صفحه اصلی | اطلاعیه | نه به اجلاس جی بیست، نه به نظم سرمایه داری، زنده باد همبستگی جهانی

نه به اجلاس جی بیست، نه به نظم سرمایه داری، زنده باد همبستگی جهانی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نه به اجلاس جی بیست، نه به نظم سرمایه داری، زنده باد همبستگی جهانی

در روزهای هفتم وهشتم ماه ژوئیه اجلاس جی بیست با حضور سران نوزده دولت و اتحادیه اروپا در هامبورگ برگذار میشود. آنهائی که در این اجلاس گرد هم میآیند برجسته ترین نمایندگان آن سیستمی هستند که هرج ومرج حاکم بر جهلن معاصر را سازمان داده اند. هر چند که آنان مدعی اند که جهت یافتن راه حل برای بحرانهای موجود گرد هم میایند ولی واقعیت این است که آنها نمایندگان یک نظم سرمایه دارانه هستند که بوجود آورنده همه بحرانهای موجود است.

رقابت دول امپریالیستی،  رقابت قدرت های منطقه ای، جنگهای نیابتی، قومی و مذهبی، عروج جریانات به غایت ارتجاعی مذهبی عناصر اصلی تشکیل دهنده این هرج ومرج عمومی هستند.  این وضعیت تأ ثیرات هلاکت بار خود را برزندگی میلیونها انسان بجای گذاشته و آنان را به اعماق رانده است. آنان به هر کجا که پای میگذارند بی نظمی را سازمان میدهند. ترامپ یا پوتین، مرکل یا مکرون اردوغان یا شاه عربستان و همه آنهائی که در اجلاس شرکت کرده اند همانهایی هستند که همه جای جهان را به میدان رقابتهای خود تبدیل کرده اند. همانهائی هستند که با اعمال برنامه های ریاضت اقتصادی بحرانهای خود را بر دوش  کارگران و اقشار تحتانی جامعه انتقال می دهند.

آنان هر ساله بودجه های نظامی و امنیتی خویش را افزایش میدهند آنهم در شرایطی که نزدیک به یک میلیارد از مردم جهان زیر خط فقر زندگی میکنند. سلاحهای ارسالی آنها به مناطق بحرانی جهان نتیجه اش کشته شدن صد ها هزار نفر و آواره شدن میلیونها تن از مردم این مناطق است. آنان با غارت منابع طبیعی کشورهای پیرامونی، تغییر نوع بهره برداری از زمین های کشاورزی در خدمت انحصارات غول پیکر جهانی محیط زیست تمام بشریت را به سوی نابودی میکشانند. آنان مسئول اصلی فاجعه عظیم پناهندگی هستند. این موج عظیم انسانی که از زادگاه خویش جدا شده اند،  قربانیان هرج ومرج حاکم برجهان کنونی اند. این هرج ومرج همه نیروهای ارتجاعی را به میدان کشانده است. تمام راه حل های ارائه شده از جانب بازیگران این هرج ومرج خود عامل گسترش آن و بی ثباتی افزونتر میگردد.

در این میان آفریقا وخاورمیانه آشکارترین بیان این روند عمومی است. ارسال صدها هزار نفر نیروهای نظامی ناتو به افغانستان، عراق، سوریه، لیبی، سودان، سومالی و ورود روسیه به میدان این کشمکشها نه تنها کوچکترین ثباتی در این کشورها بوجود نیاورده بلکه این کشورها رابه میدان خونین رقابتهای قدرتهای امپریالیستی ومنطقه ای تبدیل نموده است. جنگهای نیابتی، قومی و مذهبی شیرازه این کشورها را به هم ریخته وآنها را به کشتارگاه انسانها تبدیل کرده است. کافی بود که سران رژیم ارتجاعی – اسلامی ایران هم در این اجلاس حضور پیداکند تا همه بازیگران جنایتکار خاورمیانه در کنار هم قرار گیرند.

از درون همه این رقابتها و جنگهای نیابتی و در غیاب وضعف یک بدیل انقلابی وسوسیالیستی یک جنبش ارتجاعی اسلام سیاسی سر برآورده است که اگر چه در مناطق وکشورهای مختلف با اسامی متفاوتی ظاهر میشوند ولی از یک جوهر ارتجاعی واحد برخوردار بوده و یکسان عمل میکنند. اینان پاسخ یک جریان ارتجاعی به طرح نوین امپریالیستی در خاورمیانه هستند.

نباید گذاشت که میلیونها تن از مردم جهان قربانی رقابتهای دول امپریالیستی، قدرتهای ارتجاعی منطقه و جریانات به غایت ارتجاعی اسلامی گردند. نباید گذاشت که اجلاس جی بیست و همه آنهائی که پاسدار نظم سرمایه داری هستند جهان را به پرتگاه نابودی بکشانند. تنها مقاومت و مبارزه طبقه کارگر و توده های مردم محروم جهان  این توانائی را دارد که نقطه پایانی بر بربریت سرمایه داری بگذارد. استقبال گسترده از فراخوان مشترک علیه این اجلاس در آلمان و سرتاسر اروپا خود و حتی حضور نمایندگانی از جنبش اعتراضی از آمریکا و کشورهای  آمریکای جنوبی نشان بارزی از این امر است که تعرضات وسیع سرمایه به زندگی و معیشت توده های مردم همه روزه مردم بیشتری را به صف اعتراض جهانی علیه این سیستم ضد انسانی می کشاند. ما به مثابه حزب کمونیست ایران از همان ابتدا خود را بخشی از این جنبش اعتراضی  دانسته و در شکل گرفتن  گسترده آن شرکت نمودیم. همزمان حضور بیش از بیست هزار نیروی پلیس برای حفاظت از این اجلاس و ایجاد فضای نظامی در شهر هامبورگ بیان وحشتی است که گردانندگان اجلاس از  گستردگی و قدرت این جنبش اعتراضی دارند . بدون تردید اعتراضات جاری علیه جی بیست بخشی از یک مبارزه جهانی علیه نظم سرمایه داری است.

زنده باد جنبش جهانی علیه نظم سرمایه داری

زنده باد انقلاب، زنده باد سوسیالیسم

 

حزب کمونیست ایران

ژوئیه 2017

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

1.00