صفحه اصلی | سخن روز | تشدید نظامی گری ابرقدرتها، خطری واقعی برای امنیت جهان

تشدید نظامی گری ابرقدرتها، خطری واقعی برای امنیت جهان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تشدید نظامی گری ابرقدرتها، خطری واقعی برای امنیت جهان

روز سه‌شنبه ٢٢ فروردین در مسکو، ولادیمیر پوتین، با اشاره به حملۀ شیمیایی در خان شیخون سوریه گفت: "ما از چند منبع مختلف اطلاعاتی کسب کرده‌ایم که نشان می‌دهد استفاده از سلاح‌ شیمیایی در سایر مناطق سوریه، از جمله در حومه‌های جنوب دمشق در حال تدارک است".
پوتین افزود: "می‌خواهند باز هم "موادی" را استفاده کنند و بعد دولت سوریه را متهم نمایند." همزمان وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که "رژیم بشار اسد هیچ نفعی در کاربرد سلاح شیمیایی ندارد. علاوه بر این، بین سال‌های ٢٠١٣ تا ٢٠١۶، سلاح‌های شیمیایی دولت سوریه تحت نظارت سازمان‌های بین‌المللی نابود شد". پوتین این حمله را یک سناریوی از قبل طراحی شده برای زمینه چینی حمله موشکی آمریکا به سوریه عنوان کرد.
در ظرفیتهای ضد انسانی رژیم بشار اسد تردیدی نیست. این رژیم جنایاتی بسیار هولناک تر از رویدار خان شیخون را در پرونده دارد. فارغ از اینکه در این مورد مشخص چه نیرویی این حملات وحشیانه را انجام داده باشد، همه کسانی که در این جنگ کثیف دخیل اند باید به مثابه جنایتکاران جنگی پاسخگو باشند. انتشار تصاویر کودکان، زنان و مردانی که در اثر حملات جنایتکارانه با سلاحهای شیمیایی در سوریه به خاک افتاده بودند نمی توانست و نمی تواند وجدان هیچ انسان مسئولی را نیازارد. اما نباید گذاشت که دیگر جنایتکاران جنگی عملیات ضد انسانی خود را تحت پوششهای "انسان دوستانه" در پرده نگه دارند. هیچ تفاوتی در جوهر کشت و کشتاری که در موصل انجام گرفت با حمله شیمیایی در خان شیخون موجود نیست.
بدون تردید حمله هوایی آمریکا به یک پایگاه نظامی سوریه به بهانه به کار بردن سلاحهای شیمایی توسط رژیم اسد، قبل از هر چیز در خدمت افزایش خطرات تخاصمات نظامی بیشتر و گسترده تر است. فرمان ترامپ جهت شلیک نزدیک به شصت موشک به پایگاه نظامی سوریه را بیش از همه باید در متن گسترش فعالیتهای نظامی امپریالیسم امریکا دید. شکی نیست که برخلاف تبلیغات میدیای بورژوازی و برخلاف پشتیبانی دول امپریالیستی غرب که گویا این اقدام ترامپ ناشی از احساسات "بشر دوستانه" اوست، باید پرسید که این احساسات بشر دوستانه چرا در موصل که هواپیماهای ائتلاف صدها نفر از مردم عادی را که در زیرزمین خانه هایشان پنهان شده بودند، قتل عام کردند، عمل نکرد و یا این احساسات بشردوستانه چرا در حملات هوایی عربستان در یمن عمل نمی کند. 
واقعیت این است که دولت آمریکا برای بهبود موقعیت خود در بحران سوریه به این حمله نیاز داشت. ترامپ رئیس جمهور آمریکا با این حمله میخواهد، به عقب نشینی خود از خواست برکناری بشار اسد، چهره بااصطلاح آبرومندانه ای بدهد. طی یک سال گذشته دخالتهای روسیه در بحران سوریه کفه ترازو را تا حدودی به نفع روسیه چرخانده بود، دولت آمریکا با این اقدام خود می خواهد در مذاکرات بر سر تعیین تکلیف آینده سوریه در موقعیت مساعد تری قرار گیرد.پیروزی نیروهای اسد و متحدینش در عقب راندن داعش و در سایه قرار گرفتن امریکا در سوریه، انگیزه واقعی حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوائی شعیرات بود. این حمله این پیام روشن را داشت که آمریکا به راحتی سوریه را در اختیار رقبا و بویژه روسیه قرار نخواهد داد. 
قدرت نمائی آمریکا در روزهای اخیر تنها به حمله به سوریه محدود نمانده است.
دولت امریکا دو روز بعد از بمباران سوریه فرمان حرکت یک ناوگان جنگی که ظرفیت حمل 85 جت به همراه دو ناوشکن و یک پدافند ضد هوایی جهت حضور در حوزه غرب اقیانوس اطلس را صادر کرد. طبق سخنان فرمانده نیروهای امریکایی در حوزه پاسفیک این عمل جهت تدارک و آماده سازی حضور قدرتمند امریکا در این منطقه است. بنابر اظهار نظر او این امر باید در خدمت "مقابله حرکات کره شمالی " قرار گیرد البته وزیر خارجه امریکا در ملاقاتش در ماه مارس با مقامات ژاپن، کره جنوبی و چین آشکارا اعلام کرده بود که سیاست "صبر و تحمل" در مقابل کره شمالی به پایان رسدیه است و امریکا همه ی راه حل های "اقتصادی، دیپلماتیک و نظامی" را مورد آزمایش قرار خواهد داد. ترامپ حتی هفته ی گذشته اعلام کرده بود چنانچه در ملاقات با رئیس جمهور چین راه حلی پیدا نشود، امریکا آماده است که به تنهایی عمل کند. و درست در لحظه ای که ترامپ با رئیس جمهور چین بر سر میز شام نشسته بود اولین حملات موشکی از مجموع 59 موشک پرتاب شده به سوریه شلیک شدند و این صد البته پیامی هم به رئیس جمهور چین بود. 
حمله هوایی امریکا به سوریه درعین حال نشان می دهد که ترامپ برای عملی کردن سیاست ناسیونال شوونیستی" آمریکا اول" خود آماده پذیرش خطراتی است که می تواند بی ثباتی و هرج و مرج حاکم بر جهان را تشدید نماید. اما تنها نیروئی که می تواند، استراتژیهای جنگ طلبانه و میلیتاریسم ابرقدرتهای جهان سرمایه داری را برای تقسیم مجدد جهان به مناطق نفوذ، خنثی کند، مقاومت میلیونها انسان کمونیست، آزادیخواه وصلح جو، در یک جنبش همبسته جهانی است. جنبشی که نقطه پایانی بر جنگها، کشتار و نا امنی کنونی جهان بگذارد. باید در برپائی چنین جنبشی ادای سهم کرد.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0