صفحه اصلی | مقالات | به یاد کمونیست برجستە و سخنگوی جسور شورای شهر سنندج

به یاد کمونیست برجستە و سخنگوی جسور شورای شهر سنندج

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
به یاد کمونیست برجستە و سخنگوی جسور شورای شهر سنندج

 امروز دوشنبه ١٣ شهریورماه سال ١٣٩٦ برابر با ٤ سپتامبر ٢٠١٧میلادی، سالروز جانباختن رفیق "صدیق کمانگر"، چهره شناخته شده جنبش کمونیستی ایران، از رهبران و سازماندهندگان جنبش انقلابی کردستان، وکیل مدافع ستمکشان در دوران رژیم شاه ، عضو کانون وکلای ایران،  سخنگوی جسور شورای شهر سنندج و عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران و کومه له و آژیتاتوری برجسته و از رهبران محبوب مردم ستمدیده کردستان است.  رفیق صدیق کمانگر ساعت ٢ نصف شب ١٣ شهریورماه سال  ١٣٦٨ خورشیدی و دو روز بعد از سخنرانی تاریخیش در سالگرد تاسیس حزب کمونیست ایران کە کارگران را فراخوان "این حزب ، حزب شما است آنرا به دست بگیرید"،  در محل کارش در یکی از مقرات نظامی کومه له در نزدیکی شهر رانیه در کردستان عراق و پس از نوشتن آخرین مطلب برای رادیو "صدای انقلاب ایران"، (رادیو کومه له)، توسط مزدوری که در صفوف پیشمرگان کومه له از جانب رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی سازماندهی شده بود، ترور و یک ساعت بعد جان باخت  .

جمهوری اسلامی از همان جلسات نخست سنندج کە به "نوروز خونین سنندج" معروف شد و میان نمایندگان مردم کردستان ، بویژه نمایندگان شهر سنندج  با سران و رهبران جمهوری اسلامی در این شهر به منظور اتش بس و پایان دادن به جنگ ارتجاعی رژیم تازە به قدرت رسیدە با مردم مقاوم سنندج رویدادە بود ، خشم و تنفر عمیقی نسبت به رفیق صدیق کمانگر در دل داشت. سران جمهوری اسلامی کە به جز خمینی تقریبآ همه، در نشست سنندج حضور داشتند و در برابر سوال تحریک آمیز "طالقانی" کە پرسیدە بود "صدیق کمانگر کیست کە فرمان حملە به پادگان سنندج را صادر کردە است "؟ با جواب قاطع و جسورانه صدیق کمانگر کە از میان حاضرین در جلسە، دلیرانه به پا می خیزد و با صدای بلند و رسایش میگوید " من صدیق کمانگر هستم و در برابر فرمان یورش شما به مردم شهرم ، فرمان مقاومت و خلع سلاح پادگان را صادر کردەام " ، میخکوب و به هر وسیلەی کە شدە رفسنجانی و دیگران در صدد پینه کردە سخنان "طالقانی"  و آرام کردن ایشان و جلسە بر می آیند. جمهوری اسلامی و سرانش از آن جلسە، وحشت از صدیق کمانگر بعنوان رهبر تودەای ، فرماندەای جسور، زبان آتشین انقلاب ، سخن وری کم نظیر و سازماندە انقلاب آیندە را در دل داشتند و در فکر انتقام و ترورش بودند. این نقشە کثیف ، متاسفانه در سحرگاه ١٣ خرداد ٦٨ توسط یکی از عوامل و مزدوران حکومتی عملی شد.

با از دست دادن رفیق صدیق کمانگر، جنبش کارگری و کمونیستی ایران یکی از رهبران برجسته و حزب کمونیست ایران و سازمان کردستان حزب (کومه له) نیز یکی از سیاست گذاران دوراندیش و رزمنده خود را از دست دادند. در این روز، یاد رفیق صدیق کمانگر و تمام جانباختگان راه انقلاب کارگری و مبارزه برای ایجاد جامعه سوسیالیستی را با تشدید مبارزه متحدانه جهت سرنگونی انقلابی جمهوری اسلامی و تحقق آرمان های والای کمونیستی رفیق صدیق، عزیز و گرامی می داریم.

حسن رحمان پناه

 

١٣ شهریور ١٣٩٦

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0