صفحه اصلی | اطلاعیه | اطلاعیه ­ کمیته­ ی مرکزی حزب کمونیست ایران در ارتباط با مرگ کارگران معدن زغال سنگ زمستان یورت

اطلاعیه ­ کمیته­ ی مرکزی حزب کمونیست ایران در ارتباط با مرگ کارگران معدن زغال سنگ زمستان یورت

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اطلاعیه ­ کمیته­ ی مرکزی حزب کمونیست ایران  در ارتباط با مرگ کارگران معدن زغال سنگ زمستان یورت

 بنا به گزارش های منتشر شده درپی وقوع انفجار در معدن زغال سنگ زمستان یورت در حومه آزادشهر در استان گلستان، که در حدود ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت روی داد، ده ها تن از کارگران این معدن بر اثر ریزش تونل جان خود را از دست داده، زخمی شده یا در اعماق زمین گرفتار شده اند. بر پایه آخرین گزارش ها تاکنون پیکر بی جان ۲۲ کارگر از زیر آوار بیرون آورده شده اند و چندین نفر دیگر همچنان در زیر زمین مدفون هستند. برخی شاهدان عینی شمار کارگرانی را که در این واقعه جان خود را از دست داده اند بیش از ۳۰ نفر اعلام کرده اند. بنا به گزارش ها نارسائی دستگاه تهویه ۲۴ ساعته معدن باعث جمع شدن گاز در فضای معدن شده و هنگامی که کارگران می خواهند موتور دیزل از کار افتاده را تعمیر و دوباره روشن کنند، در اثر یک جرقه، و به علت تراکم گاز انفجار رخ می‌دهد.

این انفجار مرگبار در حالی روی داده است که بنا به گفته حسن هفده تن معاون روابط کار وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی رژیم جمهوری اسلامی سالانه هزار و ۸۴۰ نفر  در اثر حوادث ناشی از کار در کشور فوت می کنند، حدود ۱۱هزار نفر در کشور دراثر آلایندگی ناشی از کار دچار بیماری می شوند و حدود ۲۶ هزار هم قطع عضو می شوند. معاون روابط کار وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی رژیم  در حالی این آمارها را اعلام می کند  که بسیاری از حوادث محیط کار به اداره کار گزارش داده نمی­شود و در جایی ثبت نمی گردند.

حقیقت این است که حوادث و مخاطرات ناشی از کار، عدم ایمنی شرایط کار، مرگ ظاهرا تصادفی و بیشمار، از کارافتادگی ها،  نقض عضو، انواع بیماری­های مهلک ناشی از شرایط غیر بهداشتی محیط کار تنها جلوه­هایی از رفتاری است که تولید سرمایه داری در حق کارگر می کند. روشن است که برای پایان دادن به این مصائب در ایران، باید نظام سرمایه داری جمهوری اسلامی را از بیخ و بن برانداخت. برای آنکه توده­های انسانی قربانی کار و تولید سرمایه­داری نباشند باید به حاکمیت سرمایه­داری بر کار و تولید اجتماعی پایان داد. باید حکومت کارگران وسائل تولید را از دست سرمایه داران خارج کند، تا پروسه تولید اجتماعی، را واقعا به پروسه­ای انسانی و آگاهانه تبدیل نماید که نه ­تنها انسان­ها قربانی­اش نباشند بلکه تماما در خدمت رفاه، پرورش استعدادها و ساختمان زندگی انسان­های آزاد و برابر قرار گیرد.

اما تا زمانی که نظام سرمایه داری حاکم است، تا وقتی که منطق سرمایه­داری حکم می کند و کارگران از شرایط و حقوق انسانی خود محروم هستند، تنها راه مقابله با وضعیت موجود در همه جا همان اتحاد و نیروی طبقاتی متشکل و آگاه طبقه کارگری است که می­خواهد این نظام ضد بشری را به گور سپارد. در زمینه­ی کاستن از مخاطرات و صدمات و قربانیان کار و تولید سرمایه­داری و تضمین ایمنی و بهداشت محیط کار و پرداخت خسارت به کارگرانی که در اثر این سانحه­ها لطمه می بینند، نیز باید نیروی متحد و متشکل کارگران به حرکت در آید و مطالبات عاجل و فوری طبقه کارگر را به کارفرمایان و دولت حامی آنها تحمیل کند.

 

حزب کمونیست ایران ضمن ابراز انزجار از بی­توجهی کارفرمایان و رژیم جمهوری اسلامی که عامل اصلی این فجایع انسانی و مرگ کارگران معدن زغال سنگ زمستان یورت هستند، به خانواده­ و بستگان این عزیزان و به همکارانشان در معدن زغال سنگ زمستان یورت و به همه کارگران ایران صمیمانه تسلیت می گوید. تردیدی نیست که مردم شریف و زحمتکش این منطقه مراسم یادبود کارگران جانباخته و همدردی با بستگان این عزیزان را به کانون اتحاد وهمبستگی و ابراز انزجار علیه وضع موجود تبدیل می کنند.

 

کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران

۴ آوریل ۲۰۱۷

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ 

 

 

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0