صفحه اصلی | دیدگاهها | چرا محمود صالحی از رهبران جسور جنبش کارگری را در این شرایط دستگیر و زندانی کردند، واکنش ما چه باید باشد

چرا محمود صالحی از رهبران جسور جنبش کارگری را در این شرایط دستگیر و زندانی کردند، واکنش ما چه باید باشد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

امروز چهار مامور متخصص دستگاه آدم ربائی اطلاعات جمهوری اسلامی، با کمین گذاری بر خروجی بیمارستان خمینی سقز، محمود صالحی از رهبران برجسته جنبش کارگری ایران را در حالیکه در پایان دیالیز هفتگی بهمراه همسرش نجیبه صالح زاده از بیمارستان خارج می شد را دستگیر، ابتداء برای ابلاغ حکم به دادگاه بردند و سپس روانه زندان شهر سقز کردند.

زندان رفتن، شکنجه شدن، تحت تعقیب قرار گرفتن، مورد یورش شبانه قرار گرفتن و شنود شدن، برای محمود صالحی و خانواده اش رویداد تازه ای نیست. بیش از دو دهه است که سران جمهوری اسلامی داشتن یک زندگی آرام و بدون فشار را حتی برای یک روز بر محمود صالحی و خانواده اش روا نداشته است. بنابراین نفس زندانی کردن محمود و اجرای احکام ستمگرانه یک رژیم سرمایه داری کارگر ستیز علیه محمود صالحی این فعال کارگری جسور و شجاع، رویداد حیرت آوری نیست، آنچه که جای پرسش است چرا در این شرایط ؟ پاسخ روشن است.

جمهوری اسلامی با دو چالش جدی و سرنوشت ساز روبروست. مبارزات روبه گسترش کارگران و سایر اقشار به ستوده آمده مردم ایران در داخل بجائی رسیده که مردم زحمتکش ایران مابین مرگ تدریجی خود و سرنگونی جمهوری اسلامی یکی را باید انتخاب کنند. از طرفی دیگر، پیامدهای ناشی از سیاست حفظ رژیم با در پیش گرفتن استراتژی گسترش دخالت نظامی در امور کشورهای منطقه، تاسیس گروههای تروریستی و حمایت از آنها که هزینه آن از نان سفره مردم کارگر و زحمتکش در ایران تامین می شود موجبات خشم و واکنش دولتهای منطقه و قدرتهای بزرگ را به مرز غیر قابل قبوی رسانده است.

شواهد و قرائن حکایت از آن دارد که غرب سوای اختلافاتش بر سر برجام اما بر سر یک برجام منطقه ائی و موشکی توافق دارد و این برجام در راه است و سپاه پاسداران در تیر رس کشورهای غربی و آمریکا قرار گرفته است. جمهوری اسلامی با افزایش سرکوب در داخل و جار و جنجال رسانه ائی در صدد فراهم آوردن زمینه های زانو زدن در مقابل غرب و آمریکا در برجام منطقه ای و موشکی و دادن اجازه بازدید از مراکز نظامی مشکوک در داخل است.

در چنین شرایطی افزایش فشار بر فعالین جنبش کارگری و سایر جنبش های رادیکال اجتماعی و سرکوب مطالبات کارگران و اقشار تحت ستم تنها ابزار جمهوری اسلامی برای عبور از دوره سرفرود آوردن و زانو زدن در مقابل غرب در برجام منطقه ایی و موشکی و تسلیم شدن در مقابل بازدید از مراکز نظامی مشکوک است.

بنابراین، گرچه سرکوب همزاد جمهوری اسلامی علیه کارگران و مردم حق طلب مردم ایران است، اما علل افزایش اعدامها، دستگیریها و فشار بر فعالین کارگری را در این شرایط باید در این رابطه جستجو کرد.

واکنش ما چه باید باشد. سرنوشت جمهوری اسلامی به عنوان یک رژیم هر چه باشد، آنچه که روشن است این واقعیت است که، هر گونه تحول بنیادی در این جامعه در گرو تحرک سراسری و سازمان یافته کارگران و زحمتکشان است. سرنوشت جامعه ایران را به سوی انقلاب و آزادی، برابری و رفاه ، سرانجام  طبقه کارگر و مبارزات این طبقه تعیین خواهد کرد. واضح است که این تعیین تکلیف هم در گرو سازمانیابی طبقه کارگر در تشکلهای توده ای، تحزب کمونیستی و سراسری است. بنابراین طبقه کارگر و مردم بستوه آمده راهی جزء دست بردن به مقاومت ندارند. در کردستان هر سنگر دفاع از دستاوردهای دمکراتیک قیام سال 57 را با خون حفظ کردیم و با مقاومت و جانبازی هزاران انسان مبارز از سراسر ایران از دست دادیم. امروز هم در دفاع از محمود صالحی ها و مبارزه علیه موجودیت ننگین این رژیم راه مقاومت را در پیش خواهیم گرفت.

فرهاد شعبانی

 

 

 

  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب ها(Tag):

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0