکرد.چرخشهای تاکتیکی اردوغان به سوی روسیه و تهدید رهبران اروپایی و نازیست و فاشیست خواندن آنها، تهدید به راه انداختن موج دیگری از پناهندگان نیزنتوانست برایش نتیجه ای ببار آورد. 

اما کارگران و مردم مبارز ترکیه، مبارزین رادیکال و کمونیست و زنان آزاده و برابری طلب بویژه در شهرهای بزرگ ترکیه نظیر استانبول، آنکارا، ازمیر و بیشتر شهرها و روستاهای کردستان در این همه پرسی نیز نشان دادند که مرعوب تهدیدهای اردوغان نخواهند شد و به مبارزه خود برعلیه اختناق و دیکتاتوری اسلامی ادامه خواهند داد.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0