صفحه اصلی | سخن روز | مبارزه برای لغو مجازات اعدام یک ضرورت سیاسی و انسانی

مبارزه برای لغو مجازات اعدام یک ضرورت سیاسی و انسانی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مبارزه برای لغو مجازات اعدام یک ضرورت سیاسی و انسانی

بنا به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر روز سه شنبه 21 دی ماه سه زندانی محکوم به اعدام در زندان ارومیه جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند. همزمان دست کم 12 زندانی در زندان مرکزی کرج و 6 زندانی در زندان رجایی شهر کرج در سلول های انفرادی در آستانه اجرای حکم اعدام هستند. با این حساب تعداد زندانیان در آستانه اعدام به 21 نفر رسید. قرار است با پایان سه روزه تعطیلات اداری این احکام به اجرا گذاشته شوند. همچنین بنا به گزارش همین خبرگزاری صبح روز یکشنبه گذشته حکم اعدام دو زندانی در ملاءعام در سرپل ذهاب به اجرا در آمد. بر پایه همین گزارش ها در روزهای اخیر سه زندانی در زندان قزلحصار کرج و دستکم پنج نفر هم در زندان کرج و زندان قزوین اعدام شدند. 

تردیدی نیست که رژیم جمهوری اسلامی با هدف مرعوب ساختن جامعه، هراز گاهی تعدادی از زندانیان را اعدام می کند. اگرچه طی بیش از صد سال گذشته در نتیجه مبارزات آزادیخواهانه، بسیاری از دولت ها ناچار شده اند که حکم مجازات اعدام را الغا و یا اجرای آن را عملا به تعلیق درآورند، با اینحال ایران به تناسب جمعیت خود بالاترین سرانه اعدام در دنیا را دارد و علیرغم انتقادات گسترده بین المللی و اعتراضات داخلی، کماکان از تغییر در احکام قضایی و توقف اجرای مجازات های ضد انسانی چون اعدام سرباز می زند. هم اکنون هزاران زندانی در زندان های جمهوری اسلامی در انتظار اجرای حکم اعدام بسر می برند. رژیم بسیاری از این زندانیان را به اتهام قاچاق و اشاعه مواد مخدر به پای چوبه دار می برد.

بنابراین مبارزه برای لغو مجازات اعدام در شرایط کنونی که رژیم آشکارا اهداف سیاسی مشخصی را از گسترش موج اعدام ها تعقیب می کند، به یک ضرورت سیاسی تبدیل شده است. روشن است که اعدام زندانیان سیاسی ابزاری برای بقای رژیم و حفظ مناسبات ظالمانه موجود و رویاروئی آشکار با اعتراضات مردم است. اما رژیم اعدام زندانیان عادی را با توجیه فریبکارانه ارتقا امنیت اجتماعی و اجرای عدالت انجام می دهد. این توجیهات عوامفریبانه در حالی است که خود جمهوری اسلامی امنیت را از زندگی مردم این کشور سلب کرده است، و در حالی است که ابعاد اعمال خشونت و کشتار انسانها توسط رژیم اسلامی به هیچ وجه با میزان خشونت ها و جنایات فردی قابل مقایسه نیست. ابعاد اشاعه مواد مخدر از کانال های مافیایی تحت کنترل سپاه پاسداران و دستگاه های امنیتی جمهوری اسلامی به هیچ وجه با حجم فعالیت های قاچاقچیان منفرد قابل مقایسه نیست. جمهوری اسلامی قربانیان نظام اجتماعی ظالمانه ای را که خود بر زندگی انسان ها حاکم کرده، اعدام می کند تا مسئولیت خود را در ایجاد بستر و شرایطی که اینگونه جنایت ها مدام در آنها بازتولید می شوند، پرده پوشی کند.

اما ادعای اجرای عدالت از طریق مجازات اعدام از این هم بی پایه تر است. اگر قرار بر اجرای عدالت باشد متهم ردیف اول خود رژیم جمهوری اسلامی است که هزاران انسان را به خاطر عقایدشان و به خاطر مبارزه برای بهبود شرایط زندگی در این جامعه کشته است و ماشین جنایت و کشتارش یک لحظه هم از حرکت باز نمی ایستد. هدف از این اعدام ها نه اجرای عدالت بلکه وادار ساختن مردم به تمکین در برابر قدرت دولت است.

توجیهاتی که در این زمینه برای مجازات اعدام وجود دارد دروغ آشکاری بیش نیستند، زیرا اولا انسان ها ذاتا بزهکار، قاتل، قاچاقچی و جنایتکار به دنیا نمی آیند بلکه این شرایط مادی زندگی اجتماعی است که آنان را به سوی بزهکاری و تبهکاری سوق می دهد و دولت ها و طبقات حاکم، مسئولین مستقیم تحمیل این شرایط مادی بر زندگی اکثریت مردم هستند. کسانی مستوجب مجازات هستند که زمینه های اجتماعی که منجر به اعمال جرم می شود را به وجود آورده اند. تجربه همه جوامع و آمارها و اطلاعات قابل اتکا نشان می دهند که در هیچ جامعه ای امنیت مردم از این طریق افزایش اعدام ها ارتقاء نیافته است بلکه بر عکس نفس اعدام حس انتقامجویی و روانشناسی خشونت را تقویت می کند. 

لغو مجازات اعدام به معنای آن است که جان انسان فی نفسه ارزشمند است و با لغو مجازات اعدام بدوا جان عده زیادی حفظ خواهد شد، در حالی که اجرای این مجازات نه تنها نقشی در کاهش میزان جنایت ندارد بلکه وقتی دولت ها قانونا دست به کشتن انسان ها تحت عنوان مجازات اعدام می زنند در واقع با کاستن از ارزش حفظ جان آدمی راه را برای تکرار آن در جامعه هموار می سازند.

تجربه ی مبارزات چند سال گذشته نشان داده است که با به راه انداختن اعتراضات داخلی و بین المللی می توان رژیم جمهوری اسلامی را وادار به عقب نشینی کرد. در مقاطعی فشار اعتراضات داخلی و بین المللی رژیم را ناچار کرده که موقتا هم بوده، اجرای برخی از احکام اعدام را متوقف سازد. تحمیل عقب نشینی در این زمینه بستگی به میزان بسیج نیروی توده ها دارد.

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0