صفحه اصلی | اخبار | گزارش برگزاری مراسم روز کومه له در استکهلم

گزارش برگزاری مراسم روز کومه له در استکهلم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
گزارش برگزاری مراسم روز کومه له در استکهلم

به مناسبت بزرگداشت روز ۲۶ بهمن ماه، روز اعلام علنی کومه‌له (سال ۱۳۵۷ پس از ۹ سال فعالیت مخفی)، مراسم با شکوه گرامی داشتی روز شنبه، سوم فوریۀ 2018 در شهر استکهلم  برگزار شد. این گرامیداشت با شرکت صدها نفر از آزادیخواهان، فعالین کومەله و یاران و مدافعان جنبش انقلابی کردستان و همچنین با حضور نمایندگان برخی از احزاب و جریانهای سیاسی، ساعت  18:30 به وقت محلی با شعری انقلابی و اعلام برنامه از سوی سه رفیق به زبانهای کردی،  فارسی و سوئدی در حالیکه تمامی مراسم، همزمان  به صورت زنده از شکبه اینترنتی پخش می‌شد آغاز گردید.

سرود انترناسیونال، سرود همبستگی جهانی طبقۀ کارگر آغازگر این مراسم بود. سپس با اعلام یک دقیقه سکوت برای گرامیداشت یاد رفیق محمد حسین کریمی و  دیگر جانباختگان صفوف کومه‌له و حزب کمونیست ایران و تمامی جانباختگان راه آزادی و سوسیالیسم و نیز جانباختگان مقاومت قهرمانانه‌ی مردم مبارز عفرین در برابر یورش فاشیستی حکومت ترکیه، مراسم ادامه یافت. مجری برنامه با خواندن شعری انقلابی به زبان کردی، سخنران روز کومه له در استکهلم، رفیق صلاح مازوجی را برای سخنرانی به تریبون دعوت کرد.

رفیق صلاح مازوجی، پس از خوش آمدگویی و گرامیداشت یاد جانباختگان راه آزادی و سوسیالیسم و ادای احترام نسبت به خانواده‌های آن عزیزان و اعلام تعهد و وفاداری به راه و به آرمانهایشان، به بیان شرایط سیاسی ایران پرداخت. وی با اشاره به خیزش سراسری دی‌ماه به مثابه مهمترین رویداد انقلابی و تحول در اوضاع سیاسی ایران و برشمردن دلایل و پیش زمینه های آن، به این موضوع پرداخت که در واقع  این خیزش سراسری با عبور از اصلاح طلبان حکومتی فراروئید، اما در همان حال نشان داد که جنبش اعتراضی توده‌های کارگر و زحمتکش  که به آشکارا و به درستی سرنگونی جمهوری اسلامی را در دستور قرار داده است، هنوز به شرایط انقلابی فرانروئیده و ملزومات  انقلاب و سرنگونی انقلابی رژیم را فراهم نیاورده است. و با تأکید بر ضرورت گسترش اعتراضات کارگری و ایجاد شوراها و سازمانهای توده ای به نقش و وظیفۀ نیروهای چپ و کمونیست در این رابطه پرداخت. و در ادامه بر اهمیت پیوند مبارزاتی جنبش انقلابی کردستان با مبارزات آزادیخواهانه و جنبش‌های اجتماعی پیشرو در ابعاد سراسری تأکید کرد.

بخش دیگری از سخنرانی رفیق صلاح، به وضعیت سیاسی کردستان متمرکز بود. در این رابطه به ضرورت پیوندهای مبارزاتی جنبش انقلابی کردستان با جنبش های اجتماعی و پیشرو و نیز جنبش کارگری در ابعاد سراسری اشاره شد. رفیق با اشاره به تشکیل  "مرکز همکاری احزاب کردستان ایران" از سوی ۵ نیروی سیاسی که سرنگونی جمهوری اسلامی، ‌برقراری حکومت فدرالی و ‌پارلمانتاریستی را محور همکاری های خود قرار داده‌اند، اعلام کرد که کومه‌له به عنوان سازمان کردستان حزب کمونیست ایران، در پروسه تشکیل چنین اتحادی شرکت نکرده و برپایه‌ی اختلاف‌های استراتژیکی با این احزاب و جریان‌‌ها درجبهه کردستانی شرکت نکرده و نمی‌کند. در این رابطه ضمن اشاره به این  حرکت  که می تواند صف بندی‌های سیاسی در کردستان را شفاف تر کند؛ به ارکان سیاستها و خواست‌های احزاب ناسیونالیستی که با استراتژی حزب کمونیست ایران و کومه‌له اختلاف‌های استراتژیکی دارند پرداخت و با برشمردن نقاط ضعف سیستم فدرالی در رفع ستمگری ملی و همچنین نظام پارلمانی، بر کارآمد بودن نظام شورائی و تأمین دخالت وسیع توده های مردم در سرنوشت خود بعنوان آلترناتیو کومه له تأکید کرد. و در همین رابطە به شکست استراتژی احزاب ناسیونالیست در کردستان عراق به‌عنوان بدیل حکومتی مبتنی به فدرالیسم و به تجربه‌های ناکام مردم در کردستان عراق و  در برابر به دستاوردهای درخشان خودمدیریت شورایی در کردستان سوریه اشاره شد.

