صفحه اصلی | مقالات | سیمای زندر ایران جمهوری اسلامی

سیمای زندر ایران جمهوری اسلامی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سیمای زندر ایران جمهوری اسلامی

وضعیت زن در ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی فراتر از تبعیض آپارتاید گونه جنسیتی، یک امر سیاسی مهم و آینه تمام نمای حاکمیت و قلدریت نظامی است که قوانین آن علاوه بر بردگی سرمایه بر بشریت، ارتجاعی ترین و قرون وسطایی ترین قوانین اسلامی را هم یدک می کشد.

ایران زندان زنان است. ایران برای زنان جامعه ای ممنوعه است که  در آن حق پوشش، حق طلاق، حق حضانت از فرزند، حق سفر و تحصیل، حق حضور در میدان های ورزشی و کارهای هنری و اجتماعی به شدت محدود و بسته است.

ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی جامعه ای است که زنان یا حق اشتغال در بعضی از کارها را ندارند و آنجاهایی هم که دستشان به کاری بند است در برابر کار مشابه مزد بمراتب کمتر از مردان دریافت می کنند.

ایران جامعه ای است که در آن خشونت خانگی و حکومتی بر علیه زنان نهادینه شده است و  زنان در  همه عرصه ها که بارزترین آن حق  وراثت است، نیمه مردان بحساب می آیند  و...

همه این بی حقوقی ها  امر زن در این جامعه را بسیار فراتر از ستم بی شرمانه جنسیتی می برد و سیمای زن در ایران این امر را به یکی از وجهه های شاحض شناساندن چهره منفور سیستمی و نظامی که این "جهنم" را برای زنان آفریده تبدیل می کند. مسئله زن به این اعتبار یکی از شاخص های شناسایی چهره رژیم قرون وسطایی/ سرمایه داری جمهوی اسلامی در نگاه بشریت آگاه جهانی است.

در همان حال جنبش و مبارزه زنان بر علیه این آپارتاید  جنیستی آشکار جمهوری اسلامی یکی از شاخص های جامعه ای است، که زن در مقابل این همه توحش و بی حقوقی سر فرود نیاورده است. زنان در ایران تسلیم خانه نشین کردن و قوانین ارتجاعی رژیم نشده اند و از همان ابتدای حاکمیت این رژیم برای حقوق حقه خود مبارزه کرده اند و رزم و عزم آنها با زندان و اعدام و سنگسار و  اسید پاشی و اذیت و آزار روزمره سربازان امام هیچکاه متوقف نشده است.

هشت مارس روز جهانی زن از این روی برای امر رهایی زن در جامعه ایران معنا و مفهمومی بمراتب برجسته تر دارد. مارش و گرامیداشت این روز برای فعالین جنبش رهایی زن امری است که با مبارزه بی امان جنبش کارگری، که زنان کارگر با ستم مضاعف شان هم بعنوان کارگر و هم به عنوان زن و برای فعالین جنبش های مدنی و اجتماعی که زنان در همه آنها نقشی برجسته دارند و برای جنبش رهایی زنان به مفهوم عام آن که مخالف هر نوع تبعیضی جنیستی است، گره خورده است. مبارزه حق طلبانه زنان  یکی از جنبش های قدرتمندی است که همگام با همه جنبش های اجتماعی دیگر آوار نظام مردسالار جمهوری اسلامی را بر سر بانیانش فرو خواهد ریخت.

پیش بسوی گرامیداشت هر چه باشکوه تر روز جهانی زن

جهان امروز

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0