صفحه اصلی | مقالات | در آستانه روز جهانی کارگر: اول ماه می، چاوشگر مارش انقلابی

در آستانه روز جهانی کارگر: اول ماه می، چاوشگر مارش انقلابی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

 روز جهانی کارگران در راه است. روز 11 اردیبهشت، روز اول ماه مه، نه همانند سال های پیش و حتی نه همانند چهارم ماه مه سال ۱۸۸۶، روزی که در شیکاگو  بنیاد نهاده شد و کارگران با شعار 8 ساعت کار، 8 ساعت برای خواب و 8 ساعت برای خود، در آمریکا مارش تاریخی را آغاز کردند. روزی که با اعلام انترناسیونال کارگران جهانی شد، دوباره دارد فرا می رسد. این روز نه برای چانه زنی با سرمایه داران و حکومت سرمایه، برای گذران زندگی و بازتولید سرمایه و بازتولید کارگر تا چرخه ی استثمار همچنان در چرخش بماند، بلکه فریاد فروپاشی این نظم وارونه است. اول ماه مه، از آن روز تا به امروز برای رزم و رهایی و نه همانند آئین و مراسمی تا سال دیگر. سرانجام این روز باید پایان یابد و تا ابد تکرار نشود.

روز جهانی طبقه کارگر در ایران، با برنامه و دستور کار انقلابی شتابان می آید، خیزش دیماه 96، مانیفست کارگران و تهیدستان در برابر طبقه کارگر گشوده شد و با فریاد سراسری نان، کار، مسکن،آزادی! و سرنگونی حکومت فریاد زده شد. طبقه باید پاسخگو باشد، تا بهمن ماه 57 تکرار نشود که طبقه در خود بود و برای خود برنخاست تا با بانرهای سرخِ سوسیالیسم به سوی سیاست خیز بردارد و حکومت را تسخیر کند و قدرت سیاسی را از آن خود سازد، تا همه ی حکومت شوندگان را از رنج و فلاکت آزاد سازد و به خویشتن خویششان بازگرداند که اوست رهاننده همه لایه های اجتماعی گرفتار دام ها و اسارت گاه های سرمایه از زن و مرد و کودک و ملیت های زیر ستم و نه تنها جامعه را، بلکه طبیعت و علم را که در حال نابودی و نابود سازی اند و از کالا بودگی و تحت استثمار بودن رهایشان سازد.

اول ماه مه در راه می آید و طبقه کارگر چشم به زندگی نوین، به دانش خویش و آگاهی طبقاتی خویش، به سازمان های طبقاتی خویش، شوراها را سازمان دهد تا خودمدیریتی را و خودرهایی را آمادگی باشد.

سیر رویدادها در ایران، به گونه ای است که بیداری کارگر، پرشتاب تر و گسترده تر می شود و این شرایط ما، کمونیست ها و تمامی سوسیالیست های انقلابی را ملزم می سازد که برای متحد ساختن بلوک چپ و سوسیالیستی و صف های کارگران و آماده کردن طبقه همبسته برای مبارزه ای کوبنده و نهایی، نهایت توان و تلاش خود را مسئولانه و انقلابی به کاربندیم.  طبقه کارگر اینک پشت به دشمن و روی به جامعه هر روز آموزشگاه های انقلاب را با اعتصاب و همایش در می نوردد، تا به آزمون قدرت سیاسی را تسخیر کند و بر مناسبات استثماری چیره شود و به زندگی و ارزش های انسانی و زیستی سزاوار انسان با همه ارزش های زندگی دست یابد و آنرا همگانی به اشتراک بگذارد.

جز این راهی نیست و غیر آن ماندن در  فلاکتی است که سرمایه برای بشریت آفریده است. بشریت بیش از هر زمانی در برابر گزینه "یا بربریت، یا سوسیالیسم" قرار دارد.

جهان امروز

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

2.00