رفیق صلاح تاکید نمود که کومەله به عنوان نیرویی کمونیست و آلترناتیوی رادیکال در راستای منافع  طبقه کارگر و زحمتکشان در جنبش انقلابی کردستان نە بە دلیل حضور یک جریان اسلامی که برای برقراری یک نظام مذهبی تلاش می کند و یا نە فقط به دلیل عدم حضور جریان پژاک در این ائتلاف شرکت نمی‌کند، با توجه به تجربه شکست خورده فدرالیسم و داشتن سلطه ‌حکومت مرکزی بر فراز سر، نمونه کردستان عراق، و نیز بنا بر اختلافات عمیق سیاسی و استراتژیکی که با احزاب و جریان‌های ناسیونالیست کردستان که در هم پیمانی با اپوزیسیون بورژوا لیبرال ایران برای روی کار آوردن حکومتی فدرالی در ایران خواهان فعالیت و همکاری می‌باشند،  روشن  کرد که ما نباید این شکست را دوباره در کردستان ایران تکرار کنیم و افزود که کومه له با تشکیل «جبهه کردستانی» و عدم شرکت در آن منزوی نمی شود بلکه با ابتکارعمل گرد آوردن همه نیرهای چپ جامعه کردستان  زیر یک چتر، ‌باور به سرنگونی انقلابی جمهوری اسلامی  و باور به حاکمیت شورایی  مردم و افق سوسیالیستی می‌تواند اتحاد مردم را استحکام بخشد و از بروز جنگ داخلی نیز جلوگیری کند، امری که تجربه روژآو آنرا نشان می‌دهد.  

محور دیگری از سخنان رفیق صلاح عبارت بود از برشمردن دستاوردهای روژئاوا و همچنین دلایل تهاجم نظامی اخیر نیروهای نظامی دولت اردوغان به عفرین و همچنین ایستادگی قهرمانۀ مردم در برابر آن. و در این رابطه به هماهنگی آمریکا و روسیە با یورش اشغالگرانە دولت فاشیستی ترکیە و سیاست‌های ریاکارانه‌ی دولت های سرمایه داری اروپایی اشاره شد و با اشاره به نقطه قوّت جنبش مقاومت عفرین که در توده‌ای بودن آن؛ تاکید شد که این تنها یگانهای مدافع خلق و یگانهای مدافع زنان روژآوا نیستند که شجاعانه از کانوتن‌های عفرین و دستاوردهای مردم در برابر جنایات دولت ترکیه دفاع می‌کنند، بلکه یک مقاومت توده‌ای در برابر این تهاجم سازمان داده شده است و مردم این منطقه مستقل از ملیت و مذهب و جنسیت با ساماندهی جنبش شورایی در این مقاومت توده ای حضوری انقلابی دارند. این جنبش مقاومت به دلیل همین توده‌ای بودنش و به دلیل حقانیت دستاوردهایی که از آن دفاع می کند ظرفیت و قابلیت این را دارد که دومین ارتش ناتو را هم به زانو در بیاورد.

 

در پی این سخنرانی، مراسم با شعر خوانی رفیق محمد کمالی ادامه یافت. بخش اول مراسم با خواندن پیام‌های احزاب و سازمانهای سیاسی، در میان شور و همراهی شرکت کنندگان پایان یافت.

بخش دوم مراسم، شامل برنامە هنری با شرکت هنرمند جوان امید محمدی و همنواز هنرمند دیگری بود که درمیان شور و شادی شرکت کنندگان تا پاسی از شب ادامه داشت.

 

کمیتە برگزاری مراسم روز کومەله- استکهلم

2018-02-05

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0