صفحه اصلی | اطلاعیه | اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران به مناسبت درگذشت امیر حسن پور مبارز خستگی ناپذیر راه سوسیالیسم

اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران به مناسبت درگذشت امیر حسن پور مبارز خستگی ناپذیر راه سوسیالیسم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران به مناسبت درگذشت امیر حسن پور مبارز خستگی ناپذیر راه سوسیالیسم

امیر حسن پور یکی از چهره های شناخته شده و به یاد ماندنی جنبش کمونیستی ایران در صبح روز شنبه ۳ تیر ۱۳۹۶ برابر با ۲۴ ژوئن ۲۰۱۷ در سن هفتاد و چهار سالگی در یکی از بیمارستانهای شهر تورنتوی کانادا در گذشت.

اگر چه بسیاری رفیق امیر حسن پور را بخاطر فعالیت های با ارزش پژوهشی در زمینه زبانشناسی اجتماعی و تاریخ معاصر خاورمیانه می شناسند، اما در واقع پیشرفت وی به سوی مبارزه سوسیالیستی در همان سن جوانی و درافتادن با رژیم استبداد سلطنتی و نظام ظالمانه سرمایه داری نقطه عطف اساسی زندگی وی بود.

رفیق امیر حسن پور که از کادرهای فعال کنفدراسیون دانشجویان در آمریکا بود، قبل از انقلاب ۱۳۵۷ به ایران بازگشت و نقش فعالی در مبارزات این دوره برای سرنگونی رژیم شاه ایفا نمود. وی در سالهای نخست بعد از قیام بهمن در شهرهای کردستان فعالیت می کرد  و به عنوان یکی از کادرهای شناخته شده اتحادیه کمونیست های ایران در مبارزات این دوره از حیات جنبش انقلابی مردم کردستان که به جنبش مقاومت اول مشهور است نقش غیر قابل انکاری بر عهده داشت. 

او اگر چه از سال ۱۹۸۶ به عنوان یک فعال سیاسی در تبعید در کانادا زندگی می‌کرد و در دانشگاههای تورنتو مشغول  تدریس بود، اما هیچگاه پیوندهای سیاسی و مبارزاتی خود را با جنبش سوسیالیستی ایران و جنبش انقلابی مردم کردستان قطع نکرد. وی که تغییر و تحولات جنبش حق طلبانه مردم کردستان در بخش های مختلف آن در منطقه خاورمیانه را تعقیب می کرد همواره از زاویه دفاع از منافع کارگران و مردم زحمتکش به نقد سیاست ها و راهکارهای احزاب ناسیونالیست می پرداخت و به گشودن افق سوسیالیستی در این مبارزات یاری می رساند.

 

جنبش کمونیستی  با از دست دادن امیر حسن پور یکی از رزمندگان شریف  و خستگی ناپذیر خود را از دست داد. حزب کمونیست ایران در گذشت رفیق امیر را به همسر و همرزمش شهرزاد مجاب و همه بستگان وی و به حزب کمونیست ایران (م ل م) صمیمانه تسلیت می گوید.

 

دبیرخانه کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران

۳ تیر ۱۳۹۶

۲۴ ژوئن ۲۰۱۷

 

 

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

1.00