صفحه اصلی | سخن روز | اعتراض و تنفر دهها هزار نفری به تروریسم اسلامی در سوئد

اعتراض و تنفر دهها هزار نفری به تروریسم اسلامی در سوئد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اعتراض و تنفر دهها هزار نفری به تروریسم اسلامی در سوئد

روز یکشنبه بیستم فروردین ماه دهها هزار نفر از مردم استکهلم پایتخت سوئد با تجمع در میدان مرکزی شهر،با سردادن شعار، تنفر و انزجار خود را از تروریسم اسلامی ابراز داشتند. این تجمع با نام "تظاهرات عشق" به دنبال حمله تروریستی روز جمعه ١٨ فروردین انجام شد. مردم در این تظاهرات تروریسم و خشونت را محکوم کردند. عامل اصلی این حمله یک فرد ۳۹ ساله تبعه ازبکستان است که از سوئد درخواست پناهندگی کرده بود. فرد مزبور پس از ده ساعت توسط پلیس در شهرکی در شمال استکهلم دستگیر گردید. تا کنون چهار نفر دیگر نیز در این رابطه دستگیر شده اند. او هوادار داعش بوده و در صفحه فیس بوکش برای این جریان تبلیغات می کرده است.این تروریست بعد ازطهر روز جمعه با ربودن یک کامیون که درحال تخلیه بار بود، با سرعت زیاد در یکی از خیابانهای پر رفت و آمد استکهلم به مانور پرداخت و با زیر گرفتن عابران، کامیون را به داخل یکی از فروشگاههای بزرگ راند. 

در این حمله تروریستی چهار نفر جان باختند. یکی از آنها دختر بچه ١١ساله ای بود که مادرش با او قرار گذاشته بود تا پس از پایان کار با هم به خانه برگردند. دیگری خانم جوانی بود و دو نفر دیگر هم شهروند بلژیک و انگلیس بودند. در این حمله تروریستی ۱۵ نفر نیز به شدت زخمی شدند.روز دو شنبه ٢١ فروردین نیزبرای گرامی داشت یاد این قربانیان این حمله تروریستی، سراسر سوئد یک دقیق در سکوت فرو رفت. در مقابل احساسات انسان دوستانه مردم، که بویژه در تجمع " تظاهرات عشق" از جانب دهها هزار نفر ابراز می شد، احزاب و گروههای راست و فاشیست تلاش میکنند که از این جنایات برعلیه پناهجویان و تقویت احساسات نژاد پرستانه استفاده کنند.

حملات تروریستی گروههای اسلامی در کشورهای اروپایی در چند هفته اخیر افزایش یافته است. در دو هفته اخیر این سومین حمله تروریستی در اروپا است. پلیس نروژ نیز روز جمعه گذشته و هم زمان با حادثه استکهلم، از کشف و خنثی کردن یک حمله تروریستی خبر داد. حمله جنایتکارانه روز جمعه گذشته در استکهلم مشابه حملاتی است که جریانات تروریست اسلامی سال گذشته در نیس فرانسه و برلین چندی قبل نیز در لندن انجام دادند.

این حملات تروریستی در ادامه و در راستای جنگهایی است که اکنون در سوریه، عراق، یمن، لیبی و جاهای دیگر میان این گروهها و دولتها در جریان است. سیاستهای مماشات جویانه و معامله گرانه دولتهای سرمایه داری در اروپا به خاطر منافع اقتصادی و در رابطه با دولتهای حامی جریانهای تروریستی در یکی دو دهه گذشته بستری فراهم کرده است که جریانات ارتجاعی اسلامی بتوانند با امکانات دولتی به گسترش تشکیلاتهای وابسته به خود بپردازند. سفر نخست وزیر سوئد و هیأت همراهش به ایران در ماه فوریه گذشته و قبول رعایت حجاب اسلامی از جانب وزرای زن کابینه اش نمونه ای از این سیاستها است. دولت سوئد یکی از دولتهایی بوده که از طریق معاملات تجاری و برقراری روابط سیاسی و دیپلماتیک با دولتهای اسلامی مانند عربستان سعودی و جمهوری اسلامی، عملا در تقویت دولتهای حامی تروریسم نقش داشته است. دولت سوئد با در اختیار قرار دادن پول و امکانات این فرصت را برای جریانات اسلامی فراهم ساخته تا با درست کردن مساجد و مراکز جاسوسی به اغفال و تحمیق جوانان بپردازند و پوشش و محمل برای انجام عملیاتهای تروریستی شان فراهم سازند. موسسات و انجمن های اسلامی عملا با هزینه دولت به شستشوی مغزی کودکان و آماده کردنشان برای جهاد در آینده می پردازند. کار به جایی رسیده است که اسلام سیاسی در سوئد، سیاست آپارتاید جنسی را در مقابل چشمان دولت پیاده نماید و و حتی دیده شده است که کودکان دبستانهای اسلامی را در مدارس و حتی در اتوبوسها ازهم جدا کنند و دختران را در صندلی های عقب بنشانند.  آنچه روز جمعه گذشته در استکهلم روی داد در واقع محصول سیاستهای دولتهای امپریالیستی و دولتهای سرمایه داری اسلامی است. دولتهای منطقه که حامیان محلی گروههای تروریستی هستند، با دولتهائی نظیر دولت سوئد روابط تجاری و بازرگانی پر سودی برقرار کرده اند. اکثر دولتهای اروپایی در مقابل ترورهائی که جمهوری اسلامی و رژیم های مشابه در اروپا انجام داده اند، به خاطر منافع حقیر مادی شان یا سکوت کردند و یا با چشم پوشی و بی عملی، امکان نجات تروریستها را فراهم آورده اند. این امر یکی از عواملی بوده که به دولتها و جریانات تروریست اسلامی امکان انجام عملیات تروریستی را داده است. 

جنگ، ناامنی، فقر و بیکاری تحمیل شده، بخشهای محروم و جنگ زده در افغانستان، خاورمیانه و آفریقا، و جاهای دیگر را مجبور ساخته است تا برای نجات از این وضعیت فلاکت بار با تحمل خطرات مسیر مهاجرت، تلاش کنند خود را به کشورهای اروپائی برسانند. برخورد های تحقیرآمیزی که درکشورهای اروپایی از جانب دولتها،سرمایه داران و جریانات نژاد پرست و دست راستی با آنها می شود، زمینه ای برای جذب بعضی از آنها به جریانات اسلامی فراهم می نماید.

جریانات چپ و کمونیست و انسانهای پیشرو و آزادیخواه باید تلاش نمایند تا در کشورهایی که پناهنگان زندگی می کنند، به آنها کمک نمایند و با دلسوزی و کار آگاه گرانه مانع جذب آنان به گروههای اسلامی شوند. لازم است آنان را کمک نمایند تا موفق شوند مراحل پذیرش و اقامتشان را سریعتر طی کنند و با وارد شدن به جامعه جدید و کارکردن در آن از یک زندگی عادی و شایسته انسان برخوردار گردند.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0