صفحه اصلی | دیدگاهها | !به مناسبت ٢٥ نوامبر ، روز جهانی مبارزه علیه خشونت به زنان

!به مناسبت ٢٥ نوامبر ، روز جهانی مبارزه علیه خشونت به زنان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
!به مناسبت ٢٥ نوامبر ، روز جهانی مبارزه علیه خشونت به زنان

در شرایطی به ٢٥ نوامبر نزدیک میشویم که بحران جهانی سرمایه داری و پیشبرد برنامه های ریاضت اقتصادی بیداد میکند. رقابتهای قدر قدرتهای سرمایه داری تشدید و جهان با یک دوره از بی ثباتی و گسترش جنگ و نا امنی روبرو است.

خاورمیانه از کانونهای حاد این ناامنی هاست که به قربانگاه بدل گشته است. به گزارشاتی که از کشورهای جنگ زده از جمله سوریه میرسد، حاکی از آن است که خانواده های پناهجوی سوری در کشورهای همسایه از جمله ترکیه ، لبنان و اردن از سر فقر و گرسنگی ناچار میشوند که دختر بچه هایشان را به ازدواج های ناخواسته و اجباری وادار سازند ، که به گزارشاتی دختر هفت، هشت ساله را در بر میگیرد. شاخه های مختلف اسلام سیاسی در این کشورها ، تجاوز به کودکان را جنبه قانونی میدهند. این زنان و کودکان هستند که قربانیان اصلی این فجایع می گردند.

در ایران تحت حاکمیت رژیم سرمایه داری اسلامی ، خشونت و بیحقوقی علیه زنان بطور منظم و نهادینه شده است. آپارتاید جنسی و تحقیر زنان جزو هویت ایدئولوژیک این رژیم است.

اگر درکشورهای پیشرفته سرمایه داری زنان به یمن مبارزات آزادیخواهانه ، در حیات سیاسی و اجتماعی شان به برابری حقوقی در برابر قانون دستیابی پیدا کرده اند، ولی در ایران به یمن قوانین اسلامی رسما نصف مرد به حساب می آیند و از ابتدائی ترین حقوق انسانی محروم و بی بهره اند.

مبارزه با این پدیده بدون رواج آگاهی به ریشه های ستمکشی زنان و مبارزه برای ریشه کن کردن این ستمکشی ، زنان قادر نخواهند بود مبارزه ریشه ای و جدی علیه فرهنگ مرد سالار و خشونت بار ارتجاع مذهبی را پیش ببرند. بدون تعرض به مناسبات سرمایه داری جنبش زنان حتی نمیتواند به نابرابری های حقوقی با مردان پایان دهد. هر گونه پیشروی جنبش زنان در زمینه دستیابی به حقوق برابر با مردان در گرو تعرض به مناسبات سرمایه داری و به عقب نشاندن آن است.

٢٥ نوامبر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان را با مبارزه و تلاش گسترده برای به میدان آوردن زنان کارگر و زحمتکش و برای به عقب راندن دین از دخالت در حیات اجتماعی زنان و علیه نظام مردسالار سرمایه داری بدل سازیم و به حرکتی جدی و اساسی بپردازیم.

اردشیر نصراله بیگی

 

٢٣ نوامبر ٢٠١٧ میلادی

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0